Jak szybko rozmrozić mięso? Oto 5 najlepszych sposobów
Na pewno to znasz: za chwilę czas zabrać się za robienie obiadu i nagle sobie uświadamiasz, że… zapomniałaś wyciągnąć wcześniej mięso z zamrażarki! Na szczęście jest kilka sposobów na to, by szybko rozmrozić mięso. Przedstawiamy 5 najlepszych!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kulinariach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak szybko rozmrozić mięso – szybkie rozwiązania
Rozmrażanie mięsa w mikrofali
Rozmrażanie mięsa w mikrofalówce to dobre rozwiązanie, ale uwaga – jest to możliwe tylko wtedy, gdy ta posiada opcję rozmrażania (defrost). Inaczej wierzchnia część mięsa po prostu się ugotuje, a wewnątrz pozostanie twarde i zamarznięte.
To zdecydowanie najszybszy sposób na rozmrożenie mięsa. Z reguły zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Nowoczesne mikrofalówki wymagają podania wagi mięsa i same dopasowują czas rozmrażania do wielkości. W ten sposób możesz odmrozić pierś kurczaka, mielone wieprzowe czy wołowe a także kiełbasę. Wada takiego rozwiązania jest taka, że mięso rozmraża się nierównomiernie, więc możesz w połowie rozmrażania wyjąć je i przełożyć na drugą stronę. Rozmrażanie w mikrofali to lepsze rozwiązanie dla zamrożonego gulaszu czy zupy, które można mieszać co kilka minut. W ten sposób możesz rozmrozić także szynkę w kawałku, z której potem powstanie sałatka z jajkiem i szynką.
Wkładając mięso do mikrofalówki usuń styropianową czy plastikową tackę, oddziel także papier lub folię, które często znajdują się w opakowaniach w sklepach. Mięso powinno zostać włożone do żaroodpornego naczynia, można je przykryć.
Rozmrażanie mięsa w piekarniku
Alternatywą dla rozmrażania w mikrofalówce jest wstawienie zamrożonego mięsa do piekarnika. Nie jest to jednak tak szybkie – trwa około 30 minut. Na dodatek wymaga uwagi, ponieważ za wysoka temperatura sprawi, że mięso upiecze się z wierzchu, a wewnątrz pozostanie zmrożone na kość. Optymalna temperatura rozmrażania w piekarniku wynosi 55-75 stopni, ale lepiej trzymać się niższych temperatur. Należy także co jakiś czas obrócić rozmrażane jedzenie lub je mieszać.
Mięso rozmraża się w pojemniku żaroodpornym. Najlepiej wstawić je od razu do nagrzanego piekarnika. To rozwiązanie jest skuteczne i faktycznie gwarantuje szybkie rozmrażanie, ale niestety czasami zdarza się, że produkty zmieniają smak. Dotyczy to zwłaszcza ryb, dlatego warto je dodatkowo zawinąć w folię aluminiową. Dzięki niej proces będzie przebiegał bardziej równomiernie. Po około 30 minutach mięso jest gotowe do dalszej obróbki termicznej.
Jak szybko rozmrozić mięso w wodzie
Szybkie rozmrażanie mięsa w ciepłej wodzie
To zdecydowanie najbardziej popularny sposób rozmrażania mięsa – włożenie go do ciepłej wody. Okazuje się jednak, że ta alternatywa jest najmniej zdrowa. Dzieje się tak, ponieważ ciepła woda to idealne środowisko do rozwoju bakterii, zwłaszcza salmonelli. W piekarniku i mikrofalówce temperatura jest zbyt wysoka, by to mogło się zadziać. Oczywiście to sposób na to, by szybciej poradzić sobie z zamrożonym mięsem, ale lepiej z niego zrezygnować.
Jeśli jednak się zdecydujesz na rozmrażanie w ciepłej wodzie, koniecznie pamiętaj o tym, by włożyć do niej mięso w foliowej torebce. Powinna być szczelna – dobrze sprawdzą się woreczki strunowe wielorazowego użytku. Dzięki nim mięso nie będzie miało kontaktu z wodą. Rozmrażanie w ciepłej wodzie faktycznie jest szybkie, zwłaszcza jeśli co trochę wymieniasz wodę na nową. Zastosowanie zbyt gorącej wody może sprawić, że zewnętrzne części mięsa się po prostu ugotują, co może zmienić smak potrawy i sprawić, że trudno będzie poddać ją dalszej obróbce. Czas takiego rozmrażania w zależności od wielkości porcji może trwać od 30 do 60 minut. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mięsach.
Rozmrażanie mięsa w zimnej wodzie
Mimo tego, że rozmrażanie w ciepłej wodzie działa szybciej, o wiele bezpieczniejsze dla zdrowia jest włożenie mięsa do zimnej wody. W tym wypadku zasady są takie same – produkt powinien znaleźć się w szczelnie zamkniętym woreczku, bez możliwości kontaktu z wodą. Odmrozić mięso w ten sposób można jednak dopiero po kilku godzinach.
Warto pamiętać o tym, by mięso było całkowicie zanurzone w wodzie. Trzeba ją wymieniać kilkukrotnie w czasie rozmrażania, przynajmniej co pół godziny. To uniwersalny sposób. W ściśle zamkniętym woreczku plastikowym może być rozmrożona zarówno kiełbasa domowa, mięso wieprzowe jak i mielone. W przypadku tego ostatniego szczególnie trzeba sprawdzać, czy do środka nie dostała się woda. Zanim włożysz woreczek do rozmrażania, upewnij się, że nie ma w nim za dużo powietrza.
Rozmrażanie mięsa bez rozmrażania
A może jednak lepiej bez rozmrażania? To jest możliwe! W wielu przypadkach możesz zastosować zamrożone mięso i od razu poddać je obróbce. Jest tylko kilka problemów – czas gotowania czy pieczenia jest znacznie dłuższy, musisz użyć niskiej temperatury i nie każdy rodzaj mięsa się do tego nadaje.
Oczywiście najlepsza będzie pierś z kurczaka – nawet zamrożoną możesz pokroić na kawałki i wrzucić na rozgrzaną patelnię. Dobrze sprawdzi się także kiełbasa domowa, którą można gotować bez rozmrażania, udka z kurczaka idealne do piekarnika czy mięso wieprzowe na gulasz. Jeśli jednak chcesz zrobić kotlety lub zrazy wymagające rozbijania tłuczkiem – raczej ci się to nie uda. Potraktowanie w ten sposób mięsa mielonego to także błąd, ponieważ zamrożona bryła przypiecze się z wierzchu, ale raczej nie rozpadnie się na kawałki.
Sięgając po kurczaka czy mięso gulaszowe musisz zastosować na początek niską temperaturę. Patelnię postaw na niewielkim płomieniu i powoli obsmażaj tak, by mięso się smażyło i rozmrażało w środku. Zamrożone mięso wypuszcza sporo wody, którą należy odparować zanim dodasz kolejne składniki do dania.
Jeśli chcesz przygotować zamrożone mięso w piekarniku ustaw około 50% dłuższy czas niż miało się piec (60 minut zamiast 40 czy 1,5 h zamiast 1 h). Temperatura także powinna być nieco niższa niż w przepisie, ponieważ inaczej może okazać się, że boki i wierzch upieką się, a środek zostanie po prostu zmrożony. Zanim wyciągniesz mięso, warto je rozkroić lub sprawdzić widelcem.