Rodzaje i odmiany pomidorów do sadzenia na rozsadę, do gruntu i do skrzynek

Zanim przejdziemy do tego, kiedy siać pomidory z rozsady, w grunt czy też do skrzynki, powinniśmy wiedzieć, że pomidory dzieli się na kilka typów. Poszczególne odmiany mogą się różnić między sobą wielkością, kształtem i barwą. Pierwszym podziałem jest podział ze względu na sposób uprawy i tu wyróżnia się pomidory gruntowe, znane też jako polne, pomidory szklarniowe i pomidory uprawiane pod folią lub w tunelu.

Pod względem koloru wyróżniamy pomidory żółte i pomarańczowe, czerwone, malinowe, tygrysie, zielone, czarne i czekoladowe. Do pomidorów żółtych i pomarańczowych zaliczają się pomidorki koktajlowe, śliwkowe i gruszkowe, które są bardzo aromatyczne, słodkie i delikatne. Bawole serca, gargamele i pomidory śliwkowe należą do pomidorów malinowych i charakteryzują się sporą wielkością, okrągłym, lekko spłaszczonym kształtem, słodkim smakiem i delikatnością, natomiast pomidory tygrysie są lekko kwaskowe, twardsze, okrągłe, a ich wielkość jest średnia. Pomidory zielone to nic innego, jak niedojrzałe czerwone pomidory, za to pomidory czekoladowe i czarne mają w swoim miąższu i skórce dużo przeciwutleniaczy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.

Pod względem wielkości owoców można wyróżnić trzy grupy. Pierwszą z nich są pomidory drobnoowocowe, do których należy pomidorek koktajlowy oraz daktylowy. Kolejna grupa to pomidory średnioowocowe, w której znajduje się większość odmian pomidorów, w tym bardzo dużo pomidorów szklarniowych. Ostatnia i dla wielu osób najbardziej atrakcyjna grupa to pomidory wielkoowocowe, w których znaleźć możemy pomidory malinowe, bawole serca i gargamele.

Sadzenie pomidorów z nasion

Sadzenie pomidorów z nasion nie jest aż takie trudne, o ile wiemy, jak wygląda wysiew pomidorów w domu lub w szklarniach i w gruncie. Podstawowym zagadnieniem jest to, aby nasiona lub sadzonki pomidorów, o ile decydujemy się na sadzenie sadzonek, były wolne od chorób, bo jak wiadomo, choroby pomidorów są dość popularne i mogą pojawić się na początku, w trakcie i na koniec uprawy.

Bez względu na to, czy uprawiamy pomidory w doniczkach, w gruncie czy innym miejscu, powinny mieć one zapewnione odpowiednie wymagania. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby podłoże pod pomidory było przepuszczalne i dobrze rozbite. Nada się tu bardzo dobrze gotowe podłoże do warzyw, ale można wymieszać także ziemię z torfem. Pamiętajmy również, aby nasiona trzymane były w temperaturze powyżej 20oC, a po kiełkowaniu możemy ją zmniejszyć o około 2oC.

W tym momencie możemy już przejść do tego, kiedy wysiewać pomidory. Bardzo pomocny okaże się tutaj kalendarz siewu warzyw, w którym znajdują się orientacyjne informacje na temat sadzenia warzyw różnego rodzaju. Pamiętajmy, że to, kiedy siać pomidory, zależy od różnych czynników. Zazwyczaj jednak wysiewy pomidorów w domu przeprowadza się na przełomie II i III. Termin siewu na rozsadę przypada około 15.III, a wtedy gotową rozsadę wysadza się, gdy osiągnie 15-30 cm wysokości. Jeśli chodzi o terminy siewu do gruntu, to wykonuje się to w drugiej połowie V, czyli po Zimnej Zośce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów?

Wysiew pomidorów w domu i informacje, kiedy siać pomidory, w tym pomidory szklarniowe oraz inne rodzaje szklarnikowych do uprawy w ogrodzie
Jak i kiedy siać pomidory? Praktyczny poradnik wysiewu krok po kroku

Jeśli już wiemy, kiedy siać pomidory, przejdźmy do tego, jak to robić. Otóż sadzenie pomidorów może odbywać się na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest siew nasion do pojemników zbiorczych, co wiąże się z późniejszym pikowaniem pomidorów. Inny sposób to wysiew nasion do pojedynczych pojemników. Jak sadzić? Jest to bardzo proste. Pojemniki wypełniamy podłożem i przed wysadzeniem nasion nawadniamy glebę. Po delikatnym wsiąknięciu wyrównujemy glebę i tworzymy w niej około 0,5 cm zagłębienie, w którym umieszcza się nasionko. Następnie zasypujemy je i delikatnie ubijamy.

Pikowanie pomidorów - na czym polega?

Pikowanie pomidorów to bardzo istotna kwestia w trakcie całej uprawy pomidorów, bez względu na to, czy decydujemy się na pomidory w doniczce czy też na uprawę pomidorów w gruncie. Osoby, które znają się na hodowli pomidorów, wiedzą, że jest to nieodzowna część wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Pikowanie pomidorów wpływa na lepszy rozwój korzeni u młodych roślin, ponieważ tym zabiegiem zapewniamy im większą ilość miejsca. Dlatego też, nasiona, które wykiełkowały i mają około 3 tygodnie, a na ich łodygach są 4 liście, przesadzamy do większych doniczek. Zanim przesadzimy sadzonki, musimy przygotować pojemniki. Wypełniamy je ziemią do pełna i zwilżamy, pamiętając o tym, by ich odczyn pH wynosił 5,5-6,5. Sprawdź także ten artykuł o uprawie pomidorów w szklarni.

Do pikowania wykorzystywane są 2 specjalne patyczki. Pierwszy ma za zadanie robienie otworów w podłożu, a drugi, którego kształt bardzo przypomina widelec, ma wyjmować pojedyncze sadzonki ze starych doniczek i umieszczać je w otworach w nowych doniczkach. Musimy wiedzieć, że sadzonki sadzi się na głębokość około 2 cm, tak by podłoże sięgało poniżej 2 dolnych liścieni, które i tak dość szybko odpadają. Tak wykonane pikowanie pomidorów przyniesie nam wiele korzyści i efektów w postaci zdrowych i dorodnych plonów. Pamiętajmy też o tym, że sadzonki rosnące zbyt blisko siebie, są bardziej narażone na choroby pomidorów, zagrażające całym uprawom.

Sadzenie pomidorów może okazać się dla nas świetną zabawą i relaksem, dzięki któremu uzyskamy w pełni zdrowe i pyszne pomidory różnego rodzaju. Pamiętajmy, by nasiona pomidorów wysiewać w odpowiednim terminie i warto również skorzystać z kalendarzy wysiewu warzyw, w którym z pewnością znajdziemy odpowiednie i przydatne dla nas informacje. Nie bójmy się także stworzyć domowej uprawy pomidorów, bo tam możemy w bardzo łatwy sposób regulować temperaturę, wilgotność powietrza i inne parametry istotne dla rozwoju tych roślin warzywnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach pomidorów?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny