Jagoda amerykańska - najlepszy termin na sadzenie

Przed rozpoczęciem sadzenia borówki amerykańskiej powinniśmy dowiedzieć się dokładnie, jaki termin jest odpowiedni na sadzenie i przesadzanie borówki amerykańskiej. Nie możemy również zapomnieć o tym, która ziemia pod borówki amerykańskie sprawdza się najlepiej. Oczywiście można również zakupić gotowy torf do borówki amerykańskiej, który sprawdza się doskonale.

Zacznijmy więc od tego, że zarówno jagoda amerykańska, jak i jagoda kamczacka mogą być sadzone na jesień, ale także na wiosnę. Jeśli zakupimy roślinę w doniczkach, wtedy sadzenie i przesadzanie borówek amerykańskich możemy przeprowadzać od wiosny aż do jesieni, biorąc pod uwagę to, że okres letni jest najmniej bezpieczny. Jeśli decydujemy się na sadzenie na wiosnę, musimy pamiętać o częstym podlewaniu. Jeśli uprawa będzie zaczynała się jesienią, wtedy pamiętajmy o kopczykowaniu podnóża pędów, co zabezpieczy rośliny przed mrozem. Zdecydowanie najkorzystniejszym terminem jest sadzenie jesienne, bo to wtedy wytwarzane są nowe korzenie i roślina szybciej się przyjmuje.

Przed rozpoczęciem sadzenia, musimy odpowiednio przygotować glebę. Ziemia pod borówki amerykańskie powinna być kwaśna. Dlatego też rok przed uprawą możemy zakwasić glebę siarką pylistą, jeśli jest to konieczne. Gleba, a właściwie jej pH, może być obniżone przez nawożenie siarczanem amonu i w niewielkim stopniu przez trociny iglaków i korę sosnową. Przyda się również torf do borówki amerykańskiej mający tę samą funkcję. Sprawdź także ten artykuł o uprawie borówki amerykańskiej w ogrodzie.

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Jeśli wiemy już, jaką ziemię pod borówki amerykańskie wybrać, możemy przejść do tego, jak sadzić borówkę amerykańską. Otóż zarówno przy sadzeniu jagody kamczackiej, jak i jagody amerykańskiej, powinniśmy wybrać rośliny 2- lub 3-letnie. Takie są bardzo często dostępne w pojemnikach i sprawdzają się doskonale, ponieważ ich system korzeniowy jest dobrze rozwinięty, dzięki czemu łatwiej przyjmują się one w glebie.

Po odpowiednim przygotowaniu gleby możemy przystąpić do wykopania dołka. Dołek wykopujemy na taką głębokość, na jakiej rosła borówka w szkółce. Zazwyczaj jest to minimum 50 cm głębokości i 50 cm szerokości. W dołkach przygotowujemy glebę pod uprawę borówek, poprzez dodanie kory, trocin lub kwaśnego torfu do borówek amerykańskich.

Jak sadzić borówkę amerykańską? Praktyczny poradnik krok po kroku

Jeśli uprawa będzie składała się z wielu krzewów borówki amerykańskiej, warto wyorać szerokie bruzdy i właśnie w nich zaprawić glebę. Zaprawianie gleby jest bardzo pomocne, ponieważ dzięki niemu pojemność wodna zwiększa się, a dodatkowo ziemia jest bardziej zasobna w próchnicę. Jeśli planujemy posadzenie kilku krzewów, warto posadzić je obok siebie, aby łatwo się zapyliły. Rozstawa dla tych roślin powinna wynosić około 3 × 1,5 m. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nawożeniu borówki amerykańskiej?

Przesadzanie borówki amerykańskiej i inne zabiegi po posadzeniu rośliny

Wiedząc, jak sadzić borówkę amerykańską, połowa sukcesu już za nami. Nie oznacza to jednak, że na tym kończy się nasz wkład pracy w prawidłowy rozwój rośliny. Po posadzeniu borówki amerykańskiej musimy zadbać także o jej dalsze etapy rozwoju. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do uzyskania dużych, zdrowych i smacznych owoców, dla których hodowane są te krzewy owocowe.

Pierwszym punktem jest z pewnością podlewanie, które należy zrobić od razu po posadzeniu rośliny na miejsce stałe. To podlewanie powinno być bardzo obfite. Oczywiście istotne jest ono podczas całego okresu wegetacji, a zwłaszcza w okresach suszy. Po posadzeniu borówki nawozimy ją nawozami wieloskładnikowymi, które przeznaczone są właśnie do tych krzewów. Nawożenie dzielimy na 2 terminy. Pierwsze następuje jesienią i daje się wtedy 2/3 dawki, a drugie wiosną, gdzie dodaje się resztę nawozu.

Pamiętajmy również o tym, by po posadzeniu, przyciąć borówkę na kilka oczek nad ziemią, a od 2 do 4 roku uprawy usuwać uszkodzone i porażone chorobami pędy. Gdy borówki osiągają już 5-6 lat, wtedy skraca się je o 1/5 długości. Istotnym elementem jest także podsypanie borówki korą sosnową, ziemią lub torfem, dzięki czemu wilgotność podłoża będzie lepiej utrzymywana i roślina tak szybko nie przemarznie, bo jej korzenie będą chronione przed mrozem. Usypanie kopczyków pod roślinami jest obowiązkowe w okresie jesiennym, a dokładniej po pojawieniu się pierwszych przymrozków. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska lub jak kto woli, jagoda amerykańska to krzew owocowy, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na smak swoich owoców. Owoce te są bardzo często wykorzystywane przy produkcji różnych przetworów i jako dodatek owocowy do ciast. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby borówka amerykańska zawitała na naszym ogrodzie i rodziła nam swoje smaczne owoce. Jeśli wiemy, jak sadzić borówkę amerykańską, możemy przystąpić do zakupu sadzonek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny