Altanka ogrodowa to często centralny element kompozycji podwórka. Często jest najbardziej reprezentatywną częścią tej przestrzeni, dlatego powinna prezentować się godnie przez cały rok.

Czynniki szkodliwe, które oddziałują na konstrukcje drewniane

Drewno na świeżym powietrzu nie ma lekko. Działają na nie siły natury, do których zaliczyć można:

  • Opady atmosferyczne – powodują one wilgoć. Ta zaś stanowi zachętę do rozwoju grzybów. To właśnie te mikroorganizmy odpowiadają za rozkład drewna. Ich niszczycielskie działanie może trwać latami, niekiedy jednak wystarczy sezon, by zniszczyć konstrukcję.
  • Promieniowanie słoneczne – może ono powodować pękanie i odbarwianie się drewna, paczenie się go i skręcanie.
  • Skrajne temperatury – działanie na przemian mrozu i ciepła (np. na skutek promieniowania słonecznego) prowadzi do powstawania w drewnie naprężeń. Te zaś skutkują pękaniem elementów konstrukcji.
  • Owady żerujące w drewnie – niektóre gatunki owadów żywią się suchym drewnem. Ich larwy potrafią przegryźć je na wskroś, doprowadzając do destrukcji elementu.

Jak widać altana w ogrodzie nie ma lekko. Dlatego powinna być ona odpowiednio zabezpieczona.

Czym zabezpieczyć altanę w ogrodzie?

Zabezpieczenie altanki ogrodowej należy rozpocząć już na etapie jej budowy. By odizolować drewno od wilgoci z ziemi warto posadowić podstawę konstrukcji kilkanaście centymetrów nad powierzchnią gruntu. Można to osiągnąć przytwierdzając ją do ziemi na betonowej podstawie lub specjalnymi stalowymi kotwami. W budowie altany pomogą drabiny, które można znaleźć w sklepie https://www.crynoline.pl/zestawy-bez-kosza-ochronnego/crynoline-aluminiowa-bez-kosza-ochronnego,18,2,242

Następnie nową konstrukcję warto zabezpieczyć. Już na etapie przygotowania elementów do budowy dobrze jest nasączyć je impregnatem grzybobójczym i owadobójczym. Po postawieniu szkieletu, więźby i ścian warto wszystko jeszcze raz nasączyć podkładem do drewna. Może on być bezbarwny, jeśli mamy na celu nałożenie kolejnej warstwy kolorowej, lub barwiony. W tym drugim przypadku można wydobyć z surowca jego charakter, podkreślić rysunek i wzbogacić wrażenia estetyczne.

Na farbach i lakierach do drewna nie warto oszczędzać. Dobra ochrona przed wilgocią to podstawa, by mieć spokój na kilka lat. Dla poprawy wyglądu altanę wystarczy raz na rok czy dwa szybko pomalować, lecz to zabawa na kilka godzin. Oczywiście o ile wcześniejszą pracę wykonaliśmy starannie.

Zabezpieczanie altany przed zimą

Na koniec sezonu warto szczególnie zatroszczyć się o konstrukcje drewniane w  ogrodzie. To, czego nie da się schować przed zimą warto zabezpieczyć. Altana jest zazwyczaj nie do ruszenia, dlatego wymaga szczególnej uwagi. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć jej wnętrze, by nie wpadały do niej liście. Mogą być one źródłem wilgoci. W tym celu można albo założyć otwory okienne i drzwiowe deskami lub płytą, ale nie wygląda to estetycznie. Podobnie mało atrakcyjne jest owijanie konstrukcji folią, acz to metoda nad wyraz skuteczna. Takie działanie ochroni altanę przez wpadaniem do wnętrza śniegu. Dobrze jest więc zawczasu przygotować estetyczne okiennice, które po sezonie wystarczy przytwierdzić do ścian i szczelnie zamknąć nimi budowlę.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej