Jak sadzić hortensje w doniczce?
Różnobarwne kwiaty, obficie pojawiające się na gałązkach, sprawiają, że hortensje stają się piękną ozdobą ogrodu, balkonu czy tarasu. Chcesz zasadzić je w donicach? Podpowiadamy, jak dobrać podłoże, jakie mają wymagania oraz, jak je pielęgnować, by długo cieszyć się ich wyjątkowym urokiem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaki gatunek hortensji wybrać?
W sklepach ogrodniczych dostępne są liczne gatunki hortensji. Do sadzenia w donicach najlepiej sprawdzi się hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jest to odmiana wrażliwa na niskie temperatury, która na przedwiośniu może zamarznąć, gdy zostanie posadzona bezpośrednio do gruntu. W pojemnikach będzie czuła się znakomicie, a jednocześnie na zimę będzie można ją zabrać w miejsce zabezpieczone przed mrozem.
Chcesz zastosować doniczki ogrodowe plastikowe jako stanowisko dla roślin? Pojemnikowe odmiany hortensji są niższe od ogrodowych – najczęściej dorastają do około 50-60 cm. Możesz wybierać gatunki o dużych kwiatach ozdobnych w różnych kolorach. Biel, czerwień, róż, purpura, niebieski… To tylko niektóre z możliwości. Hortensje zakwitają najczęściej w czerwcu, lipcu i sierpniu, a ich kwiatostany utrzymują się do jesieni.
Jakie podłoże wybrać?
Hortensje posadź w większej donicy, która zapewni systemowi korzeniowemu odpowiednią ilość miejsca do rozrastania się. Gdy kwiaty będziesz ustawiać na balkonie, z powodzeniem możesz nałożyć na plastikowe donice dekoracyjne osłonki zakupione w centrum ogrodniczym czy kwiaciarni. Masz odrobinę artystycznego talentu? Wykonaj samodzielnie osłonki na różnokolorowe doniczki. Pomocny będzie dziurkacz ozdobny, który pozwoli Ci wycinać fantazyjne wzory w folii czy tkaninie.
Zawsze pamiętaj, aby zrobić otwory w dnie doniczki, które pozwolą odprowadzać nadmiar wody. Dno pojemnika wysyp keramzytem, aby stworzyć warstwę drenażu. Wybierz żyzną, kwaskową i dobrze przepuszczalną ziemię. W sklepach znajdziesz specjalne podłoża do hortensji. Sprawdzi się także ziemia do rododendronów. W uniwersalnym podłożu do roślin sprawdź pH – pH 4,5-5,5 sprawi, że kwiaty będą niebieskie, a powyżej tego pH Twoje hortensje będą mieć kolor różowy. Jedynie odmiany białe nie zmienią koloru w zależności od hH zastosowanej gleby.
Gdzie ustawić hortensje?
Hortensje mogą stać się piękną dekoracją balkonu, tarasu lub ogrodu. Niektórzy sadzą je także w mieszkaniach (wtedy jednak należy pamiętać, aby donice nie stały tuż przy kaloryferze lub drzwiach wejściowych, ponieważ hortensje nie lubią przeciągów). Rośliny te najlepiej czują się jednak na zewnątrz. Doniczki z hortensjami najlepiej usytuować w miejscu lekko przycienionym. Zwróć uwagę, aby promienie słoneczne nie były zbyt mocne, ponieważ mogłyby przypalić listki rośliny. Jednocześnie brak światła sprawi, że liście zaczną brązowieć. Ich pędy są dość kruche, dlatego najlepiej będą czuły się w miejscu osłoniętym przed bezpośrednimi podmuchami wiatru (np. na tarasie).
Jak pielęgnować hortensje?
Hortensje wymagają obfitego podlewania. Podłoże cały czas powinno być lekko wilgotne. Pamiętaj jednak, aby nie przelewać rośliny, ponieważ jej korzenie szybko zgniją. Raz w tygodniu nawoź je płynnym nawozem do hortensji. Nawozy uniwersalne nie są zalecane, ponieważ nie dostarczą kwiatom wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
Gatunków ogrodowych w ogóle nie trzeba przycinać. W odróżnieniu od hortensji bukietowych, zawiązują one kwiatostany na zeszłorocznych pędach. Gdy rośliny okwitną, możesz jednak przyciąć o kilka cm kwiatostany. Uważaj jednak, żeby nie usunąć całego pędu z listkami. Suche, przemarznięte czy chore pędy możesz bez problemu wycinać, aby Twoje hortensje cały czas pięknie się prezentowały.
artykuł sponsorowany