Jak rozmnożyć tuje, czyli rozmnażanie tui krok po kroku

Jak zrobić sadzonki tui i kiedy można rozmnażać żywotniki? Pozyskiwanie sadzonek z tui (oraz innych roślin) to najłatwiejszy i najszybszy sposób rozmnażania. Z powodzeniem można wykonać tę czynność samodzielnie, o ile mamy podstawową wiedzę jak rozmnożyć tuje. Sadzonki możemy znaleźć w sklepie ogrodniczym lub pobrać je z pędów tui. Drugi sposób jest o wiele tańszy, dlatego też częściej praktykowany. Szczepki mogą być pobrane tylko ze zdrowych pędów dwu lub trzyletnich tui. Najlepsze są sadzonki z wierzchołka krzewu, półzdrewniałe lub zdrewniałe (z tzw. piętką). Wskazane jest, aby pobrać sadzonki tui rano poprzez oderwanie – nigdy nie obcinać!

Jak rozmnażać tuje z sadzonek? Dzięki rozmnażaniu wegetatywnemu pozyskane sadzonki będą stanowiły identyczną odmianę tui matecznych. Wiedząc już, jak zrobić sadzonki, trzeba również orientować się, w jakim czasie najlepiej je pozyskać. A więc optymalny czas na „zabieg” to okres wiosenny (marzec – kwiecień) lub letni – od sierpnia do września. A może zainteresuje cię także przycinanie tui?

Jak ukorzenić tuje? Ukorzenienie pozyskanych sadzonek jest bardzo ważne. W tym celu stosuje się preparaty ukorzeniające. Piętkę (czyli oderwaną końcówkę) pobranej sadzonki powinno się włożyć do proszku zwanego ukorzeniaczem. Czynność ta znacznie przyspieszy ukorzenienie młodej sadzonki. Kolejny krok to przygotowanie dobrego podłoża. Przede wszystkim musi być ono przepuszczalne i utrzymywać wilgoć. Sadzonki tui powinny być zakupione w sprawdzonym źródle.

Wiemy już, jak ukorzenić tuje, ale co dalej? Otóż nawet rodzaj doniczki ma znaczenie. Najlepiej stosować takie, które posiadają otworki na dnie. Mając gotowe podłoże i sadzonki, należy umieścić szczepki w ziemi. Wgłębienie powinno mieć min. 3 cm. Końcowa czynność to oczywiście podlanie naszej sadzonki. Ważne jest, aby na tym etapie przykryć doniczkę folią, która utrzyma odpowiednią wilgoć. Niewielkie zacienienie będzie idealnym miejscem do prawidłowego wzrostu sadzonki. A może zainteresuje cię także krzew perukowiec podolski?

Rozmnażanie tuj z sadzonek nie jest trudne. Można zrobić to łatwo i szybko, a pielęgnacja nowych roślin nie jest trudne
Jak rozmnożyć tuje? Sadzenie i pielęgnacja tui krok po kroku

Rozmnażanie tui - jak szczepić tuje?

Szczepienie stanowi swego rodzaju metodę uszlachetniania roślin. Można wykorzystać ją także do rozmnażania tui. Wielu ludzi nie wie, jak szczepić tuje. Nie jest to bowiem nic skomplikowanego. Metoda ta polega na wszczepieniu tzw. zraza (szlachetnego elementu szczepu) w podkładkę (ukorzenioną, często dziką roślinę, na której szczepi się szlachetną odmianę).

Na podkładce należy wykonać ok. 2 - centymetrowe nacięcie po to, aby odsłonić tkankę. Następnie przykładamy odpowiednie szczepki i pozostawiamy do czasu połączenia się powstałego szczepu, związując je ze sobą. Zrośnięcie się obu części następuje przy odpowiednich warunkach. Żywotniki najlepiej jest szczepić w okresie od połowy stycznia aż do wiosny. Sprawdź także najlepsze krzewy na żywopłot.

Musimy znać podstawowe wytyczne, jak rozmnożyć tuje samodzielnie. Dzięki eksperymentom związanym z połączeniem różnych odmian możemy uzyskać unikalny rodzaj tui. Ludzka ingerencja w połączenie się dwóch roślin może skutkować ciekawym doświadczeniem.

Warunkiem powodzenia czynności szczepienia jest łączenie roślin pochodzących z tego samego gatunku. W przeciwnym razie niezgodności genetyczne, w tym wypadku tui, spowodują brak możliwości połączenia się zrazu z podkładką. A może zainteresuje cię także cyprysik w ogrodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny