Jak rośnie arbuz? Wyjaśniamy tajniki uprawy arbuzów
Z roku na rok rośnie zainteresowanie uprawą arbuza w naszym kraju. Soczysty, smaczny miąższ arbuza nie tylko gasi nasze pragnienie, ale jest przede wszystkim zdrowy. Niestety arbuzy, które możemy kupić w marketach, nie zawsze są smaczne. Dlatego też bez większego problemu możemy pokusić się o uprawę arbuza we własnym ogródku lub na działce.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach.
Opis i środowisko naturalne - gdzie rosną arbuzy?
Arbuz jest rośliną jednoroczną, ma około 20 cm wysokości. Rozpiętość jednej rośliny wynosi od 200 do 300 cm. Arbuz jest rośliną, której pędy wiją się po glebie. Potrafi również, podobnie jak np. ogórek wspinać się po podporach. Najczęściej jednak spotykamy uprawy, które są prowadzone bez podpór, bezpośrednio na podłożu. Warto pamiętać, że pędów arbuza nie należy przycinać.
Arbuz pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie, takich jak: Grecja, Hiszpania, gdzie mają lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Niestety daleki transport sprawia, że owoce, które są wysyłane do Polski, są jeszcze niedostatecznie dojrzałe, przez co jak docierają do nas, nie zawsze spełniają nasze oczekiwania smakowe.
Jeszcze do niedawna uważano, że uprawa arbuzów w Polsce, skazana jest na niepowodzenie, jednak coraz częściej można spotkać osoby, które decydują się na próby wyhodowania arbuza w domowych warunkach, niekoniecznie w szklarni. Jeżeli chcemy się cieszyć powodzeniem naszego przedsięwzięcia, jakim jest wyhodowanie własnych arbuzów, musimy spełnić określone warunki:
Po pierwsze musimy poszukać odpowiednie odmiany, które nadają się do uprawy w naszym klimacie, takie, które lepiej znoszą nasze warunki atmosferyczne i w miarę wcześnie będą owocowały.
Obecnie do rejestru Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych wpisane są następujące odmiany:
Bingo – o skórce koloru zielonego, miąższ czerwono – różowy, o soczystym smaku. Jest to odmiana średnio wczesna
Janosik – posiada skórkę o zielonym kolorze, miąższ jest żółty i soczysty, odmiana jest średnio wczesna
Rosario F1 – posiada zieloną skórkę, czerwony miąższ, soczysty i słodki smak. Jest to odmiana mieszańcowa
Złoto Wolicy – posiada żółtą skórkę, czerwony miąższ, o soczystym i słodkim smaku. Odmiana ta jest bardzo wczesna.
Przygotowanie rozsady arbuza
Do przygotowania rozsady arbuza musimy się odpowiednio przygotować. Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to roślina lubiąca ciepły klimat, posiadająca długi okres wegetacji, dlatego też nie możemy wysiewać nasion wprost do gruntu. Jeżeli chcemy osiągnąć sukces i doczekać się zbioru soczystych owoców, musimy wpierw odpowiednio przygotować rozsadę. I tu możemy skorzystać z gotowej rozsady, wyprodukowanej już wcześniej przez producenta, lub też samemu pokusić się o przygotowanie sadzonki.
Decydując się na własnoręczne przygotowanie rozsady, musimy liczyć się, z tym, że nie zawsze nam się to uda.
Aby uzyskać zdrową, silną o dobrej jakości rozsadę musimy pamiętać o tym, aby nasiona przez okres 24 godzin podkiełkowały. Tak przygotowane nasiona wysiewamy później do wcześniej przygotowanych pojemników, wypełnionych podłożem zawierającym torf. Najlepiej jest to zrobić w połowie kwietnia, biorąc pod uwagę fakt, że produkcja sadzonki trawa około półtora miesiąca. Musimy mieć na uwadze fakt, że rozsada źle znosi przesadzanie.
W czasie wzrostu wysiane nasiona potrzebują dużo światła oraz wysokich temperatur – około 25 do 30 stopni Celsjusza, oraz około 20 – 25 stopni Celsjusza w nocy, a także dość wysokiej wilgotności powietrza. Niestety w mieszkaniu nie zawsze uda nam się uzyskać takie optymalne warunki do wzrostu rozsady – dużo słońca, częste zraszanie i podlewanie, oraz wysoką temperaturę.
Nasiona arbuza wschodzą po około 7 do 12 dniach od wysiana, oczywiście jeżeli mają optymalne warunki. Rozsada, która jest kiepskiej jakości, będzie słaba, rachityczna, wątła. Taka sadzonka może sobie nie poradzić w gruncie po posadzeniu. Kiedy jednak uda nam się i doczekamy się dorodnej sadzonki, powinniśmy posadzić je w odległości 80 × 100 cm od siebie.
Musimy jednak pamiętać, że sadzenie rozsady arbuzów nie powinniśmy wykonać już po wiosennych przymrozkach, czyli nie wcześniej niż po 15 maja, czyli tzw. „Zimnej Zośce”, ponieważ arbuzy i to nie tylko polskie, nie tolerują niskiej temperatury. Warto pamiętać, że temperatura poniżej 15 stopni Celsjusza hamuje wzrost arbuzów. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy arbuza w gruncie.
Sadzenie i pielęgnacja arbuzów
Zapewnienie odpowiedniego stanowiska do hodowli arbuzów stanowi o sukcesie całego przedsięwzięcia. Czy to jest hodowla domowa, czy też plantacja wielkotowarowa, ciepłe, słoneczne miejsce zapewni nam w dużym stopniu sukces naszej uprawy. Stanowisko pod uprawę powinno być również osłonięte od wiatru, gleba powinna być żyzna, próchniczna, dobrze uprawiona, lekko wilgotna.
Ponieważ arbuzy mają duże wymagania, pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze, gleba pod sadzonki powinna być wpierw odpowiednio wzbogacona obornikiem jesienią poprzedniego roku, lub też dobrze przerobionym kompostem wczesną wiosną, oraz przed wysianiem nawozem mineralnym, np. Azofoską.
W przypadku amatorskiej uprawy w donicach możemy rośliny nawozić raz na jakiś czas, nawozami naturalnymi, np. z rośliny jaką jest pokrzywa. Raz w tygodniu można nawozić arbuzy posadzone w słabej glebie. Należy pamiętać, że do uprawy arbuzów polecane są nawozy naturalne.
Rozsady najlepiej jest posadzić na ciemnej folii ogrodniczej lub na włókninie. Wyściółka taka będzie pełniła role nie tylko podłoża, ale również zapewni komfort termiczny roślinom. Zanim rośliny zaczną kwitnąć, możemy przykryć sadzonki lekką, wiosenną włókniną. Będzie ona chroniła rośliny przed chłodem, nadmierną utratą wilgoci z gleby oraz przed wiosennymi wahaniami temperatury.
Warto pamiętać, że arbuzy wymagają obfitego nawadniania, zwłaszcza w okresie zawiązywania owoców. Kiedy arbuzy już są całkiem spore, możemy ograniczyć podlewanie, ponieważ wtedy roślina nie potrzebuje już tak dużo wody, jak wcześniej. Jeżeli całe nasze przedsięwzięcie jest udane, to w sierpniu możemy spodziewać się zbioru wyhodowanych przez nas arbuzów. Do zbioru nadają się owoce, od których odchodzą szypułki.
W polskim klimacie z jednej rośliny możemy spodziewać się dwóch owoców: jednego dużego oraz drugiego – mniejszego. Uprawa arbuza w naszym polskim klimacie nie jest trudna, pod warunkiem, że spełnimy określone warunki. Zarówno nasiona, jak i sadzonki arbuzów kupimy w dobrych sklepach ogrodniczych. Podobnie jak i winogrona bezpestkowe oraz sadzonki drzew i krzewów takich jak m.in. wiśnia groniasta.