Dlaczego pielęgnacja ogrodu przed zimą jest taka ważna?

Zanim nadejdzie zima, należy zatroszczyć się o kondycję drzew, krzewów i pozostałych roślin. Przed pierwszym mrozem warto zastosować nawozy wieloskładnikowe, które mają dużą zawartość potasu i fosforu. Dzięki nim rośliny będą lepiej zimować oraz znacznie łatwiej przetrwają różne niedogodności związane z ich uprawą. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiedni nawóz do danej rośliny. Różne mieszanki są przystosowane do różnych roślin, jak również do różnych pór roku.

Odpowiednie zasilenie rośliny jesienią sprawi, że zniosą one dużo lepiej okres zimowy a wraz z rozpoczęciem wiosennej wegetacji „ruszą do góry”.

To istotne zwłaszcza dla zimozielonych drzew i krzewów. Jeżeli jesienią dużo pada, rośliny będą w stanie utrzymać odpowiedni poziom wilgoci przed zimą. Gdy opadów nie będzie wiele, należy      obficie podlewać ogród, aby w mroźne dni podłoże było stale nawilżone.

O czym jeszcze pamiętać dodatkowo, aby ogród wyglądał pięknie po zimie? Oto ważne wskazówki:

  1. Późna jesień jest ostatnim momentem na to, aby przygotować rabaty do kolejnego sezonu. Nie grab ziemi po przekopaniu (możesz do tego użyć glebogryzarki), tylko zostaw ją w ostrej skibie. Wówczas będzie lepiej zbierać wilgoć z deszczu.
  2. Glebę warto przekopać po rozsypaniu nawozów fosforowych. Jeśli gleba jest zwięzła, możesz potraktować ją również nawozem potasowym.
  3. Zatroszcz się o odczyn gleby w ogrodzie. Gdy jest zbyt niski, należy przeprowadzić zabieg wapnowania w okolicy roślin, które wymagają kwaśniejszej. Pamiętaj jedynie o tym, aby nigdy nie łączyć wapnowania z nawożeniem. Jeśli chodzi o nawożenie, wykonać je można ok. 3 tygodnie po wapnowaniu. Większość roślin zdecydowanie lepiej czuje się w podłożu o kwaśnym lub obojętnym odczynie.
  4. Podlewaj rośliny również zimą. Zbyt duża dawka słońca może wysuszyć drzewa i      krzewy. Intensywnie padające na wysuszone rośliny światło może doprowadzić do większych strat, niż mróz w zimie. Podlewanie najlepiej przeprowadzać w cieplejsze dni.

Jak przygotować trawnik do zimy?

Koszenie przed zimą jest niezwykle istotne. Zabieg powinno się wykonać w odpowiednim terminie, a także kosić trawę na odpowiednią wysokość. Jeśli dobrze wykonasz ten proces pielęgnacyjny, trawa na wiosnę będzie wyglądać ładnie i zdrowo.

Termin ostatniego koszenia przed zimą zależy głównie od pogody. Z reguły powinno się to jednak robić do połowy października. Jeśli jesień będzie ciepła i długa, koszenie można przesunąć nawet na początek listopada.

Zabieg uda się przeprowadzić z pomocą dobrej jakości urządzeń, np. kosiarki akumulatorowej Combi 336e marki STIGA - to dobry wybór na koszenie trawy przed zimą. Wspomniany model to idealne połączenie zrównoważonego rozwoju, precyzji i szybkości. Sprzęt zasilany jest wymiennym akumulatorem ePower 2 Ah, dzięki czemu tej samej baterii możesz użyć w różnych urządzeniach z serii ePower firmy STIGA. To dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zakupu urządzeń, a jednocześnie ukłon w stronę ekologii.

Kosiarka zapewnia bezproblemową, bezprzewodową i wolną od spalin pracę w ogrodzie. Wytrzymałe ostrze umożliwia ostre cięcie przez wiele lat. Urządzenie daje również możliwość koszenia m.in. ze zbieraniem i mulczowaniem.      

Podstawowe zasady, o których należy pamiętać przygotowując trawnik do zimy:

  1. Ostatnie koszenie trawnika powinno zostać przeprowadzone tak, aby wysokość trawy wyniosła ok. 4 cm. Dzięki takiemu koszeniu w nasadach pędów pozostaną składniki pokarmowe umożliwiające darniom spokojne przezimowanie.
  2. Jeśli trawa będzie przycięta zbyt nisko, korzenie drzew i krzewów zostaną narażone na przemarzanie. Gdy trawa zostanie z kolei podcięta zbyt wysoko, osadzi się na niej śnieg – to może doprowadzić do gnicia.
  3. Po skoszeniu trawnik może być bardzo wrażliwy na przesuszanie. Najlepiej więc podlać trawnik, wcześniej wygrabiając z niej gałęzie i liście, aby zapobiec ich gniciu i pleśnieniu pod warstwą śniegu.    
  4. Trawnik najlepiej kosić urządzeniem, które umożliwia wybór różnych wysokości koszenia. Dobrym wyborem jest choćby kosiarka akumulatorowa STIGA Combi 753e     , dzięki której przed zimą zadbamy o większość ogrodów – również tych bardzo dużych. Urządzenie napędzane jest dwoma akumulatorami (producent zaleca dokupienie takich o pojemności 5Ah) zapewniającymi      wygodną i cichą pracę. Kolejnym ułatwieniem związanym z akumulatorową konstrukcją jest bezprzewodowość, a co za tym idzie niezaprzeczalna wygoda dzięki braku niepotrzebnych kabli. Do dyspozycji otrzymujemy sześć wysokości koszenia. Szerokość koszenia to 51 cm. Skoszona trawa wpada do zbiornika o pojemności 60 l. Po pracy wystarczy podnieść kosz i opróżnić, a następnie złożyć kierownicę i odłożyć kosiarkę. Warto dodać, że pokos ostatniego koszenia powinien być zebrany, ponieważ            mulczowanie nie jest wskazane jako ostatnie przed zimą.

Okrywanie i przycinanie roślin

Wiele roślin w polskich ogrodach doskonale radzi sobie z zimą, jednak coraz częściej pojawiają się też odmiany egzotyczne, które trudniej radzą sobie z polską pogodą. Takie rośliny poradzą sobie jedynie, gdy zadbamy odpowiednio o ich zabezpieczenie przed zimnem. W tym przypadku      podstawowym zabiegiem przygotowawczym przed zimą jest osłonięcie lub okrycie roślin zgodnie z ich wymaganiami. Okrywanie powinniśmy rozpocząć w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej -5 st. C.

Oto kilka wskazówek, jak okrywać poszczególne rodzaje drzew lub krzewów:

  • Zimozielone drzewa i krzewy – osłoń je włókniną, jeśli temperatura przez dłuższy czas oscylować będzie wokół 0 st. C (np. sosna, bukszpan, świerk).
  • Rośliny zimozielone – wyróżnia ich dość płytki system korzeniowy. Najlepiej zabezpieczyć korzenie okrywając je wokół kompostem, trocinami albo korą. Nadziemną część osłonić można np. siatką cieniującą. Do roślin zimozielonych zaliczyć można m.in. wrzośce i wrzosy.
  • Wrażliwe krzewy – pojedyncze lub w niewielkich grupach - możemy nakryć np.      kartonowym pudłem, a do środka wsypać pokruszony styropian. Do tego rodzaju roślin zaliczamy klon palmowy lub hortensję ogrodową.
  • Trawy ozdobne – aby rośliny mogły efektywnie przezimować, warto związać ich suche liście oraz kwiatostany. Później należy je okryć liśćmi, słomą lub włókniną. Trawami ozdobnymi są m.in. pampasowe i miskanty.
  • Byliny – powinno się je okrywać gałązkami iglastymi, trocinami lub korą. Z reguły wystarcza ok. 10 cm warstwa. Jeśli temperatura spadnie jednak poniżej -10 st. C, należy dołożyć kolejną.

Prawidłowe cięcie gałęzi przed zimą

Jeśli ogród ma zachwycić wszystkich na wiosnę, należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne późną jesienią. Jednym z nich jest prawidłowe przycinanie gałęzi. Zanim      zaczniesz działać, powinieneś dowiedzieć się więcej o posiadanych w ogrodzie drzewach i krzewach - niektóre z nich mogą być wyjątkowo wrażliwe na okaleczanie.

Poza wiedzą na temat pielęgnacji należy obowiązkowo zaopatrzyć się w bezpieczny, wydajny i dobrej jakości sprzęt. Ogromny wybór profesjonalnych narzędzi ma do zaoferowania STIGA. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu warto dowiedzieć się, jak przycinać rośliny. Przykładowo, młode drzewka wymagają zupełnie innego strzyżenia, niż żywopłot. Najważniejsze, aby przycinać rośliny w suchej porze, gdy nie ma mrozu. Tylko w ten sposób unikniesz uszkodzenia drewna.

Jeśli w ogrodzie posiadasz żywopłot, warto przyciąć go jesienią. Do pojawienia się pierwszych przymrozków łodygi krzewów zdrewnieją, co wpłynie pozytywnie na ich wygląd wiosną. Trzeba jednak pamiętać, aby narzędzia do przycinania żywopłotu zawsze były czyste i ostre. Powinny zostać również dopasowane do wieku i wielkości zielonego płotu. Idealnie sprawdzi się tu      sekator akumulatorowy SHT 700 AE STIGA. Z pomocą dwufunkcyjnej, synchronizowanej przekładni zasilającej dwa ostrza, akumulatorowe nożyce pracować mogą nawet do 50 minut na jednym ładowaniu. Wycinane laserowo podwójne ostrza mają długość 58 cm - nożyce do żywopłotu chronić można też przed uszkodzeniem np. na twardej powierzchni. Odpowiada za to poręczna ochrona końcówki ostrza. Dzięki specjalnemu otworowi do zawieszania      sekator można łatwo przechowywać, choćby umieszczając go na ścianie bez utraty miejsca na podłodze     .

Przed zimą należy zadbać o podkrzesywanie roślin, czyli usunąć konary znajdujące się u podstawy np. drzew. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń w ogrodzie, a także utrzymujemy odpowiednią formę rośliny. Podkrzesywanie wykonuje się na różne sposoby, w zależności od gatunku drzewa. Niezależnie od wybranej metody, do tego zabiegu pielęgnacyjnego znakomicie sprawdzi się np. pilarka akumulatorowa PR 700e marki STIGA. To świetne narzędzie zarówno do podkrzesywania, jak i przycinania. Pilarka zasilana jest akumulatorem 48V, dzięki któremu cieszyć się można nieograniczonym ruchem, minimalnymi wibracjami, mniejszym hałasem i brakiem spalin. To bardzo precyzyjne urządzenie do cięcia drewna, które jest kompaktowe, lekkie i zwrotne.      

Ciekawe urządzenia, które pomogą efektywnie przygotować ogród do zimy

Istnieje oczywiście wiele innych sprzętów ogrodowych pomocnych w przygotowaniu się do zimy     . Wśród nich wyróżnić należy myjkę wysokociśnieniową STIGA HPS 345 R, dzięki której w szybki i prosty sposób wyczyścimy ogród. Urządzenie napędzane jest elektrycznym silnikiem indukcyjnym o mocy 2100W. Myjką doprowadzisz do ładu np. taras i schody, urządzenia ogrodowe, ścieżki i chodniki. Aby prawidłowo przygotować ogród do zimy, należy również pozbyć się m.in. zalegających na murawie liści. Pomoże w tym dmuchawa akumulatorowa STIGA SAB 700 AE wyposażona w bezszczotkowy silnik o mocy 500 W, który zapewnia prędkość powietrza nawet do 55 m/s. Dmuchawą łatwo i błyskawicznie oczyścisz różne powierzchnie – nie tylko trawnik. Intuicyjny panel w urządzeniu umożliwia wybór aż trzech różnych prędkości powietrza. Najwyższa moc dobrze sprawdzi się z mokrymi liśćmi lub świeżym      śniegiem, średnia z liśćmi na twardej powierzchni, a niska będzie odpowiednia dla lekkich materiałów, np. na żwirze lub trawniku.

W polskich ogrodach coraz częściej pojawiają się narzędzia akumulatorowe, doskonale łączące zalety urządzeń spalinowych z elektrycznymi. Akumulatorowe sekatory, kosiarki, dmuchawy      czy myjki świetnie sprawdzą się przed nadejściem zimy, a przy okazji są znacznie cichsze niż spalinowe. Pozbawione są zbiornika na paliwo czy przewodów elektrycznych, co zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo w pracach ogrodowych. Do tego unikamy konieczności wykonywania okresowych przeglądów i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych (wymiana filtrów, świec i innych elementów eksploatacyjnych). Dzięki urządzeniom akumulatorowym STIGA można wygodnie, zwinnie i naprawdę starannie przygotować ogród do zimy – zarówno mały, jak i bardzo duży.

ikona podziel się Przekaż dalej