Tuje żywopłotowe – sadzenie tui ‘Brabant’ oraz tui ‘Szmaragd’

Obie odmiany – ‘Brabant’ i ‘Szmaragd’ - są cenionymi roślinami na żywopłoty. Thuja occidentalis ‘Brabant’ jest odmianą stożkową, szybko rosnącą, o rocznych przyrostach osiągających długość do 40 cm. Docelowo brabanty osiagają do 5 m wysokości. Jaskrawo zielone spłaszczone gałązki - zimą ciemnieją. Szyszki tej odmiany wyróżniają się jajowatym kształtem. Z czasem twardnieją, jednocześnie zmieniając wybarwienie z żółtawego na brązowe. Tuja szmaragdowa przez cały rok jest szmaragdowozielona. Wyróżnia się pięknie ułożonymi gęstymi gałązkami i łuskowatymi igłami, które nie brązowieją zimą. Wąskokolumnowe tuje żywopłotowe nadają się na żywopłoty i szpalery, do nasadzeń pojedynczych i grupowych. Wydzielają miły, żywiczny zapach.

Thuja occidentalis ‘Szmaragd’ preferuje nasadzenia na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Ziemia pod tuje szmaragdowe powinna być umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna i żyzna, o kwaśnym odczynie pH, natomiast ziemia pod tuje odmiany ‘Brabant’ wymaga nasadzenia na podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Unikajmy nasadzeń na trawnikach – dolne gałęzie tui mogą ulec zawilgoceniu, co będzie skutkowało rozwojowi chorób grzybowych. Tuje są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, dlatego nie sadzimy ich w sąsiedztwie ruchliwych ulic lub zakładów przemysłowych. Płytki system korzeniowy jest przyczyną wywracania się drzew, na skutek silniejszych powiewów wiatru, dlatego wybierzmy roślinom zaciszne stanowisko. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.

Obie odmiany tui wymagają przycinania. Prawidłowo wykonane sprzyja ładnemu rozkrzewianiu się roślin i utrzymaniu odpowiedniego pokroju i wysokości. Wiosenny zabieg cięcia pozwoli wyeliminować uszkodzone i chore gałązki. Latem można przystąpić do zagęszczenia roślin, poprzez skrócenie przyrostów. Czynności pielęgnacyjne najlepiej wykonać po deszczu, ze względu na większą wilgotność powietrza korzystną dla tui.

Sadzenie tui 'Szmaragd' na żywopłot
Jak sadzić tuje ‘Szmaragd’ na żywopłot - poradnik praktyczny

Co ile sadzić tuje Szmaragd? Prawidłowa uprawa żywotników

Sadzenie tui ‘Brabant’ i ‘Szmaragd’ przeprowadzamy na wiosnę lub jesienią. Jeśli kupiliśmy żywotniki w pojemnikach, możemy sadzić je od wiosny do jesieni. Młode iglaki warto zakupić w szkółkach i sprawdzonych sklepach ogrodniczych, by uniknąć nabycia roślin chorych i gorszej jakości. Właściwie zabezpieczone sadzonki umożliwią bezproblemową uprawę. Przy zakupie roślin możemy skorzystać z fachowej porady, jak sadzić tuje ‘Szmaragd’ na żywopłot. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy tui Szmaragd.

Jak sadzić tuje Szmaragd na żywopłot?

Stanowisko pod żywopłot odchwaszczamy. Dołek na roślinę musi być na tyle głęboki i szeroki, by swobodnie pomieścił bryłę korzeniową – głębokość 30 cm - 50 cm i szerokość 50 cm. Dno dołka wysypujemy mieszanką ziemi i torfu, w proporcji 1:1. Tuje kupione w doniczce sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosły w pojemniku. Po zasypaniu dołka ziemią ogrodową, ugniatamy ją i ściółkujemy, by uniemożliwić rozwój chwastom i zapewnić podłożu odpowiednią wilgotność. Rośliny obficie podlewamy.

W jakich odstępach sadzimy rośliny?

Ważne jest, w jakich odstępach sadzimy tuje, bowiem zbyt gęsto sadzone nie będą się swobodnie rozwijać i utracą dekoracyjny wygląd. Równie niekorzystna jest zbyt duża odległość między sadzonkami, uniemożliwiająca uzyskanie zwartego żywopłotu. Najlepiej sadzić rośliny na odległość między iglakami co 50 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tujach na żywopłot?

Jaka jest najlepsza odległość od płotu?

Żywopłot przy ogrodzeniu sadzimy na odległość 50-60 cm. Odpowiednia odległość od płotu umożliwi piękne rozkrzewianie się roślin, które utworzą zwarty żywopłot, chroniący przed hałasem i zapewniający właścicielom posesji poczucie intymności. Nasadzenie krzewów zbyt gęsto i tuż przy ogrodzeniu naruszy ich atrakcyjny pokrój i może być przyczyną problemów uprawowych.

ikona podziel się Przekaż dalej