Jak przedłużyć żywotność choinki po świętach? Oto sprawdzone sposoby
Każdego roku ten sam problem: trzeba znaleźć idealne drzewko na bożonarodzeniową choinkę. A kiedy już się znajdzie, pojawia się jeszcze większy problem: co zrobić, żeby choinka nie straciła przez święta za dużo igieł i zachowała możliwie świeży wygląd aż do Trzech Króli? O tym, jak długo na choince utrzymają się zielone igły, zależy od wielu czynników. Zachowując pewne zasady, można przedłużyć żywotność choinki do Nowego Roku i dłużej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o choince na święta.
Zwracanie uwagi na świeżość drzewka przy zakupie
Ta zasada jest właściwie oczywista i logiczna, ale dziwnym trafem bywa czasem lekceważona. Kupując choinkę, spróbujcie zdobyć możliwie świeże drzewko. Na krótko przed sprzedażą ścięta choinka na pewno przetrwa w mieszkaniu dłużej niż egzemplarz stojący w sklepie od paru tygodni. Najlepiej jest odszukać lokalnego właściciela plantacji choinkowej i kupić drzewko na miejscu. Wielkie centra ogrodnicze i budowlane nie gwarantują choinkowego towaru pierwszej świeżości.
W punkcie sprzedaży dobrze jest zapytać sprzedawcę o termin ścięcia drzewek. Najlepiej, aby to było tylko kilka dni wcześniej. Po wybraniu pięknego egzemplarza powinniście obejrzeć drzewko uważnie jeszcze raz. Spójrzcie najpierw na powierzchnię cięcia: drewno powinno być jasne. Pociemniała powierzchnia ściętego pnia świadczy o tym, że drzewko czeka na swojego kupującego już od dłuższego czasu. Nawiasem mówiąc, warto przed osadzeniem choinki w stojaku odciąć plasterek pnia u podstawy, co ułatwi zasysanie wody.
Kolejną oznaką świeżości choinki będzie brak pod nią opadłych igieł. Jeśli pod drzewkiem leży mnóstwo igieł, a kolejne opadają przy dotknięciu gałązek, nie świadczy to dobrze o ich świeżości. Dokładnie trzeba zbadać gałęzie choinki, przesunąć dłonią „pod włos” i sprawdzić, czy igły mocno się trzymają. Pozytywny test jakości choinki połączony z gwarancją sprzedającego pozwala na dokonanie udanego zakupu.
Wybór odpowiedniego terminu na zakup choinki
Należy zwrócić uwagę na właściwy czas zakupu drzewka. Trzeba się zastanowić, kiedy najpóźniej choinka powinna gotowa stanąć w mieszkaniu. Niektórzy stroją choinkę tuż przed wigilią, a inni mają zwyczaj przynosić drzewko do domu niemal w połowie grudnia. Mając ustaloną datę inauguracji bożonarodzeniowego drzewka, można zaplanować dokładny dzień zakupu. Ten termin powinien przypadać na kilka dni przed ostatecznym ustawieniem choinki. W ten sposób choinka ma trochę czasu na zaaklimatyzowanie się do nowych warunków.
Nie należy zwlekać z zakupem choinki do samej wigilii. Większość sprzedawców ma już mocno przebrany towar. Pozostały ostatnie, najczęściej nie najlepszej jakości drzewka, które na dodatek przez wiele dni i tygodni stały ścięte i bez wody.
Rodzaj i gatunek drzewa decydują o trwałości choinki
Choinka choince nierówna: istnieje bardzo dużo różnych rodzajów drzewek, wykorzystywanych do strojenia choinki. Ogólnie biorąc, można wybierać między świerkami, jodłami i kilkoma egzotycznymi sosnami i daglezjami. Ale który rodzaj jest najbardziej żywotny w roli choinki? Z całą pewnością są to gatunki jodły. Zaletą jodły w porównaniu z innymi choinkowymi gatunkami jest pewien istotny szczegół: a mianowicie budowa igieł. Igły jodły są spłaszczone i zawsze zakończone przylgowatą stopką, dzięki czemu mocniej trzymają się na gałązkach niż świerkowe. Nawet jeśli się jodłową gałęzią mocno potrząśnie, igły nie odpadną z drzewa. U świerków natomiast igły są osadzone na zdrewniałych trzonkach i nie są tak mocno osadzone. Poza tym jodłowa choinka zachowuje igły nawet wtedy, gdy w suchym powietrzu mieszkania całkiem podeschną; na świerku w podobnych warunkach pozostają tylko gołe gałązki. Polecamy zwrócenie uwagi na jodłę kaukaską, która odznacza się bardzo długą trwałością w roli choinki. W porównaniu z innymi jodłami ten gatunek jest też korzystny cenowo. Sprawdź także ten artykuł na temat cyprysa domowego w donicy.
Właściwy transport choinki do domu
Cóż z tego, że udało się znaleźć choinkę marzeń, kiedy nie wiadomo jak przetransportować ją do mieszkania? Niestety, nie jest to takie proste; ze względu na rozłożystą i obszerną formę, trudno jest choinkę bez fachowego opakowania zmieścić do samochodu albo do normalnych drzwi wejściowych.
Przy pomocy specjalnej siatki albo długiego sznura można zamienić duże i szerokie drzewko w wąską, chociaż długą paczkę. Nie ma przy tym obawy, że gałęzie się połamią. Pokrój jodeł i świerków pozwala na ciasne zawinięcie gałęzi bocznych. Bezpłatne zapakowanie kupionej choinki należy do obowiązków dobrego sprzedawcy.
Jeżeli choinka musi pokonać długą trasę w bagażniku albo na dachu samochodu, zaleca się staranne zabezpieczenie drzewka przed mroźnym powietrzem podczas jazdy. Nieosłonięta niczym jodła na dachu samochodu, narażona na zimne przeciągi, może stracić po drodze mnóstwo wilgoci. A to może się bardzo negatywnie odbić na jej dalszej żywotności. Oczywiście korzystniejsze dla drzewka, aczkolwiek mocno kłopotliwe dla nabywcy, jest przyniesienie choinki na rękach.
Aklimatyzacja choinki do mieszkaniowych warunków
Skoro już choinka dotarła do domu, trzeba ją najpierw wstawić do chłodnego pomieszczenia w celu aklimatyzacji. Musicie koniecznie dać swojemu drzewku możliwość przestawienia się z mroźnych warunków zewnętrznych na ciepły klimat mieszkania. Zbyt szybkie przejście od chłodu do ciepła może prowadzić do przedwczesnego opadu igieł.
Można tego uniknąć, ustawiając drzewko choinkowe na parę dni do garażu albo ogrodu zimowego. Trzeba znaleźć dla choinki zacienione miejsce, ponieważ bezpośrednie promienie słoneczne mogą ją nadmiernie wysuszyć. Na balkonie wprawdzie nie jest ciepło, ale za to bezwietrznie. Odpowiednia może być chłodna klatka schodowa.
Po znalezieniu właściwego miejsca na aklimatyzację choinki można jej pierwszy raz podać wodę. W tym celu wstawia się pień drzewka do wiadra z kilkusetmetrową warstwą wody. Poziom wody trzeba regularnie sprawdzać. Jednocześnie należy pozbyć się wreszcie siatki choinkowej, aby gałęzie mogły się swobodnie wyprostować. Trzeba się tylko wcześniej upewnić, czy rozłożona choinka przejdzie przez wszystkie drzwi.
Wybór dobrego miejsca dla choinki w mieszkaniu
Wreszcie nadchodzi dzień strojenia choinki i trzeba ją ostatecznie ustawić w mieszkaniu. Jeśli daliście choince możliwość zaaklimatyzowania się, jest gotowa do pobytu w ciepłym pomieszczeniu. Miejsce dla niej nie może być jednak przypadkowe. Do największych wrogów choinki należy suche powietrze z centralnego ogrzewania, ogrzewanie podłogowe, mocne przeciągi oraz wahania temperatury.
Z tego wynika, że należy unikać bardzo ciepłych i przewiewnych miejsc. Odpowiedni będzie jakiś w miarę chłodny kat w pokoju, z dala od grzejnika. Jeśli ciepłego miejsca nie da się uniknąć, ponieważ na przykład jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe, można postawić stojak z choinką na jakimś materiale izolacyjnym, choćby płycie ze styropianu.
Stojak choinkowy ze zbiornikiem na wodę
Teoretycznie można choinkę ustawić w dowolnym stojaku, byle tylko pień był solidnie zamocowany. W rzeczywistości opłaca się kupić droższy stojak ze zbiornikiem na wodę. W każdym razie trzeba zwracać uwagę na wysokość choinki. Małe drzewko ma niewielką średnicę pnia, przy większej choince trzeba zastosować większy stojak, aby nagle się nie wywróciła.
Bez wody trudno liczyć na długą żywotność choinki. Powinno się więc kontrolować często poziom wody w zbiorniku i uzupełniać w miarę potrzeby. Nie należy natomiast wierzyć w magiczne właściwości gliceryny, cukru albo dodatku do wody dla kwiatów ciętych; w ten sposób nie da się przedłużyć trwałości ściętej jodły albo świerka.