Jak siać marchew i pietruszkę krok po kroku - poradnik praktyczny
Sianie warzyw z nasion wprost do gruntu jest prostą metodą uprawy, z którą każdy - nawet amator uprawy - sobie poradzi. Nie trzeba wcześniej ich wysiewać do skrzynek, co jest sporym ułatwieniem. Takimi warzywami są m.in. marchewka i korzeń pietruszki. Potrzebne jest dla nich miejsce dobrze nasłonecznione, aby gleba była ciepła. Ponadto należy pamiętać, że nie może być to miejsce nieopodal krzewów owocowych, ponieważ będą konkurowały o zasoby glebowe. Zatem jak siać marchew i pietruszkę?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Gdzie siać marchew i pietruszkę?
Na początku warto wiedzieć, iż wysiew marchwi czy pietruszki jest możliwy nie wcześniej, jak w drugim roku po oborniku. Dlaczego? Sadzenie marchewki oraz pietruszki do gleby świeżo nawożonej obornikiem sprawi, iż ich korzenie będą się rozwidlać.
Nasiona marchwi lubią dobrą jakość gleby, o odczynie 6,0-6,5 pH i wilgotności minimum 50%. Na zbyt suchym podłożu wschody będą słabe. Na zbyt mokrym warzywa będą gnić. Najszybciej urosną przy temperaturze 15-20°C dlatego sieje się je na wiosnę. W przypadku pietruszki są to stanowiska nieco zasobniejsze. Uprawa pietruszki to 6,5–7,5 pH i nieco bardziej wilgotne podłoże.
Gleba pod wysiew marchwi i pod pietruszkę powinna być odchwaszczona, odkamieniona i spulchniona. Najlepsze efekty będą, gdy przekopie się ją głęboko jesienią, zaś wiosną tylko lekko wzruszy. Szczególnie ważna jest pielęgnacja gleby przed siewem w przypadku pietruszki, gdyż bardzo łatwo ulega rozwidlaniu. Wystarczy kamień lub grudka ziemi, aby rozdzielił się jej korzeń. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie marchwi w ogrodzie?
Dla szybszych wschodów marchewki oraz pietruszki ich nasiona można namoczyć lub inaczej podkiełkować. Polega to na trzymaniu ich w wodzie o temperaturze 25 °C przez kilkanaście godzin. Następnie można rozpocząć sadzenie marchewki i pietruszki, wsadzając w glebę napęczniałe nasiona.
Termin wysiewu marchwi i pietruszki
Nasiona marchwi i pietruszki kiełkują już przy 3 °C, dlatego siejemy je wczesną wiosną a nawet wcześniej. Dzięki temu uprawa marchwi czy pietruszki jest możliwa w każdym miejscu Polski. Termin wysiewu marchwi i pietruszki jest jednak zróżnicowany. Najczęściej wybierane odmiany to te kiedy termin siewu przypada na wiosnę a zbiór na lato. Wówczas siewu marchwi dokonuje się w kwietniu i początku maja. Z powodu dłuższego wschodu pietruszki wysiewa się ją w marcu lub kwietniu.
Z kolei marchew i pietruszkę wczesną inaczej nazywaną „ozimą” wysiewa się już w listopadzie. Zbiory jednak mają miejsce na wiosnę. Uprawę marchwi można także rozpocząć na przełomie lutego i marca, jeżeli dysponuje się szklarnią. Warto wiedzieć. że uprawa wczesna daje plony nawet cztery tygodnie wcześniej niż z siewu wczesnowiosennego. Sprawdź także ten artykuł o właściwościach soku z marchwi.
Jak siać marchew i pietruszkę?
Uprawa marchwi lub pietruszki w ogrodzie, na polu czy na działce wymaga, aby odstępy między rzędami nasion wynosiły około 30 cm przy siewie wiosennym lub 15-20 cm przy odmianach ozimych. Przy siewie na wiosnę nasiona wysiewamy do płytkich rowków (około 1 cm), zaś przy jesiennym co najmniej 3 cm. Aby zwiększyć plonowanie odmian wczesnej wiosną okrywamy zagony folią bądź agrowłókniną. Osłony trzeba ściągnąć, gdy siewki wytworzą 3-4 listki właściwe.
Przed wysiewem delikatnie podlewamy glebę. Gdy woda wsiąknie, rozpoczynamy wsadzanie nasion do rowków. Zasypujemy je ziemią i lekko przyklepujemy. Pierwsze zielone listki (wschody) marchwi pojawią się już po około 10-12 dniach od siewu. W przypadku pietruszki będzie to 14-28 dni. Jeśli gleba będzie zbyt sucha, to okres ten wydłuża się.
Przez cały okres wegetacji nie należy dopuszczać do jej zachwaszczenia. Grządki wymagają podlewania i delikatnego grabienia międzyrzędzia. Szybsze wschody można uzyskać, stosując okrywanie płaską folią perforowaną lub torfem. Marchew i pietruszkę można siać w tym samym rzędzie co rzodkiewkę lub kalarepę. Dlaczego? Rozpulchniają one ziemie. Z kolei, by uniknąć szkodników, grządkę wokół marchwi i pietruszki można obsiać cebulą, która sprawi, że ziemia będzie pozbawiona nicieni. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach korzeniowych.
Jakie są najlepsze odmiany marchwi lub pietruszki do uprawy na działce, na polu czy w ogrodzie? Odmiany marchwi i pietruszki rozróżnia się ze względu na długość okresu wegetacyjnego, odmienność korzenia (długość od 4-35 cm, kolor, kształt) oraz trwałość w magazynowaniu.
Zarówno uprawa marchwi na polu, jak i w amatorskim ogródku najczęściej opiera się o tradycyjne odmiany. Najpopularniejsza to Marchew 'Ambrosia' o krótkim, bo 70-dniowym okresie wegetacji. Jej korzeń sięga do 28 cm. Charakteryzuje się dużą zawartością cukrów. Drugą najpopularniejszą odmianą jest Marchew 'Amsterdamska NOE', której korzenie osiągają długość około 15 cm.
Uprawa pietruszki to zazwyczaj Pietruszka ‘Cukrowa'. Jest to odmian wczesna, o około 15 centymetrowym korzeniu, z białą skórą i bujną nacią. Druga równie popularna odmiana to Pietruszka 'Kinga'. Jest to odmiana średnio późna, z mało karbowanym korzeniem o mocno klinowatym kształcie, sięgającym do 20 cm. Można ją wyjątkowo długo przechowywać. Sprawdź także ten artykuł z kalendarzem ogrodnika.