Starasz się pielęgnować swój ogród, wciąż uczysz się jak dbać o trawnik, a nagle przychodzi moment, kiedy mimo wielu wysiłków pojawiają się na nim kępki mchu. Choć sam w sobie ma pewien urok, to na wypielęgnowanym trawniku zaburza jej minimalistyczną harmonię.

Jak pozbyć się mchu z trawnika – na jakim podłożu lubi rosnąć mech?

Na niektórych trawnikach mech chętniej wyrośnie niż na innych. Z czego to wynika? Mchy to rośliny poszycia leśnego, które doskonale rozwijają się na wilgotnej, ciężkiej i często zbitej glebie. Kępki mchu lubią pojawiać się na podłożu kwaśnym o pH około 5,5, które nie ma wydajnego systemu drenażu. Mech zdecydowanie rzadziej pojawia się na dobrze napowietrzonej glebie, suchej i przepuszczalnej, o pH powyżej 6.

Jeśli chcesz mieć pewność, że na Twoim trawniku nie pojawi się mech, zadbaj o odpowiedni drenaż i kwasowość gleby przed zasianiem trawy. Poprawa struktury podłoża, skuteczne odprowadzenie nadmiaru wody i lekkie uzasadowienie to dobre sposoby na trawnik bez mchu.

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji trwanika: https://www.obi.pl/porady-i-inspiracje/ogrod-i-wypoczynek/rosliny-ogrodowe/jak-dbac-o-trawnik

zielony trawnik w promieniach słońca
Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Co na mech w trawie – najprostszy sposób

Aby skutecznie pozbyć się mchu z trawnika, warto zadziałać już przy pojawieniu się pierwszych kępek. Sprawdź w pierwszej kolejności pH gleby, prawdopodobnie jest zbyt niskie, dlatego zaczął pojawiać się mech. Jeśli podniesiesz kwasowość podłoża, wówczas warunki staną się korzystniejsze dla rozwoju trawy, jednocześnie hamując wzrost mchu. Jak to zrobić? Najprościej jest użyć nawozu, który w swoim składzie ma wapno. Alternatywnie, można użyć samego nawozu wapniowego np. wapniak mielony, kredy posodowej lub mączki wapiennej. Wystarczy rozsypać zalecaną ilość na trawniku, a następnie podlać, aby nawóz razem z wodą wniknął głębiej.

Jeden zabieg odkwaszania gleby może nie wystarczyć, aby usunąć mech z trawnika. Regularnie sprawdzaj pH gleby i powtórz nawożenie, jeśli nadal będzie zbyt niskie.

Jak zwalczyć mech w trawie – środki ochrony roślin

W sklepach ogrodniczych są dostępne specjalne preparaty do zwalczania mchu na trawniku (tzw. stop mech lub anty mech). Środki te stosuje się i działają jak te na chwasty. Głównym składnikiem nawozów do trawników przeciwko mchom jest siarczan żelaza, który nie tylko powoduje więdnięcie mchu, ale też zapobiega jego ponownemu pojawieniu się na trawniku.

Obszar w ogrodzie, na którym pojawił się mech, należy spryskać przygotowanym roztworem. Trawnik po zabiegu może zmienić barwę na ciemniejszą, nawet na brązową lub czarną. Bez obaw, to prawidłowa reakcja, po kilkunastu dniach trawa powinna wrócić do naturalnego wybarwienia. Po około 7 dniach powinny pojawić się pierwsze widoczne rezultaty w postaci obumierania kępek mchu na trawniku, które należy usunąć.

Zdarza się, że jednorazowy zabieg będzie niewystarczający. Wówczas należy powtórzyć go po kilku tygodniach. Jeśli wiesz, że mech „lubi” Twój trawnik, wówczas opryski ze środkami przeciw mchom warto regularnie powtarzać co kilka tygodni przez cały sezon. Warto jednocześnie monitorować przepuszczalność i odczyn podłoża.

Jak pozbyć się mchu z trawnika domowym sposobem?

Czy są sposoby jak usunąć mech z trawnika wykorzystując składniki dostępne w każdym domu? Tak, ekologiczne jest stosowanie roztworu wody z octem. Gdy pojawią się pierwsze kępki, należy spryskać je przygotowaną mieszaniną. Trzeba jednak wiedzieć, że zahamuje to rozwój mchu na trawniku, ale nie daje gwarancji, że definitywnie się go pozbędziesz. Praktyka pokazuje, że woda z octem daje raczej krótkotrwały efekt, ponadto nie zapobiega pojawieniu się mchu w innym miejscu trawnika. Jeśli jednak masz niewielki ogród lub mech pojawia się np. na łączeniu kostki na tarasie, ta metoda może przynieść zadowalające efekty.

nowoczesny dom w ogrodzie
Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Jak i czym usunąć mech z trawnika mechanicznie – potrzebne narzędzia

Innym prostym sposobem na pozbycie się mchu jest metoda mechaniczna. Nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych ani specjalnych oprysków. Wystarczy za pomocą specjalnego narzędzia usunąć mech wraz z częścią podziemną. Nie wytwarza on korzeni, a jedynie niewielkie chwytniki, więc „wyrwanie” go nie wymaga dużego wysiłku. Aby sprawnie przeprowadzić zabieg, warto zaopatrzyć się w narzędzie o ostrych, podgiętych zębach.

Metoda mechaniczna usunięcia mchu z trawnika lub z tarasu jest bezpieczna, ekologiczna i prawie bezkosztowa. Wymaga jedynie poświęcenia pewnego czasu na pracę w ogrodzie. Mechaniczne pozbycie się mchu dobrze sprawdza się na niewielkich terenach, szczególnie jeśli nie chcesz stosować chemicznych środków na chwasty. Nie gwarantuje jednak, że mech nie powróci. Jeśli w Twoim ogrodzie nadal będą panować sprzyjające warunki do jego rozwoju, to prędzej czy później znów się rozwinie. Dlatego po mechanicznym usuwaniu kępek warto przeprowadzić np. wapnowanie jeśli gleba ma zbyt niskie pH.

Jak zapobiec ponownemu pojawieniu się mchu na trawniku?

Udało Ci się skutecznie pozbyć mchu z trawnika, teraz warto zadbać, aby w przyszłości nie pojawił się ponownie. Przede wszystkim sprawdzaj stan gleby, bo jeśli tylko pojawią się warunki sprzyjające rozwojowi mchu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wróci na Twój trawnik. Zwracaj uwagę na odpowiednie napowietrzenie gleby i odprowadzenie nadmiaru wody. Dotyczy to szczególnie miejsc ze zbitą i nieprzepuszczalną ziemią, gdzie lubią tworzyć się kałuże. Ważny jest odczyn podłoża – pilnuj, aby nie doszło do nadmiernego zakwaszenia. Jeśli problem powraca, regularnie stosuj opryski ze środkami do zwalczania mchu na trawnikach. Dobre preparaty nie tylko ograniczają rozrost mchu i zapobiegają jego pojawieniu się w przyszłości, ale także pozytywnie wpływają na stan i wygląd Twojego trawnika.

ikona podziel się Przekaż dalej