Jak sadzić róże - podstawowe informacje na temat róż

Róże to kwiaty należące do rodziny różowatych - Rosaceae. Rodzaj ten obejmuje około 150-200 gatunków, z których wszystkie znajdują się na północnej części półkuli. Zarówno róże wielkokwiatowe, jak i róże pnące i inne róże ogrodowe, rozmnażane są przez okulizację na podkładkach z sadzonek dzikich róż. To właśnie z tego względu sadzonki dzikich róż stanowią tak ważną rolę w uprawie róży ogrodowych.

Róże to krzewy o wyprostowanych, płożących, pnących lub łukowatych pędach, dorastających nawet czasami do 6 m wysokości. Niektóre części roślin mają gruczołki, w których znajdują się olejki eteryczne, wydzielające charakterystyczny zapach po roztarciu ich. Powinniśmy wiedzieć, że łodyga tych kwiatów jest pokryta kolcami, a czasami też owłosiona. Jej kolce są bardzo zmienne. Niektóre odmiany mają je hakowate, inne proste, zakrzywione, szczeciniasto-iglaste albo i bardzo masywne. Młode pędy tych krzewów mogą być delikatnie czerwone bądź zielone, natomiast po czasie drewnieją i pojawia się na nich popękana szaro-brunatna kora.

Liście wyrastające na łodygach są sezonowe, nieparzystopierzaste i sezonowe. Składają się z 5-9 listków, matowych lub połyskujących na wierzchu, a pod spodem nagich albo owłosionych. Kształt ich może być różny, od okrągłych, przez jajowate do eliptycznych. Góra listków może być zaostrzona lub zaokrąglona. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach w ogrodzie.

Najważniejszym elementem dekoracyjnym są jednak ich kwiaty, które w zależności od odmiany i gatunku mogą być większe lub nieco mniejsze. Charakteryzuje je bardzo specyficzny zapach i obupłciowość. Mogą być one w różnych kolorach, od białych, przez żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone do fioletowych. Wyrastają one na prostych lub wygiętych, gładkich lub owłosionych szypułkach, pojedynczo lub w kwiatostanach.

Właściwym owocem róży są twarde niełupki, w całości pokryte mięsistą warstwą, która tworzy owoc pozorny. Owoc pojawia się w barwie zielonej, lecz w miarę dojrzewania przebarwia się na żółto, pomarańczowo, czerwono, a wielokrotnie staje się praktycznie czarny.

Jak sadzić róże i w jakich warunkach powinny być posadzone sadzonki róż?

Ważnym elementem podczas sadzenia róż piennych, róży ogrodowych, róży pnących i innych, jest dobranie odpowiedniego stanowiska i sprostanie wszelkim wymaganiom. Nie zapominajmy, że to, jak sadzimy róże, ma wpływ na to, jak będą wyglądały ich kwiaty, na których najbardziej nam zależy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie róż w ogrodzie?

Pierwszym elementem jest właściwa ziemia do róż. Ziemia do róż powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza, o odczynie pH gleby między 6,0-7,0. Takie ziemie do róż dostępne są praktycznie we wszystkich sklepach ogrodniczych. Jest to bardzo przydatne, kiedy sadzenie róż piennych i innych gatunków z rodzaju będzie odbywało się w doniczkach. Jeśli jednak sadzimy róże w ogrodzie, wtedy możemy wymieszać naszą ziemię ogrodową z ziemią kompostową lub torfem.

Ważnym elementem jest również to, aby stanowisko w ogrodach lub domach znajdowało się w słońcu, ewentualnie w półcieniu. Stanowisko to musi być przewiewne, ale nie takie, gdzie rośliny narażone będą na działanie mroźnych i silnych wiatrów, ponieważ nie są one odporne na mrozy.

Pamiętajmy, że każda z róż ma swoje własne zastosowanie. Przykładowo w ogrodzie możemy przystąpić do sadzenia róży piennych, róży angielskich, róży wielkokwiatowych, rabatowych i pnących. W doniczkach sadzone są róże miniaturowe, chociaż w większych donicach również możliwe jest wykorzystanie róży piennych. Jako żywopłoty stosowane są róże parkowe, natomiast na barwne kobierce sadzi się róże okrywowe.

Sadzenie róży do gruntu w ogrodzie oraz porady, kiedy sadzić róże, najlepszy termin do sadzenia i jak sadzić róże różnych gatunków
Jak i kiedy sadzić róże? Praktyczny poradnik krok po kroku

Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej rozstawie róż, która zapewni im miejsce do swobodnego rozwoju. Dlatego też róże wielkokwiatowe sadzimy po 5-7 sztuk na metr kwadratowy, tak samo, jak i rabatowe. W przypadku róż okrywowych ilość ta spada do 3-5 sztuk, róże pnące sadzi się po 2-3, a róże parkowe po 1-3 sztuk. Przy sadzeniu róż piennych rozstawa ta nie ma aż takiego znaczenia, bo sadzone są one w formie drzewek ozdobnych. Sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach róż do ogrodu.

Jak sadzić róże krok po kroku

Pytanie, kiedy sadzić róże to jedno z najważniejszych pytań, dotyczących uprawy róż. Termin musi być oczywiście dobrany pod typ krzewu, dlatego, że różne typy sadzone są w różnych terminach. Jedne możemy sadzić wiosną, inne jesienią. Zobaczmy, więc kiedy sadzić róże i w jaki sposób to robić.

Ogólnie przyjęte jest, że róże możemy sadzić w dwóch terminach. Pierwszy termin przypada na wiosnę, a dokładniej od końca III do końca IV po ustąpieniu silnych przymrozków. Z kolei drugim terminem jest jesienne sadzenie w okresie od końca IX do końca X. Sadzenie jesienią można przedłużyć nawet do momentu, aż nie pojawią się pierwsze silne przymrozki. Jesienne sadzenie jest bardziej polecane, dlatego, że krzewy szybciej ukorzeniają się na jesień, ze względu na lepsze warunki atmosferyczne, a dodatkowo już wiosną zaczynają swoją wegetację.

Dodatkową ważną informacją jest to, że róże z odkrytym systemem korzeniowym powinny być sadzone momentalnie po przywiezieniu ze sklepu ogrodniczego. Ze względu na to, że są one dostępne w okresie jesiennym, dla nich zaleca się jesienne sadzenie, ponieważ ich korzenie wyschłyby do wiosny. Pamiętajmy, aby przed posadzeniem namoczyć jeszcze na kilka godzin bryłę korzeniową. W przypadku róż balotowanych sytuacja wygląda podobnie, natomiast jeśli je zakopczykujemy i będziemy pamiętać o podlewaniu, wtedy możemy je przechować kilka dni. Róże w doniczkach mają dobrze wykształcony system korzeniowy i są dostępne w sprzedaży przez cały rok. Można je sadzić wiosną, ale również jesienią. Warto jednak wiedzieć, że nie sadzimy ich w momencie, gdy ziemia jest zmarznięta i gdy lato jest bardzo upalne.

Mówiąc o sadzeniu, powinniśmy pamiętać także o głębokości dołka. Ważne jest, by wykopać dołek, który będzie dwa albo nawet trzy razy większy niż bryła korzeniowa. Pamiętajmy, aby na dno dołka wysypać warstwę specjalnego podłoża do róż albo żyznej ziemi ogrodowej. Jeśli planujemy sadzenie róż wiosną, to jesienią powinniśmy zmieszać ziemię z obornikiem. Przed posadzeniem ważne jest również to, by przyciąć korzenie na 20-25 cm długości. Wtedy możemy je już swobodnie rozłożyć i przysypać bryłę korzeniową ziemią. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie róż pnących w ogrodzie?

Nie możemy również zapomnieć o pielęgnacji po posadzeniu roślin. Pielęgnacja polega szczególnie na intensywnym podlaniu róż od razu po posadzeniu i przez pierwszy okres uprawy. Warto również wyściółkować glebę korą sosnową, która utrzyma wilgotność w glebie.

Sadzenie róż nie jest trudne, o ile stosujemy się do wszystkich wymagań, jakie mają te rośliny. Jeśli wszystkie warunki będą spełnione i późniejsza pielęgnacja będzie wykonywana prawidłowo, możemy się spodziewać bardzo pięknych kwiatów, które będą doskonałą ozdobą naszego ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej