Melon - podstawowe informacje na jego temat

Melon - co warto wiedzieć o tym owocu

Melony to bardzo często spotykane i kupowane przez nas owoce. Ich wybór jest całkiem spory, ponieważ możemy zakupić zarówno żółtego, jak i zielonego melona. Największą popularnością cieszy się melon miodowy, żółty melon galia, ale dostępny w sprzedaży jest również melon kantalupa. Warto wiedzieć, że melon miodowy różni się od galii i kantalupy nie tylko barwą skórki i miąższu, ale również i smakiem.

Owoce melonów można podawać w różny sposób. Tak jak i owoc granatu może być wykorzystywany zarówno do sałatek owocowych, jak i deserów. Nie znaczy to jednak, że takie wykorzystanie owoców jest jedyne. Otóż melon, tak jak i owoc granatu jest dobrym dodatkiem do sałatek warzywnych. Co więcej, odpowiednio pokrojony może stać się dekoracją dań. Jest on także świetnym dodatkiem do ryb, mięs i innych bardziej wytrawnych dań.

Pamiętajmy jednak o tym, że kupując żółtego, czy zielonego melona, powinniśmy sprawdzić, czy jest on wystarczająco dojrzały, ale także czy się on już nie psuje. Dlatego musimy wiedzieć, że przy dojrzałych owocach, kiedy dotkniemy skórki melona, delikatnie się ona ugnie. Oznacza to, że melon będzie wtedy smaczny i soczysty. Natomiast kiedy skórka melona po naciśnięciu się zapadnie, oznacza to, że melon zaczyna się już psuć. Wtedy nie powinniśmy go kupować.

Melony - witaminy i kaloryczność

Jeśli decydujemy się na wprowadzenie diety odchudzającej w nasze życie, powinniśmy zacząć jeść regularnie owoce melonów. Nie ma tu różnicy, czy będzie to melon żółty, czy też zielony. Melon to bardzo często wykorzystywany przy dietach owoc, ponieważ nie ma on praktycznie w ogóle kalorii. Składa się on przede wszystkim z wody i dlatego jest tak polecany.

Poza tym żółte, zielone i inne melony, zawierają dużo właściwości prozdrowotnych. W ich składzie znajdziemy między innymi prowitaminę A, dzięki której nasz wzrok będzie w lepszej formie, a dodatkowo nie będą rozwijały się ewentualne zmiany miażdżycowe. Co więcej, w melonach jest też kwas foliowy, witaminy K, C, E, a także kwas foliowy, który jest bardzo istotny dla kobiet w ciąży. Ważne są także witaminy B, które wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego i naszą koncentrację.

Melony w naszej diecie powinny pojawiać się regularnie, ponieważ pomogą nam one w leczeniu reumatyzmu, łagodzeniu stanów zapalnych, redukcji objawów przemęczenia, a dodatkowo wspomagają nasze nerki oraz niwelują podrażnienia i trądzik. Melony mają również właściwości moczopędne, wspomagające usuwanie wodnego cellulitu, a także zapobiegające chorobom serca. Musimy jednak wiedzieć o tym, że melony, bez różnicy, czy jest to melon żółty, czy też zielony, mają duży indeks glikemiczny, dlatego też nie mogą być spożywane przez osoby, które mierzą się z cukrzycą. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie melona w gruncie.

Jak obrać melona - tradycyjne obieranie owoców

Tradycyjny sposób na obieranie melonów

Takie pytanie, jak: "Jak obrać melona?" i "Jak obrać granata?", pojawia się bardzo często. Jednak musimy wiedzieć, że w tym, jak obieramy granaty i melony, nie ma nic trudnego. Oczywiście sposób na to, jak obrać granata może wydawać się trochę bardziej skomplikowany od sposobu na to, jak przebiega obranie melona. Natomiast tak naprawdę z niczym nie będziemy mieć większego problemu, jeśli poznamy na to dobry sposób.

Zacznijmy więc od bardzo tradycyjnego i najczęściej wykorzystywanego sposobu na obieranie melonów. Oczywiście tak jak przy obieraniu innych owoców, powinniśmy zacząć od dokładnego mycia melona. Dzięki temu wszystkie nieprzyjemne bakterie i inne niechciane składniki, przy obieraniu nie dostaną się do części jadalnej.

Obieranie melona - krok po kroku
Jak obrać melona krok po kroku, czyli najlepsze sposoby na obieranie melona, porady i sposoby

Po umyciu melona możemy już przejść do przekrojenia go na dwie części. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, by krojenie melona przebiegało wzdłuż jego dłuższej strony, a nie w poprzek. Kiedy już uda nam się pokroić owoc, zauważymy, że wewnątrz niego znajdują się pestki, do których usunięcia przyda nam się łyżka stołowa. Za pomocą łyżki bez problemu pozbędziemy się gniazda nasiennego i będziemy mogli przejść do obrania skórki melona za pomocą ostrego noża.

Jak obrać melona - inny sposób

Kolejnym sposób na obranie owoców melona jest sposobem odwróconym. Oczywiście w tym przypadku również zaczynamy od tego, by dokładnie umyć powierzchnię całego nawozu. Natomiast kolejnym krokiem nie będzie krojenie melona na pół, usuwanie z niego nasion i obieranie.

Tutaj zaczynamy od obierania skórki. Musimy wiedzieć, że najlepszy będzie do tego ostry nóż, który nie poszarpie naszego owocu, a dokładnie oddzieli skórkę od miąższu. Kiedy już obierzemy skórkę melona, dopiero teraz przechodzimy do tego, by przekroić go na pół. W tym momencie usuwamy gniazdo nasienne, tak by nie uszkodzić miąższu, a usunąć tylko to, co jest najbardziej potrzebne.

Tak obrany melon możemy pokroić w kostkę lub też w paski. Wszystko zależy od tego, do czego służyć ma ten owoc. Bardzo często wykorzystuje się go w przepisach na kociołek, ale oczywiście każdy przepis na kociołek może być inny. Jednak jeśli mamy taki przepis na kociołek, w którym jest ten owoc, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest pokrojenie owoców w kostkę.

Jak dekoracyjnie podać melona - sprawdź

Nie zapominajmy o tym, że poza obieraniem owoców, istotną rolę odgrywa również ich pokrojenie. A jeśli zależy nam na tym, by pokroić melony dekoracyjnie, powinniśmy zapoznać się właśnie z tym sposobem na jego podanie. Zobaczmy więc, jak melon może stać się dekoracją.

Oczywiście zaczynamy od dokładnego umycia melona. Po tym możemy przystąpić do tego, by przekroić go na pół, tak jak było to powiedziane w pierwszym sposobie. Po przekrojeniu owoców przystępujemy do wydrążenia całego gniazda nasiennego przy pomocy łyżki. Jednak nie obieramy skórki.

Do tego, by melon został podany w dekoracyjny sposób, potrzebna nam będzie metalowa łyżka do lodów. To właśnie nią z melona wykrawamy kuleczki lub połówki kulek. Takie kulki sprawdzą się do sałatek, ale także dodatek dekoracyjny do różnego rodzaju rybnych i mięsnych potraw.

ikona podziel się Przekaż dalej