Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na kreta w ogrodzie

Kret w ogrodzie to prawdziwe utrapienie. Bardzo często walki z nim trwają całymi tygodniami i gdy już nam się wydaje, że przepędziliśmy szkodnika z ogrodu, na środku naszego trawnika pojawia się znów ogromny, szpecący kopiec. Jak pozbyć się kreta? Nie jest to takie łatwe, jednak możliwe. Poznaj najlepszy sposób na kreta.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Pułapka na kreta w ogrodzie

Sposób na kreta potrzebny od zaraz

Mogłoby się wydawać, że kret w ogrodzie to takie słodkie, urocze zwierzątko. Jeśli uda nam się zauważyć po na powierzchni ziemi (co zdarza się bardzo rzadko), albo zobaczymy zdjęcia z nim, to nigdy nie pomyślelibyśmy, że ten niewielki gryzoń może wyrządzić takie szkody. W naszym klimacie najbardziej przeszkadza nam kret europejski, zwierzę o walcowatym ciele, które waży zaledwie 120 g. Jego długość ciała waha się w granicach 17-20 cm, jest więc niewiele mniejszy niż standardowa świnka morska. Jego czarne futerko jest bardzo gęste, tak gęste, że sprawia wrażenie aksamitnego. Jak to możliwe, że taki mały zwierzak może być naszym wrogiem numer jeden?

Co warto wiedzieć o krecie?

Kret w ogrodzie jest drapieżnikiem. Jego zaostrzony ryjek jest wyposażony aż w 44 bardzo ostre zęby, które potrafi zatopić w skórze, więc zakładając pułapkę na kreta należy zachować szczególną ostrożność. Ponadto jest wyposażony w nieproporcjonalnie duże w stosunku do ciała, bardzo silne przednie łapy, które są błoniaste i idealnie sprawdzają się podczas przekopywania podziemnych korytarzy. Warto wiedzieć, że kret jest prawie ślepy i nie ma zbyt czułego słuchu, jednak ma włoski czuciowe, które są bardzo wrażliwe na drgania – wprowadzenie drgań to także jeden sposób na kreta. Jeśli chcesz pozbyć się szkodnika, jakim jest turkuć podjadek, porady znajdziesz w tym artykule.

Kret - szkodnik numer jeden

Szkodliwe działanie kreta nie polega na tym, że podgryza korzenie roślin – jest mięsożercą, więc rośliny w twoim ogrodzie w ogóle go nie interesują (może poza trawą, której trochę zbiera do wymoszczenia sobie gniazda pod ziemią). Jego szkodliwość w uprawie polega na tym, że podczas kopania głębokich i długich tuneli przerywa i uszkadza system korzeniowy roślin, a nadmiar wykopanej ziemi wypycha na zewnątrz tworząc kopiec, który bardzo szpeci. Kopce mają najczęściej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt centymetrów wysokości, najwyższe dobiegają nawet do 70 cm.

Dlaczego kret drąży korytarze?

Kopanie w ziemi jest kretowi potrzebne do znajdowania pożywienia, czyli głównie dżdżownic, które później składa w podziemnej spiżarni. Aby wraz z rodziną przeżyć zimę, potrzebuje ich aż kilkaset, co sprawia, że w ciągu jednego sezonu może skutecznie zryć cały trawnik, ponieważ dziennie potrafi wykopać prawie 13 metrów podziemnego korytarza. Jego korytarze biegną na głębokości 20-50 cm, czyli tam, gdzie najczęściej znajdują się korzenie roślin. Mogą być także głębsze – czasami sięgają aż do poziomu wód gruntowych, dlatego mogą powodować osypywanie się ziemi i niszczenie roślin. Z tego właśnie względu, gdy tylko zauważysz działalność kreta w swoim ogrodzie, natychmiast zareaguj i zacznij się zastanawiać, jak pozbyć się kreta szybko i skutecznie.

Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na kreta w ogrodzie 2

Sposób na kreta

Sposobów na pozbycie się kreta jest naprawdę mnóstwo. Najczęściej wybierane są te domowe, które mają na celu odstraszenie zwierzaka. Dawniej dużą popularnością cieszyła się trutka na krety, jednak jej zastosowanie jest dyskusyjne. Z jednej strony problematyczne jest to, że trutka na krety nie zawsze działa, bo czasami może okazać się, że kret długo nie wróci do miejsca, w którym ją rozłożyłeś. Z drugiej strony, trutka na krety może być także niebezpieczna dla innych zwierząt. Ponieważ wydziela zapach wabiący, może być zjedzona przypadkowo przez psa, kota czy innego domowego ulubieńca. Obecnie jednak trutka na krety bywa wyposażona w substancje, które odstraszają naszych czworonożnych przyjaciół. Należy jednak pamiętać, że kret jest pod ochroną i chociaż nie obejmuje ona prywatnych ogrodów, warto zrobić wszystko, by nie musieć zabijać tych zwierząt. Są one zagrożone wyginięciem.

Dużym powodzeniem cieszy się także sposób na krety, który wykorzystuje zdobycze najnowszej technologii. Możesz zaopatrzyć się w specjalny sprzęt wielokrotnego użytku, który pozwoli na skuteczne wygonienie kreta z terenu ogrodu. Jak pozbyć się kreta? Oczywiście przydatna może być także pułapka na kreta. Można ją zrobić domowymi sposobami i warto zabrać się za to na początku, a dopiero, kiedy okaże się nieskuteczna, sięgać po bardziej zaawansowane sposoby i techniki. Jeśli kret zniszczył twój trawnik, sprawdź także, jak i kiedy siać trawę?

Domowy sposób na kreta

Najlepszy sposób na kreta to odstraszenie go zapachem. Jego węch może nie jest bardzo wyczulony, ale silnie nieprzyjemny zapach z pewnością poczuje. Okazuje się, że najlepszy odstraszacz na krety to skórki cytryny i kawałki czosnku. Najlepiej jeszcze, żeby były lekko popleśniałe, kret ucieknie z ogrodu błyskawicznie. Dobrze sprawdzają się także resztki ryb zakopane w kretowisku – od ich zapachu szkodnik po prostu postanowi po prostu się wyprowadzić.

Jak pozbyć się kreta domowymi sposobami poza tym? Wyjątkowo dobrze działający odstraszacz na krety to… pusta puszka po piwie. Wystarczy w miejscu kretowiska wbić metalowy pręt i nasadzić na niego puszkę, tak by była trochę za luźna. Najmniejszy podmuch wiatru wprawi ją w ruch i spowoduje, że kret będzie odbierał drgania i dźwięki, których nie będzie w stanie znieść. Twój ogród przestanie mu się wydawać odpowiednim miejscem do życia i zakładania rodziny i prawdopodobnie wyprowadzi się do sąsiadów. Warto jednak nie od razu ściągnąć puszkę, najlepiej niech jeszcze trochę pobędzie. Ten sposób na kreta sprawi, że na pewno nie wróci do twojego ogrodu.

Płyny i granulki – chemiczna pułapka na kreta

Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Odstraszanie kretów zapachem to ten pomysł, który okazuje się bardzo skuteczny. Jak pozbyć się kreta, jeśli domowe sposoby zapachowe nie działają? Wyposażyć się w odpowiedni preparat. Środek na krety kupisz w każdym sklepie ogrodniczym.

Polecane środki przeciw kretom, kunom i nornicom

Preparaty na kreta

Preparaty tego typu mają dwie postacie – żelu, płynu lub granulek. Rozprowadzenie granulek może być wygodniejsze, jednak zawsze istnieje ryzyko, że poczęstują się nimi twoi domowi ulubieńcy na czterech łapach, wchłoniętego w glebę żelu jednak nie będą miały możliwości. Żel lub płyn należy wlać do kretowiska, wydziela on zapach, który będzie bardzo nieprzyjemny dla kreta i sprawi, że zwierzę ucieknie w popłochu. Jednak podczas aplikacji preparatu należy zachować szczególną ostrożność, najczęściej bowiem zawiera on substancje szkodliwe dla dróg oddechowych. Dlatego także należy pilnować psy, by nie zaczęły kopać zalanego kretowiska.

Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na kreta w ogrodzie 3

Sposób użycia preparatów na kreta

Granulki także należy wsypać do tunelu wykopanego przez kreta, najlepiej w dużej ilości. Dodaje się do nich odrobinę wody, w reakcji z którą proszek zacznie się rozpuszczać, wydzielając przy tym silnie pachnący gaz. Jest to bardziej bezpieczne dla ludzi, jednak granulki mogą kusić czworonożne zwierzaki, między innymi psy, które często chcą brać udział w wykurzaniu kreta.

Te zabiegi warto przeprowadzić rano, tuż po tym jak zauważysz nowy kopiec, który prawdopodobnie pojawił się nad ranem. Jest duże prawdopodobieństwo, że po jego wykopaniu kret śpi w pobliżu i działanie będzie maksymalnie skuteczne.

Pułapka na kreta i inne sposoby technologiczne

Pułapka na kreta to nie jest sposób na kreta, który możesz skonstruować samodzielnie. Jednak w sprzedaży są dostępne takie, które świetnie się sprawdzają. Przede wszystkim są dostosowane wielkością do standardowego tunelu wykopanego przez kreta, ponadto często są wyposażone w czujnik, który światłem lub dźwiękiem poinformuje cię o tym, że udało się złapać szkodnika.

Pułapka na kreta ma postać rury, która najczęściej jest dwustronna. Jest wyposażona w drzwiczki działające na zasadzie zapadni. Pułapka na kreta powinna być ustawiona w wykopanym wcześniej tunelu, co samo w sobie jest dość problematyczne i wymaga od ciebie delikatnego wykopania wgłębienia w ziemi, jednak najczęściej to się udaje (tunelu warto szukać między kretowiskami lub w pobliżu któregoś z nich). Pułapka na kreta zatrzaskuje się jak tylko szkodnik wejdzie do środka. Jest to humanitarny sposób na pozbycie się go – pułapkę możesz wyciągnąć a kreta wywieść na łąkę lub w inne miejsce z dala od domów. Z pewnością sobie poradzi.

Inny ciekawy sposób na kreta, który także wykorzystuje technologię jest odstraszacz na krety ultradźwiękowy. Powoduje drgania i dźwięki, których my możemy nie słyszeć, a które są dla kreta nie do zniesienia. Odstraszacz na krety tego typu ma najczęściej kilkanaście metrów zasięgu, więc w dużym ogrodzie należy postawić ich kilka. Tuż po zastosowaniu może okazać się, że błyskawicznie zauważysz, że nie pojawiają się nowe kopce. Oznacza to, że krety wyniosły się z twojego ogrodu na dobre.

Jak pozbyć się kreta – siatka na krety

Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać, niż później męczyć się z nieatrakcyjnymi kopcami na trawniku. W tym celu świetnie sprawdza się siatka na krety. To jedyny ze sposobów, który pozwoli ci w ogóle uniknąć pojawienia się kreta w ogrodzie, jednak warto wiedzieć, że tego rodzaju siatka powinna być rozłożona jeszcze przed założeniem ogrodu i trawnika.

Siatka na krety jest wykonana z materiału sztucznego lub metalu, który został dobrze zabezpieczony przed korodowaniem. Dzięki temu jest odporna na warunki atmosferyczne i świetnie posłuży przez wiele lat. Ma drobniutki splot oczek, które mają średnicę około 3x3 mm. Ułożenie siatki nie jest trudne, jednak wymaga trochę nakładu czasu i pracy. Przede wszystkim należy ściągnąć wierzchnią warstwę gleby, co samo w sobie może być dość kłopotliwe i czasochłonne. Siatkę umieszcza się pod wierzchnią warstwą podłoża – około 30 cm pod rabatami i mniej więcej 10 cm pod trawnikiem. Tak rozmieszczona siatka na krety nie będzie hamowała rozwoju korzeni roślin, a jednocześnie będzie skutecznie chroniła uprawę przed działaniem kreta. Przede wszystkim szkodnik nie będzie miał możliwości wykopania kopca, ponieważ nie może przedostać się przez siatkę.

To jednak nie koniec pracy. By naprawdę dobrze zabezpieczyć ogród przed wejściem kreta, należy wkopać siatkę poprzeczną. Powinna znajdować się na głębokości około 80 cm, jest na tyle szeroka, że cały pas gleby, w którym żeruje kret jest odgrodzony. W ten sposób możesz na przykład zabezpieczyć tylko rabaty lub ogródek warzywny, a na trawniku odstraszać krety domowymi sposobami. Przeczytaj także nasz artykuł: Ile kosztuje urządzenie i aranżacja ogrodu?

Ocena: 4,6/5 (głosów 18)
, aktualizacja 7 lipca 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
szkodniki zrób to sam chemia ogrodnicza
Komentarze (11)
 • 31 maja 2018 11:05 - Ewa Chlewicka napisał(a) ocena: 3 głosowało: 9

  Nie miałeś nigdy do czynienia z kretem,to pewne.Nie boi się, nie otrujesz go,nie przepędzisz go, nie wystraszysz go na stałe.Po prostu walka z wiatrakiem.Ale wiatrak można pokonać.Wiatrak można unicestwić.W 90% jest to jedyna opcja w przypadku tego gryzonia.

 • 23 marca 2019 11:03 - ~Kret napisał(a) ocena: 3 głosowało: 9

  Skoro jest sto sposobów na kręta to znacz,że żaden nie jest skuteczny

 • 06 maja 2019 08:05 - ~Asia napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Wszystko przerabialismy. Najskuteczniejszy okazal sie kretołap. Polecam.

 • 23 maja 2019 07:05 - ~Aleksandra napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Spróbuj na krety użyć woreczków kunagone w nich znajduje się specjalna mieszanka zapachowa, która odstrasza krety. Sposób użycia jest banalny musisz włożyć woreczki do kretowisk i przysypać je ziemią. Po jakimś czasie pojawia się mniej kopców. Jak na początku miałam 12 na podwórku a po użyciu tego preparatu zostało 3. Kolejny raz kupiłam i do pozostałych kretowisk woreczki włożyłam i póki co ani jednego szkodnika nie widziałam.

 • 23 maja 2019 08:05 - ~Justyna napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  Nie koniecznie się zgodzę że jeżeli jest dużo sposobów na kreta to żaden nie jest skuteczny. Tak naprawę jeżeli się nie wypróbuje każdego ze sposobów to nie można ich ,,oceniać" . Swojego czasu stosowałam pułapki tunelowe, ale za dużo czasu na tym poświęcałam. Później znalazłam oprysk pożegnanie z kretem i to było dla mnie wygodniejsze.

 • 05 czerwca 2019 07:06 - ~Człowiek z kosmosu napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  Uważam że bez sensu jest zabijać te zwierzątka. Może są szkodliwe psując korzenie roślin ale to nie zmienia faktu że twórca tych szkód też żyje i odczuwa ból. Można spróbować odstarszyć je zwykłymi włosami które można zdjąć z szczotki lub grzebienia albo poprosić fryzjera. Mam nadzieje że Ci którzy uważają ze zabijanie kretów które jak wyżej wymieniono są pod ochroną nie sprawia im przyjemności i popróbują jeszcze innych sposobów. Pozdrawiam

 • 10 sierpnia 2019 05:08 - ~Sławek Żak napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Najlepszy produkt na krety jaki do tej pory znalazlem to : "QUICKPHOS" GE 1kg. 300 tabletek . Środek sprzedawany za pozwoleniem i jedyny ktory działa. 2 tableteczki do tunelu w miejscu gdzie był kopiec. Wydzielający gaz uśmierca kreta ,karczownika i wszelaki robactwo w ziemi. Kilku letnia walka z kretami zakonczona sukcesem. Polecam osobom którzy się już poddali :)

 • 20 sierpnia 2019 11:08 - ~wojciech napisał(a) ocena: 1 głosowało: 5

  Bzdury. Kret ma w ... nosie wszelkie preparaty, i odstraszacze, wykopuje sie 0.5m dalej i tyle. Jedyny sposob to ubic drania.

 • 21 sierpnia 2019 04:08 - ~S.Ż. napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Panie Wojciech kilka dni temu miałem znów przyjemność zapoznać naszego bohatera. Nowe kopce i murawa podniesiona na kilkunastu metrach (pajęczyna) to QUICKPHOS po 3 tabletki do kopców ,woda z butelki do kopca aby natychmiastowo wydzielał sie gaz. Delikatne przysypanie ziemią po 2-3 godz wylazł na trawnik i zdech. Szkoda mi go było lecz nie chcą sie łapać w kupione łapki.

 • 12 września 2019 04:09 - ~ekologia napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Najlepszy i najbezpieczniejszy sposób to amoniak , wystarczy trochę sypnąć do korytarza .

 • 14 września 2019 01:09 - ~farigami@wp.pl napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Nie rozumiem motywacji wypowiadajacych się.Kret to bardzo pozyteczne zwierzę-zjada larwy bytujące pod ziemią,larwy róznych szkodników bytujących potem na warzywach.On nam pomaga ,a ,ze kopczyki są,to trzeba je rozgarnąć.Kret robi więcej dobrego niz złego.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij