Kwiaty cięte – jak sprawić, aby długo stały w wazonie?

Ścinanie kwiatów do wazonu – krok po kroku

Zanim podetniesz kwiaty i wsadzisz je do wazonu, upewnij się, że wybrane naczynie jest dobrej wielkości. Tylko dobrze dobrany wazon pozwoli bowiem na prawidłowe wspieranie łodyg kwiatów oraz dłuższe zachowanie ich nienagannego stanu. Właśnie w tym celu poleca się postawić na wazon, który równy będzie mniej więcej wysokości łodyg. Gdy wybrałeś już wazon na bukiet, skup się następnie na ścinaniu kwiatów. Kwiaty do wazonu należy ściąć rano, kiedy jeszcze nie będą one w pełni rozwinięte. Dlaczego akurat rano? Otóż wówczas łodygi kwiatów są znacznie jędrniejsze, a słońce nie ogrzewa roślin zbyt mocno. Nie powinno się też ścinać kwiatów podczas deszczu – wówczas istnieje ryzyko, że rośliny w wazonie zbyt szybko zwiędną.

Jak ciąć kwiaty w ogrodzie, aby bez problemu wsadzić je do wazonu? Najlepiej pod skosem (kąt ok. 45 stopni) – w ten sposób umożliwisz wodzie łatwiejsze i szybsze wnikanie w łodygi. Warto też usuwać uszkodzone i chore liście, które mogą znacznie skrócić żywotność ciętych kwiatów. Usuń również liście znajdujące się pod wodą, ponieważ szybko gniją i mogą błyskawicznie uśmiercić roślinę. Najważniejsze jest ścinanie wyłącznie zdrowych kwiatów, ponieważ chore rośliny szybko obumierają – głównie przez wydzielanie zbyt dużej ilości etylenu.

Wymiana wody jako sposób na utrzymanie świeżości kwiatów w wazonie

Gdy już zetniesz kwiaty, powinieneś je prędko odstawić do umytego wazonu, wypełnionego wodą. Najlepiej, aby woda była temperatury pokojowej lub cieplejsza (ok. 30 st. C). Odstawienie roślin do zimnej wody w wazonie może bowiem skutkować szokiem termicznym – co nie każdy kwiat, zwłaszcza z miękką łodygą, dobrze zniesie. Istotne jest regularne wymienianie wody, najlepiej codziennie. W ten sposób unikniesz pojawienia się bakterii powodujących gnicie kwiatów. Specjaliści polecają również częste podcinanie końcówek łodyg, aby dostarczyć kwiatom jak największej ilości wody. Nie ustawiaj wazonu na słońcu – rośliny mogą przez to szybciej obumrzeć!

Warto zdać sobie sprawę również z tego, że część kwiatów ciętych wydziela mleczny sok (np. popularne w ogrodzie maki). Zanim wstawisz więc takie rośliny do wazonu, koniecznie zanurz je uprzednio w gorącej wodzie – inaczej po podcięciu sok kwiatów stężeje i uniemożliwi dalsze pobieranie wody przez łodygę. Jeśli chcesz do wazonu wstawić róże, zmiażdż im końcówkę łodygi. Z kolei kwiat bzu należy od razu pozbawić liści, a następnie zaparzyć łodygi.

Domowe odżywki dla kwiatów – czy warto stosować?

Oczywiście, że warto! Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na przedłużenie świeżości kwiatów jest wsypanie odrobiny cukru do wody w wazonie. Dzięki temu zmniejszysz parowanie roślin, więc kwiaty dłużej pozostaną świeże. Możesz również dodać do wody kwasek cytrynowy, koniecznie w proporcjach 0,5 g kwasu / 1 l wody. Niektórzy dodają do wody również cukier, który znaleźć można w sklepowych odżywkach. Żeby jednak wyeliminować ryzyko rozwoju bakterii przez cukier, trzeba dodać do niego np. tabletkę aspiryny (1 l wody, 2 płaskie łyżki cukru, 1 tabletka).

Warto pamiętać również o tym, aby nie stawiać wazonu z ciętymi kwiatami w pobliżu żadnych owoców. Wytwarzający się w procesie dojrzewania owoców etylen może bowiem przyspieszyć starzenie się roślin. Nie masz pewności co do domowych sposobów na utrzymanie trwałości i świeżości kwiatów? Zawsze warto wybrać się do dobrego sklepu ogrodniczego, w którym zakupisz profesjonale środki dedykowane konkretnym kwiatom ciętym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o kwiatach na suche bukiety.

Najlepsze sposoby na utrzymanie świeżości kwiatów w wazonie

Te kwiaty warto trzymać w wazonie!

W wazonie powinno się trzymać kwiaty, które będą przez dłuższy czas wyglądać świeżo. Właśnie dlatego warto zaznajomić się z poszczególnymi rodzajami roślin, aby jak najdłużej móc cieszyć się ich urokiem w wazonie. Do kwiatów, które potrafią naprawdę długo stać w wazonie, zaliczają się:

 • Goździki
 • Storczyki
 • Chryzantemy
 • Lilie
 • Dalie
 • Gerbery
 • Astry
 • Róże
 • Cynie
 • Piwonie
 • Jeżówki
 • Tulipany
Piwonie w szklanym wazonie na stoliku, a także inne kwiaty cięte w wazonie, czyli co zrobić, by stały jak najdłużej
Jak sprawić, by kwiaty cięte w wazonie stały jak najdłużej piękne i świeże

Istnieje oczywiście wiele innych gatunków kwiatów, które mogą dłużej postać w wazonie, jednak powyższe należą do najpopularniejszych w polskich mieszkaniach. Które kwiaty z kolei najkrócej wytrzymają w wazonie? Bardzo szybko, w porównaniu do wyżej wymienionych kwiatów, więdną:

 • Maki
 • Niezapominajki
 • Maciejki
 • Liliowce
 • Konwalie
 • Narcyzy
 • Zawilce
 • Hiacynty

Jak sprawić, żeby kwiaty cięte stały dłużej w wazonie? TOP 7 wskazówek

 1. W celu zakwaszenia wody i zablokowania wzrostu bakterii warto wrzucić do wody kilka miedzianych monet oraz jedną kostkę cukru.
 2. Usuwaj jak największą ilość liści z ciętego kwiatu. Parowanie w największej ilości odbywa się właśnie poprzez liście, dlatego też przy roślinie ciętej do wazonu powinno być tych liści jak najmniej. Nigdy nie zostawiaj liści pod wodą, a także liści uszkodzonych bądź chorych.
 3. Zamiast kranówki lepiej jest wlać do wazonu wodę destylowaną. Będzie ona znacznie korzystniejsza dla roślin i pozwoli im dłużej zachować świeżość.
 4. Nie powinno się łączyć ze sobą kilku gatunków kwiatów w jednym wazonie. Łodygi niektórych z nich wydzielają bowiem toksyczny dla innych roślin sok, który może przyspieszyć obumieranie kwiatów. Odradza się łączyć np. narcyzy z tulipanami lub z żonkilami.
 5. Jeśli zimą kupiłeś w kwiaciarni róże do wazonu, koniecznie pozostaw je w opakowaniu jeszcze przez ok. dwie godziny. Dzięki temu przyzwyczaisz róże do temperatury pokojowej i nie przeżyją one szoku termicznego po włożeniu do wazonu.
 6. Czy wiesz, że kwiaty cięte nie przepadają za nadmiernym ciepłem? Zamiast niego zdecydowanie preferują jednak… wilgoć! Staraj się zatem nie trzymać wazonu z ciętymi kwiatami na słońcu, ale ustaw go w możliwie zacienionym miejscu.
 7. Raz na jakiś czas spryskaj bukiet ciętych kwiatów wodą w ten sposób, aby utworzyć wokół wazonu tzw. mgiełkę. W ten sposób odżywisz rośliny i sprawisz, że kwiaty znacznie dłużej zachowają swoje piękno oraz świeżość.
ikona podziel się Przekaż dalej