Pomidory na zimę w całości

Pomidory na zimę jak z puszki

Pomidory z puszki pozwalają na zrobienie różnych sosów i dań szybko i bez większego problemu. Takie same pomidory w całości możesz zrobić samodzielnie, dzięki czemu będziesz mieć dobrą bazę do różnych dań, i to najlepszej jakości. Wybierz małe, na przykład podłużne pomidory, ponieważ one najlepiej sprawdzą się w średnich słoikach.

  • kilogram podłużnych pomidorów
  • ocet
  • woda
  • sól
  • przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy.

Ilość przypraw i objętość wody i octu są zależny od ilości słoików, a to znów zależy od wielkości pomidorów. Do każdego słoika należy wrzucić 2-3 ziarenka ziela angielskiego i po jednym liściu laurowym. Tak przygotowane pomidory idealnie sprawdzają się w sałatkach i na kanapkach, można jednakże użyć ich także do sosów.

  1. Sparz pomidory wrzątkiem i obierz je ze skóry. Wytnij nożem zielone, twarde części.
  2. Włóż pomidory do słoików i do każdego z nich wrzuć przyprawy.
  3. Zrób zalewę z octu, wody (w proporcji 1:4) i soli (1 łyżka na 1 litr roztworu).
  4. Zalej pomidory zalewą i zakręć zakrętki.
  5. Jeśli chcesz, by pomidory przetrwały dłużej, trzeba wykonać pasteryzowanie. Weki gotuje się około 15 minut w płaskim garnku wyłożonym bawełnianą ściereczką.

Kiszone pomidory na zimę

Kiszone pomidory to niezwykły przysmak, który znamy głównie od naszych wschodnich sąsiadów. Faktycznie na Ukrainie i Litwie są bardzo powszechne, u nas mniej. Możesz je użyć po prostu na kanapki lub zmiksować je na zupę krem – to będzie bardzo nietypowa, ale naprawdę smaczna pomidorówka. Do tego przepisu musisz wybrać twarde odmiany, które mają dość twarde skórki. Najlepiej sprawdzają się te podłużne.

  • 2 kg pomidorów,
  • 10 ząbków czosnku,
  • przyprawy: kawałek korzenia chrzanu, baldachy kopru,
  • zalewa: 2 płaskie łyżki soli niejodowanej na 1l wody.

Na 2 kg pomidorów potrzebujesz około 1,5 l zalewy. Pomidory możesz ukisić w małych słoiczkach, ale sprawdzą się także w dużych słojach lub w kamiennych garnkach. Kiszone pomidory na zimę nie wymagają pasteryzowania. Im więcej czosnku i kopru, tym bardziej aromatyczne będą zaprawy.

  1. Pomidory umyj i osusz.
  2. Obierz czosnek i podziel na cząstki. Obierz korzeń chrzanu i zetrzyj go na tarce o grubych oczkach.
  3. Na dno słoików włóż chrzan i czosnek, a następnie ułóż ciasno pomidorki, ale tak, by ich nie rozgnieść.
  4. Zagotuj wodę z solą i gorącą zalej słoiki. Od razu zakręcaj i stawiaj do góry dnem.

Pasteryzowane pomidory raczej się nie ukiszą. Jeśli użyjesz gorącej zalewy, zakrętki z pewnością złapią, więc można je przechowywać przez całą zimę. Szukasz więcej pomysłów? Sprawdź także ten artykuł z 3 sposobami na pomidory w słoikach na zimę.

Przetwory z pomidorów – najlepsze przepisy

Przepisy na przecier pomidorowy

Aromatyczne zupy pomidorowe udaje się zrobić tylko za pomocą dobrego, gęstego przecieru. Te domowe są o wiele zdrowsze niż koncentraty kupowane w sklepie, na dodatek nie są trudne do zrobienia. Aby uzyskać około 2 kg przecieru, czyli 6 małych słoiczków, potrzebujesz:

  • 5 kg pomidorów,
  • łyżka soli,
  • 1 kwasek cytrynowy.

Przygotowanie przecieru niestety trochę trwa, jednak naprawdę warto zrobić ten wysiłek, by móc cieszyć się ich smakiem. Im bardziej zredukujesz pomidory, tym bardziej intensywny będzie przecier.

Pomidory na zimę w słoikach, jak przecier pomidorowy oraz przepisy na kiszone pomidory na zimę i inne przetwory z pomidorów
Jak przygotować pomidory na zimę? Oto 5 prostych i smacznych przepisów
  1. Umyj i przejrzyj pomidory. Pokrój je na ćwiartki.
  2. Około 10 pierwszych sztuk wrzuć do płaskiego garnka z grubym dnem i doprowadź do wrzenia. Możesz je rozgnieść tłuczkiem, żeby puściły sok.
  3. Stopniowo dodawaj kolejne pomidory, kolejną porcję wkładając do garnka, gdy poprzednie się pogotują przez kilka minut. Dzięki temu odparuje się woda, ale składniki pomidora się nie rozwarstwią.
  4. Teraz czas na przecieranie. Sito lub przecierak połóż nad miską i partiami przecieraj pulpę. Powinny oddzielić się wszystkie skórki i część nasion.
  5. Przelej pulpę do garnka, dodaj sól i kwasek cytrynowy, zagotuj.
  6. Gotuj mieszając od czasu do czasu do uzyskania gęstej konsystencji, maksymalnie około 2 godzin.
  7. Napełnij suche, wyparzone słoiki gorącym przecierem i od razu zakręcaj.

Pasteryzowane słoiki mogą stać w chłonnym, ciemnym miejscu. Weki możesz przechowywać przez wiele miesięcy.

Pomidory w słoikach: sos pomidorowy

Przepisy na sos pomidorowy do słoików są bardzo, bardzo różne. Większość z nich to sosy słodko-kwaśne, które przygotowuje się z ananasem i czerwoną papryką, by były delikatniejsze w smaku. Tak naprawdę składniki są opcjonalne i możesz dodać do nich, co tylko chcesz. Przypraw papryką ostrą, na przykład chili, by były bardziej wyraziste.

Do obranych i ugotowanych pomidorów można dodać w zasadzie wszystkie składniki. Idealnie pasuje cebula, papryka i ananas, ale możesz dodać także kukurydzę, marchewkę, fasolkę, cukinię, pędy bambusa, niektóre kiełki, bazylię i czosnek. Całość trzeba zagotować i gotować około 20 minut. Jeśli nie chcesz, by warzywa się rozpadły, a sos ma nadal zbyt rzadką konsystencję, możesz dodać do niego dwie łyżki mąki ziemniaczanej. Słoiki pasteryzuj przez 20 minut w niskim garnku.

Pomidory na zimę w zalewie

Pomidory w zalewie? Czemu nie! Skoro można marynować niemal wszystkie warzywa, dlaczego nie sprawdzić, jak smakują konserwowe pomidory? Jeśli przygotujesz je według naszego przepisu, będą smaczne i aromatyczne. Jak zaprawić pomidory? Potrzebujesz:

  • kilogram pomidorów
  • 2 papryczki chili
  • woda
  • przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, łyżeczka soli i łyżka cukru.

Tak przygotowane pomidory idealnie sprawdzają się do kanapek i sałatek. Dlatego najlepiej pokroić je w plasterki. Najlepiej użyć owoców średniej wielkości, ale w zasadzie w ten sposób możesz wykorzystać wszystkie pomidory.

  1. Sparz pomidory i obierz je ze skóry. Pokrój na plastry.
  2. Posiekaj drobno papryczki chili.
  3. Zrób roztwór wody z solą i cukrem.
  4. Przełóż plastry pomidorów i chili do słoików. Wrzuć po ząbku czosnku, liścia laurowego i po 2-3 ziarenka ziela angielskiego.
  5. Zalej pomidory w słoikach gorącą zalewą i od razu zakręcaj. Następnie przekręć do góry dnem, by zakrętki złapały.
ikona podziel się Przekaż dalej