Jak szybko rośnie bambus? Co zrobić, aby rósł jak najszybciej? Wyjaśniamy
Bambus w Polsce staje się coraz popularniejszą rośliną, dzięki której ogrody i przestrzeń publiczna zyskują na oryginalności. Trawy ozdobne, do których zaliczają się wieloletnie bambusy, nie sprawiają problemów uprawowych, są odporne na zanieczyszczenia powietrza, a ciekawe odmiany umożliwiają hodowlę w gruncie i w donicach. Przeczytaj, jak szybko rośnie bambus i jakie odmiany warto uprawiać.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bambusach.
Bambus w Polsce – uprawa bambusa
Bambusa Bambus jest rośliną z rodziny wiechlinowatych, do której przynależą wszystkie trawy. Bambusy zielne należą do roślin niższych, w naturze zadarniających miejsca pod drzewami. Bambusy drzewiaste Phyllostachys, w swoim naturalnym środowisku mogą osiągnąć nawet 50 m wysokości. W polskich warunkach klimatycznych gatunki drzewiaste osiągają około 6 m wysokości. Charakteryzują się grubymi drewniejącymi łodygami, często atrakcyjnie wybarwionymi.
Bambusy drzewiaste sprawdzą się jako mocny i niezwykły żywopłot tworzący oryginalny parawan, osłaniający nas przed ulicznym ruchem i ciekawskimi sąsiadami. Uprawa bambusa drzewiastego nie jest trudna, jednak decydując się na nią, należy wziąć pod uwagę ekspansywność roślin. Warto sięgnąć po sadzonki filostachysa złotobruzdowego Phyllostachys aureosulcata, gatunku osiągającegookoło 10 m wysokości, wyróżniającego się zygzakowatością łodyg. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bambusie ogrodowym?
Bambus kępowy Fargesia cechuje obfitość ulistnienia. Gatunek jest niższy, dorastając do około 3 m wysokości. To najpopularniejsze bambus ogrodowy, chętnie nasadzany nad oczkami wodnymi oraz jako tło dla innych roślin, ponieważ nie jest gatunkiem ekspansywnym. Uprawa bambusa kępowego możliwa jest w donicach, dla ozdoby tarasów i balkonów.
Odmiany bambusów
Atrakcyjne odmiany Fargesia to:
- bambus ‘Jiuzhaigou’ – odmiana o czerwonych pędach, osiagająca 3 m wzrostu,
- bambus ‘Greendragon’ – wyróżniający się purpurowoczarnymi łodygami i 5-metrową wysokością. Odmiana sprawdza się jako bambus ogrodowy i uprawiany w donicach,
- bambus ‘Dino’ – trawa tej odmiany tworzy wysokie 3-metrowe, żywo zielone kępy.
Oryginalną dekorację przestrzeni ogrodowych stanowi trawa bambusowa. Swoją nazwę dekoracyjne trawy zawdzięczają liściom i łodygom, przywodzącym na myśl bambus ogrodowy. Do popularnych gatunków należą miskanty. Na szczególną uwagę zasługuje miskant olbrzymi Miskant giganteus. Atrakcyjna trawa bambusowa dorasta do 4 m wysokości. Jasnozielone szorstkie liście osiągają nawet 1 m długości. Poszum, gdy wiatr porusza liśćmi, sprzyja odprężeniu i uspokojeniu, po całodziennej pracy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie draceny lucky bamboo?
Efektywna uprawa bambusów - jak szybko rośnie bambus?
Bambusy należą do roślin rosnących bardzo szybko. Przyrastają każdego dnia, a bambusy drzewiaste osiągają znaczne wysokości w ciągu kilku tygodni. Do najszybciej rosnących gatunków należy bambus drzewiasty Phyllostachys edulis, którego pędy mogą w ciągu doby przyrosnąć o 1 m. Jeśli decydujemy się na uprawę bambusów ze względu na szybki wzrost, warto przyjąć do wiadomości, że dopiero w trzecim roku rozwoju pędy bambusa zaczną szybciej wzrastać. Posadzony w ogrodzie bambus musi dostosować się do panującego klimatu. Wzrost roślin jest uzależniony od temperatury otoczenia – przy wyższych temperaturach bambusy rosną szybciej.
Bambusy są roślinami nadającymi się na żywopłoty. Sadzonki bambusów drzewiastych sadzimy co 70 cm, mając na uwadze ich szybkie rozrastanie się, które uzależnione jest od gatunku i odmiany. Gęsty żywopłot, doskonale chroniący właścicieli ogrodów, wyrośnie szybciej niż żywopłot utworzony, np. z iglaków. Wybierając bambus ma żywopłot sprawdźmy, czy nie jest zbyt ekspansywny i czy trzeba będzie zastosować barierę korzeniową. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.
Bambusy sprawdza się nawet na niewielkim balkonie. Rośliny możemy formować, przycinając ich pędy na odpowiednią wysokość. Roślinę przesadzamy, gdy korzenie wypełnią donicę. Im większy pojemnik, tym bambus będzie większy. Jeśli zastosujemy mniejszy pojemnik, bambus będzie mniejszy. Na małym balkonie warto uprawiać bambus Fargesia ‘Simba’ lub Fargesia lśniąca ‘Volkano’.