Jak i kiedy sadzić tulipany? Poradnik ogrodnika
Tulipany to z pewnością najpopularniejsze kwiaty ogrodowe. Niepodzielnie królują w wiosennych ogrodach, a ich kolorowe odmiany tworzą niejednorodne, barwne i bardzo ciekawe rabaty. Cebulki tulipanów są dostępne w sklepach niemal przez cały rok. Dowiedz się, kiedy sadzić tulipany, by móc się cieszyć ich pięknem przez całą wiosnę.
Jeśli interesuje cię także aranżacja ogrodu przydomowego,w tym artykule znajdziesz praktyczne porady.
Kiedy sadzić tulipany w ogrodzie?
Tulipany to kwiaty ogrodowe kwitnące wiosną. Liczne odmiany bardzo wcześnie pojawiają się na powierzchni ziemi, inne zaczynają rozwój dopiero w maju lub czerwcu. Jednak wszystkie cebulki tulipanów mają jeden termin sadzenia. Kiedy sadzić tulipany? Najlepiej jesienią.
Mogłoby się wydawać, że jesień nie jest najlepszym terminem, kiedy sadzimy tulipany. Rośliny przecież mogą być narażone na działanie niskiej temperatury i cebule w ziemi są narażone na gnicie z powodu zalegających zwałów śniegu. Jednak większość nowopowstałych odmian jest odporna na zimno i z powodzeniem można przeprowadzić sadzenie cebul w ogrodzie. Jeśli interesują cię także inne rośliny ozdobne do ogrodu, w tym miejscu zebraliśmy dla ciebie inspiracje.
Kiedy sadzić cebulki tulipanów?
Pogoda, kiedy sadzimy tulipany, powinna być dość ładna, jednak nie może być za ciepło. Warto także, by przygotowane podłoże nie było zbyt mokre ani przesuszone. Jest to bardzo istotne, żeby cebulki tulipanów dobrze się przyjęły i były bardziej odporne na choroby. Najlepszym momentem będzie przełom września i października. Jeśli jednak zapowiada się, że będzie to zimny i mokry okres, można zrobić to trochę wcześniej. Kiedy sadzić tulipany? Odpowiedni będzie każdy termin po połowie września.
To, kiedy sadzić tulipany, wyznacza także okres karencji fungicydu użytego do odkażania cebulek. Niestety każda z nich powinna zostać zaprawiona, ponieważ cebule tulipanów są dość podatne na choroby grzybowe, wywoływane przez patogeny mieszkające w glebie. Większość fungicydów określa, kiedy sadzić cebulki tulipanów po zaprawieniu.
Kiedy sadzimy tulipany w doniczkach?
Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić tulipany w doniczkach, nie jest już tak jednoznaczna. Uprawa doniczkowa jest możliwa zarówno w domu, jak i na tarasie czy balkonie. Jeśli chcesz mieć piękne tulipany, które wczesną wiosną będą rozjaśniać chlapę za okno i równoważyć bryły topniejącego śniegu, możesz przeprowadzić sadzenie cebul już w styczniu lub lutym.
Odpowiednio uprawiane tulipany w mieszkaniu szybko się rozwiną i będą bardzo długo kwitnąć. Ciekawym pomysłem jest uprawianie ich naprzemiennie, sadzenie cebul co 2-3 tygodnie, by przez cały sezon móc cieszyć się ich pięknymi kwiatami. Wtedy moment, kiedy sadzimy tulipany jest zależny od tego, kiedy planujemy ich kwitnienie.
Jeśli zamierzasz uprawiać tulipany na balkonie, możesz wybrać dwa terminy, kiedy sadzić cebulki tulipanów. Wiele osób przeprowadza sadzenie do doniczek wcześnie, w marcu lub kwietniu, by podpędzić trochę kwiaty i wystawić na balkon kwitnące donice. Inni decydują się na sadzenie tulipanów w maju, bezpośrednio do doniczek i skrzynek od razu znajdujących się na powietrzu. Kiedy sadzimy tulipany w takim przypadku? Najlepszy będzie początek maja, jeśli jednak utrzymują się niskie temperatury, warto zaczekać aż minie „zimna Zośka”, czyli do 15. Sprawdź także nasz artykuł: Tulipanowiec - piękne drzewo do twojego ogrodu.
Cebulki tulipanów – wybór
Najlepsze cebule tulipanów pojawiają się w sklepach w drugiej połowie sierpnia. Wtedy są także najtańsze, więc możesz pozwolić sobie na prawdziwe szaleństwo i kupić mnóstwo najróżniejszych odmian i kolorów. Wybrane przez ciebie cebulki tulipanów powinny być duże i jędrne. Najlepiej, gdybyś miał możliwość ich dotknąć i sam sprawdzić, w jakim są stanie. Jeśli jest to niemożliwe, kupuj tylko od sprawdzonych sprzedawców, którzy określają, skąd sprowadzają swój asortyment.
Cebulki tulipanów koniecznie muszą mieć całą łuskę, bez pęknięć, otarć czy nadgnić. Osłabione miejsca to idealna brama dla chorobotwórczych patogenów, które mogą błyskawicznie zarazić cebulkę i rozprzestrzenić się na pozostałe rośliny na rabacie. Co ważne, staraj się także nie kupować cebulek miękkich, które poddają się pod wpływem nacisku. Może to oznaczać, że cebulka jest stara lub gnije od środka. Najlepsze nie mają także widocznych pędów ani zaschniętych liści – może być to oznaka, że przedwcześnie zaczną wegetację i zginą z nadejściem zimy.
Te kwiaty ogrodowe muszą być dobrze zaprawione fungicydami zarejestrowanymi do roślin ozdobnych. W sklepach ogrodniczych najczęściej są już odpowiednio ochronione cebule, które tego nie wymagają. Jednak producenci sprzedają cebulki bez zapraw, warto więc się dowiedzieć tego przed złożeniem zamówienia. Jeśli interesują cię także kwiaty ogrodowe wieloletnie, w tym artykule przeczytasz więcej na ich temat.
Jak sadzić tulipany krok po kroku
Przed sadzeniem tulipanów
Najlepszy moment, kiedy sadzić cebulki tulipanów, to od razu po zakupie. Dzięki temu możesz mieć pewność nie utracą wody. Jeśli jednak musisz je przechować, należy zagrzebać je w trocinach lub suchym piasku i umieścić w chłodnym pomieszczeniu, na przykład w piwnicy. Cebulki przed sadzeniem warto także zanurzyć w roztworze płynnego nawozu o przedłużonym działaniu. Te rośliny ogrodowe potrzebują dość dużo składników odżywczych, także na starcie.
Zanim zaczniesz sadzenie tulipanów, powinieneś odpowiednio przygotować podłoże. Gleba powinna być dobrze spulchniona, więc warto ją przekopać na głębokość mniej więcej 20 cm. Dobrze jest usunąć wszystkie chwasty i kamienie, które mogą przeszkadzać roślinom w wytworzeniu szerokiego systemu korzeniowego. Jeśli podłoże jest gliniaste, warto dodać do niego nieco piasku, jeśli poziom żyzności pozostawia wiele do życzenia, można uzupełnić je kompostem.
Najlepsze stanowisko na sadzenie cebul
Sadzenie tulipanów przeprowadza się w starannie wybranym stanowisku. Najważniejszym warunkiem jest zapewnienie uprawie odpowiednio dużo słońca. Odmiany o wczesnym okresie kwitnienia można zasadzić jednak nawet pod drzewami – zanim zdążą wytworzyć gęste liście, które zacienią przestrzeń, rośliny cebulowe zdążą przekwitnąć i zakończyć wegetację. Jednak w miejscach, w których pojawia się cień przez większą część dnia od początku uprawy, nie powinno się sadzać tulipanów. Na takim stanowisku gorzej kwitną i mają tendencję do pokładania się.
Jak sadzić tulipany? Przede wszystkim w miejscu, gdzie będzie im ciepło – w końcu muszą przetrwać w glebie całą zimę. Dlatego podłoże nie powinno zatrzymywać wody, która może zamarzać. Najlepiej, gdyby było dobrze przepuszczalne. Tulipany, jak wszystkie rośliny cebulowe, bardzo źle znoszą ziemię gliniastą w ogrodzie, potrzebują podłoża o lżejszej strukturze.
Jak sadzić tulipany krok po kroku?
Zasady, jak sadzić tulipany krok po kroku, nie są szczególnie skomplikowane. Cebulka ma typowy kształt, więc odpowiednie ułożenie jej nie stanowi żadnego problemu. Należy umieścić ją pionowo w niewielkim otworze w ziemi, którego dno można wysypać małą warstwą kremazytu czy drobnych kamyczków, by zapewnić im odpowiednie odprowadzanie wody.
Sadzenie tulipanów należy przeprowadzić dość ostrożnie, by nie zniszczyć wierzchniej warstwy cebulki. Ważne jest także to, by umieścić ją na odpowiedniej głębokości. Uważa się, że powinna trzykrotnie przekraczać wielkość cebuli, co znaczy, że wykopuje się dołek o głębokości 10-15 cm. Im większa cebula, tym większa głębokość.
Jest to szalenie istotne z tego względu, że zasadzone za płytko tulipany mogą nie przetrwać chłodu zimy i być bardziej podatne na rozmaite choroby grzybowe. Zasadzona niezbyt głęboko cebulka nie daje także oparcia łodydze, a roślina zaczyna się nieestetycznie pokładać.
Jak sadzić tulipany na rabatach i kolorowych kompozycjach? Najlepiej jeden obok drugiego, ale w nieregularny sposób. Właśnie tak będą prezentowały się najpiękniej, zwłaszcza, jeśli wymieszasz odmiany i kolory. Dzięki temu wiosną twój ogród zamieni się w spektakl barw i faktur.
Sadzenie tulipanów w koszyczkach
Jednym ze sprytnych sposobów, który chroni te kwiaty ogrodowe przed szkodnikami, jest sadzenie tulipanów w koszyczkach. Dzięki nim cebule nie staną się obiadem nornic ani różnego rodzaju owadów, które żerują w podłożu. Specjalne pojemniki są wyposażone w liczne dziurki, w których korzenie mogą się swobodnie rozwijać. Jak sadzić tulipany w koszyczkach?
Do jednego można włożyć kilka cebul różnych odmian. Należy dobrze przysypać je ziemią, dbając o to, by w przestrzeniach między nimi także znajdowało się podłoże. Tak przygotowany koszyczek umieszcza się na odpowiedniej dla cebul głębokości i przysypuje się. Można zrobić to w taki sposób, by rączki koszyczka wystawały – wtedy łatwiej będzie je wyciągnąć.
Cebulki tulipanów w ogrodzie
Ochrona roślin na zimę
Jak pielęgnować tulipany? Szadzenie tulipanów przeprowadza się jesienią, więc natychmiast potem należy dobrze zabezpieczyć rośliny na zimę. Uprawa tulipanów w tym okresie jest bardzo ważna. Od razu po zakopaniu cebulek tulipanów należy przykryć dobrze miejsce liśćmi lub korą sosnową. Takie ściółkowanie wystarczy, by te kwiaty ogrodowe nie przemarzły, tym bardziej, że najnowsze odmiany są jeszcze bardziej odporne na zimno.
Ściółka ma jeszcze jedną ważną cechę – utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza, więc w okresie jesiennym i zimą, pod śniegiem, cebulki są ciągle dobrze nawodnione. Oczywiście wczesną wiosną, po zakończeniu się przymrozków, należy usunąć warstwę ściółki. Dzięki temu rośliny będą mogły swobodnie rosnąć w górę i rozwijać się. A może zainteresuje cię także zawilec w ogrodzie? Więcej na jego temat znajdziesz w tym artykule.
Cebule tulipanów – wykopywanie
Te kwiaty ogrodowe mogą dość długo być na jednym stanowisku. Ich wykopywanie nie jest konieczne, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że po 3-4 latach rośliny karłowacieją i kwitnienie staje się mniej obfite. Dodatkowo ryzyko porażenia patogenami chorobotwórczymi wzrasta w każdym roku uprawy. W takim wypadku można wykopać cebulki latem, kiedy wszystkie odmiany już przekwitną, a łodygi i liście dobrze się zasuszą.
Wykopane cebule warto dobrze obejrzeć. Można używać ich w kolejnych sezonach, świetnie się sprawdzą, jeśli zapewni im się nowe miejsce i świeże podłoże. Ważne jednak, by były w dobrej kondycji, twarde i niepopękane. Oddziela się cebule przybyszowe, które także wytworzą kwiaty w kolejnym sezonie. Cebulki powinno się na nowo zaprawić odpowiednim roztworem fungicydów. Przechowuje się je w chłodnym miejscu, w skrzynce z piaskiem lub suchym torfem. Sadzenie tulipanów znów przeprowadza się na jesień, lecz na innym stanowisku. Wiosną ogród znów zaroi się od najpiękniejszych kolorów.