Jak rozpoznać oznaki wiosny krok po kroku

Oznaki wiosny: pierwsze zwiastuny wiosny

Astronomiczna wiosna zaczyna się 21 marca, ale realnie ten moment nadchodzi w zupełnie innym momencie. Wiosna zaczyna się stopniowo, kroczek po kroczku i czasami łatwo ją przegapić. Jeśli w tym roku nie chcesz nagle ze zdumieniem zauważyć pąków na drzewach, tylko cieszyć się każdym etapem nadchodzenia wiosny, koniecznie dowiedz się, jakie są jej symptomy.

Jesień i zima w Polsce są dość trudne. Mała ilość światła nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie i jest depresjogenna. Przy niewielkiej ilości słońca trudniej o produkcje witaminy D, która ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Na dodatek pogoda zimą nie rozpieszcza i bardzo rzadko jest śnieg, który pozwala na szalone zimowe zabawy. Zima ostatnio kojarzy się z niekończącą się szarugą i błotem. Nic więc dziwnego, że tak bardzo jesteśmy spragnieni słońca, oddechu – wiosny! Wypatrywanie nawet najmniejszych znaków, że wszystko budzi się do życia jest naprawdę pocieszające. Czas poszukać oznak, że wiosna jest tuż tuż!

Pierwsze oznaki wiosny

Wiosna najczęściej kojarzy nam się ze śpiewem ptaków i kwitnieniem roślin cebulowych, ale tak naprawdę jest o wiele wcześniej można znaleźć pierwsze symptomy, które udowodnią, że wiosna już czeka za rogiem.

W Polsce przedwiośnie wypada na przełom lutego i marca. To moment, kiedy wszystko w przyrodzie zaczyna budzić się do życia. Trudno jednak jednoznacznie określić ten moment, kiedy można powiedzieć, że zima już za nami. W marcu jak w garncu i pogoda bywa kapryśna. Jest jednak kilka elementów, które są stałe.

Na przełomie lutego i marca już znacznie wydłużył się dzień. Mamy aż o dwie godziny słońca więcej niż w momencie przełomu, czyli 23 grudnia. Do 21 marca na pewno zauważysz, że wracając z pracy masz jeszcze trochę dnia przed sobą. To moment równonocy wiosennej. Od tej chwili dni będą się wydłużać jeszcze bardziej. To już zwiastuje szybkie pobudzenie się przyrody do życia.

Poza tym możesz zauważyć, że pojawiają się pierwsze rośliny. Początkowo wschodzą liście przebiśniegów, dokładnie widoczne w resztkach zeszłorocznej trawy. Potem pojawiają się ich nieśmiałe, białe kwiaty, by następnie pojawiły się zawilce ogrodowe, przylaszczki i krokusy. Kwitną także pierwsze wiosenne krzewy, a na wierzbach pojawiają się bazie kotki. Jemioła staje się bardziej zielona, a na drzewach i krzewach nabrzmiewają pąki. Niektóre rośliny wypuszczają nowe pędy, które na wiosnę są bordowe lub czerwone. Pięknie wyglądają, dodają trochę koloru w szarym, pośniegowym ogrodzie.

Zachowanie zwierząt na wiosnę

Czekając, aż przyjdzie wiosna, warto przypatrywać się nie tylko roślinom. Instynktowne zachowanie zwierząt także może dać nam wiele do myślenia. Bardzo wcześnie, bo w marcu przylatują już pierwsze ptaki, takie jak zięby, szpaki, pliszki i kopciuszki. Na bociany trzeba trochę poczekać, ale w końcu i one pojawią się na łąkach i w swoich stałych gniazdach. Wiosną można także przysłuchiwać się pierwszym pieśniom godowym naszych skrzydlatych towarzyszy, sikorek, głuszców, strzyżyków czy gawronów. W lasach zaczynają znów pohukiwać sowy i puszczyki.

Ze snu budzą się niektóre zwierzęta, na przykład żaby. Najczęściej dzieje się to w połowie marca jeśli temperatura utrzyma się na wyższym poziomie przez kilka dni. Żaba zaczyna wtedy gody i można usłyszeć jej charakterystyczne „kumkanie”. Pojawiają się także pierwsze owady, początkowo biedronki i kowale bezskrzydłe (na pewno je znasz, to dość duże, czerwono-czarne robaczki).

Inaczej zachowują się także nasze zwierzęta domowe. One także czują, że wiosna powoli się budzi. Mogą być bardziej pobudzone i chętne do zabawy. Zaczynają także intensywnie gubić sierść, która nabudowała się na zimę.

Oznaki wiosny – pierwsze kwiaty w ogrodzie

Zwiastuny wiosny: pierwsze kwiaty w ogrodzie

Najbardziej wyczekiwaną oznaką wiosny są kwiaty, które pojawiają się w ogrodzie. Bardzo wiele gatunków cebulowych kwitnie właśnie na samym początku sezonu. Sadzi się je jesienią, a jak tylko zaczyna się wiosna, od razu wschodzą i roztaczają swój wyjątkowy urok. Pierwszym kwiatem, który zwiastuje nadejście cieplejszej pogody jest oczywiście przebiśnieg, czyli śnieżyczka. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie temu, że nierzadko pojawia się, kiedy jeszcze leży śnieg. To niezawodna oznaka, że niedługo będzie już wiosna. Kolejne symptomy wiosny to:

  • Krokusy – pojawiają się jeszcze w marcu, wytwarzając białe, fioletowe lub żółte kwiaty w kształcie tulipanów. Są niewielkie i mają minimalne wymagania. Często rosną na pasach zieleni miejskiej, na trawnikach i rabatach.
  • Żonkile – ta oznaka wiosny pojawia się dopiero w kwietniu. Żonkile to przepiękne kwiaty o ciekawej budowie i żółtym kolorze. Rosną na sztywnych pędach spośród zielonych liści, które pojawiają się nieco wcześniej.
  • Szafirki – kolejne rośliny, które na dużą skalę występują w dzikiej przyrodzie. Są śliczne w ogrodzie i doniczkach, mają zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości. Swoją nazwą roślina zwiastuje kolor kwiatów – są szafirowe, składają się w skupiony kwiatostan z drobnych, dzwonkowatych kwiatuszków.
  • Tulipany – te wspaniałe kwiaty każdy z pewnością zna. Pojawiają się często w kwietniu na rabatach, zachwycając swoimi wspaniałymi kolorami. Najnowsze odmiany są naprawdę ciekawe, dwubarwne i często mają mocno postrzępione płatki. To jedna najbardziej popularna oznaka rośliny.
  • Hiacynty – te wyjątkowe kwiaty także są oznaką wiosny. W doniczkach można kupić je bardzo wcześnie, ale w ogrodzie zakwitają w kwietniu a nawet w maju. Mają kwiatostan w kształcie okrągłego kłosa, składający się z drobnych różowych, białych lub niebieskich kwiatuszków. Hiacynty mają wspaniały, bardzo mocny zapach. Więcej na temat sadzenia i pielęgnacji hiacyntów znajdziesz w tym artykule.

Symptomy wiosny: wcześnie kwitnące krzewy

Zwiastuny wiosny to nie tylko kwiaty cebulowe na trawnikach i rabatach, to także różnego rodzaju krzewy, które zachwycająco i obficie kwitną przez cała wiosną. Niektóre z nich, jak magnolia, wypuszczają kwiaty o wiele wcześniej niż liście. Pojawienie się kwiatostanów na nagim drzewie robi wrażenie, to naprawdę ciesząca nas oznaka wiosny. Zwłaszcza, że magnolie są po prostu przepiękne. Mają duże, różowo-białe kwiaty i prezentują się niezwykle delikatnie. Magnolie mogą mieć formę krzewów lub drzewek.

Kolejne krzewy, które można uznać za symptomy wiosny, to migdałki. Są to niewielkie, najczęściej szczepione na pniu krzewy, które zachwycają w okresie kwitnienia, czyli na przełomie marca i kwietnia. Migdałowce wytwarzają bardzo liczne, drobne różyczkowate kwiaty, które wyglądają, jakby oblepiały dokładnie, miejsce przy miejscu, wiotkie, ale wzniesione gałązki. Migdałki kwitną na różowo, ostatnio pojawiło się kilka purpurowych odmian.

Najbardziej znane zwiastuny wiosny to oczywiście forsycje. Na ich wiotkich, przewieszających się pędach pojawiają się liczne, gwiaździste, czteropłatkowe kwiaty, które rosną na całej roślinie. Forsycje są pierwszą oznaką wiosny, ponieważ kwitną już w marcu. Często robi się z nich dekoracje na Wielkanoc. Są bardzo proste w uprawie i nie można odmówić im uroku wiosną, ale potem nie są już tak ładne. Warto jednak mieć forsycję w swoim ogrodzie – jak tylko pojawią się na niej pędy, to oznaka, że wiosna czeka za rogiem i za chwilę będzie cieplej.

Wiosna w ogrodzie krok po kroku

Obserwujemy symptomy wiosny z zapartym tchem, i kiedy tylko przyjdzie na początku po prostu rozkoszujemy się cieplejszymi dniami i ładniejsza pogodą. Ale wiosna to także moment, kiedy czas zabrać się za ogród. Marzec i kwiecień to czas na porządkowanie ogrodu po zimie. Trawnik trzeba wygrabić i usunąć z niego zaschnięte liście, trzeba także usunąć połamane gałęzie, posprzątać taras oraz rabaty. Na początku kwietnia ściąga się osłony z roślin chronionych przed zimą. Nie powinno się ich przetrzymywać za długo, bo wtedy rośliny mogą gnić.

Marzec i kwiecień to także świetny czas na przycinanie krzewów i drzew. Najczęściej robi się to jeszcze zanim ruszy wegetacja lub jak tylko się zacznie. Wiosenne przycinanie ma na celu nie tylko usunięcie starych i zniszczonych gałązek i pędów, ale przede wszystkim odmłodzenie roślin i pobudzenie ich do bujniejszego wzrostu. Na rabatach kwiatowych także warto zrobić trochę porządku, usuwając stare rośliny i przesadzając nadmiernie wybujałe. Dzięki temu w kolejnych miesiącach ogród będzie wyglądał pięknie. Pierwsze prace ogrodnicze wiosną robi się, kiedy zwiastuny wiosny są już wyraźne i wszystko wskazuje na to, że nie będzie już wielkich przymrozków, a pogoda jest ładna i sucha.

ikona podziel się Przekaż dalej