Jak uratować storczyka w różnych sytuacjach? Praktyczny poradnik
Storczyki zawdzięczają swoją popularność efektownym kwiatom, które przez długi czas dekorują nasze mieszkanie. Rośliny storczykowate liczą ponad 30000 gatunków oraz 120000 atrakcyjnych mieszańców. Storczyki wyróżniają się łatwą pielęgnacją. Jeśli zapewnimy kwiatom odpowiednie warunki uprawy, będą cieszyły nasze oczy przez wiele lat. Przeczytaj, co szkodzi roślinie i dowiedz się, jak uratować storczyka w różnych sytuacjach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.
Kupujemy storczyki – wyjątkowe kwiaty do naszego mieszkania
Zanim wybierzemy storczyk, który będzie dobrze rozwijał się w naszym mieszkaniu, ustalmy, czy w miejscu, na którym ustawimy kwiat, panują sprzyjające warunki – odpowiednie oświetlenie oraz temperatura otoczenia. Niektóre okazy wymagają stanowiska jasnego, inne preferują miejsca lekko zacienione. W ciepłym pomieszczeniu sprawdzą się kwiaty, wywodzące się z rejonów gorących, a na parapecie okiennym dobrze rozwijają się storczyki z obszarów o klimacie umiarkowanym. Nasze ewentualne wątpliwości rozwieje sprzedawca - w specjalistycznym sklepie.
Przed zakupem storczyków sprawdźmy, czy oferowana roślina jest w dobrej kondycji. Słabe storczyki tworzą często tylko jeden kwiat i szybko zamierają. Obfitość kwiatów świadczy o zdrowiu rośliny. Równie istotny jest wygląd liści. Powinny wyróżniać się soczystym zielonym kolorem. Oznaką zdrowia jest ich sprężystość i brak uszkodzeń. Jeśli liście mocno błyszczą, z pewnością do prezentacji storczyka użyto nabłyszczaczy, co pozwala ukryć faktyczny stan rośliny.
Korzenie storczyka powinny znajdować się w podłożu. W zbyt starym podłożu korzenie znajdują się poza pojemnikiem. Unikajmy kupowania roślin opakowanych w folię, która utrudnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Zakupione storczyki najlepiej owinąć papierem. Storczyki zakupione w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, wolne są od szkodników, jednak zanim ustawimy je w pobliżu innych roślin, sprawdźmy, czy rośliny towarzyszące storczykom nie zostały zaatakowane przez szkodniki, które szybko przeniosą się na orchidee.
Ratowanie storczyka – przegląd najczęstszych problemów
Błędy uprawowe – gnicie korzeni i reanimacja storczyka bez korzeni
Storczyki na ogół wymagają podłoża umiarkowanie wilgotnego lub suchego, dlatego należy obficie podlewać orchidee raz w tygodniu. Musimy zadbać, by kwiat nie stał w wodzie, np. wykładając dno doniczki keramzytem. Dobrym sposobem na odpowiednie nawilżenie storczyków jest rezygnacja z podlewania od góry. Całą doniczkę z rośliną zanurzamy w wiaderku z wodą. Po kilku minutach podłoże dostatecznie nasiąknie, a po wyjęciu doniczki, nadmiar wody spłynie do wiaderka.
Gnicie korzeni storczyków jest spowodowane nadmiernym podlewaniem. Korzenie stają się miękkie, nie mogą oddychać i pobierać substancji odżywczych, co prowadzi do zamierania rośliny. Ratowanie storczyka, który ma zgniłe korzenie, polega na wysuszeniu podłoża. Korzenie przelanego storczyka, znajdujące się poza doniczką, warto zamgławiać, nie nawilżając podłoża.
Jak uratować storczyka?
- roślinę wyjmujemy z pojemnika i dokładnie oglądamy,
- usuwamy zgniłe korzenie, storczyk suszymy i sadzimy do nowej doniczki,
- podlewamy roślinę po kilku dniach, gdy podłoże przeschnie.
Możliwa jest również reanimacja storczyka bez korzeni. Należy usunąć końcówki pędów i roślinę umieścić w pojemniku. Zewnętrzne korzenie przelanego storczyka można umieścić w podłożu. Jeśli zapewnimy storczykowi odpowiednie warunki rozwoju, roślina wytworzy silny system korzeniowy, co może zająć jej około 6 miesięcy. Aby zapobiec problemom, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat pielęgnacji storczyków.
Uschnięty storczyk – jak uratować storczyka?
Uschnięty storczyk ma takie same objawy, jak przelana roślina. Suche korzenie nie potrafią pobrać odpowiedniej ilości wody i substancji odżywczych. Możemy uratować roślinę, umieszczając ją w nowym podłożu. Zanim to uczynimy, należy dokładnie obejrzeć storczyk i usunąć uszkodzone korzenie i liście. Miejsce cięcia posypujemy węglem drzewnym.
Uschnięty storczyk umieszczamy w doniczce, której dno wypełnimy keramzytem. Dodatek specjalnego drenażu pomoże odbudować korzenie storczyka i zapewni odpowiedni poziom nawodnienia. Szybkiemu wysychaniu ulegają często storczyki na podkładach, ponieważ ich korzenie nie chroni podłoże.
Rośliny uprawiane na podkładach wymagają większej wilgotności powietrza, powinno się je regularnie zraszać i zasilać płynnymi nawozami. Najlepiej hodować je w witrynach kwiatowych, gdzie łatwiej zapewnić storczykom odpowiednie warunki rozwoju i zapobiec przesuszeniu korzeni.
Choroby storczyków – objawy i zapobieganie
Pleśń na storczyku - pojawia się wówczas, gdy w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność, przy braku ruchu powietrza. W takich warunkach zagrożone szarą pleśnią (Botrytis cinerea) są wszystkie domowe storczyki. Objawem choroby są czarne plamy, pojawiające się na kwiatach oraz szary nalot na liściach i innych porażonych częściach rośliny. Szara pleśń objawia się szczególnie mocno na białych storczykach. Pleśń na storczyku zwalczamy za pomocą odpowiednich grzybobójczych preparatów. Musimy poprawić warunki, w jakich rozwija się storczyk, a rośliny stojące na parapecie, ustawić w pewnym oddaleniu od siebie, by ułatwić cyrkulację powietrza. Kwiaty nie powinny dotykać szyby okiennej. Pocenie się roślin jest także częstą przyczyną infekcji.
Pomarszczone liście – tzw. liście harmonijkowe, pojawiają się u storczyków o cienkim ulistnieniu. Popularny storczyk Miltonia oraz jego mieszańce, często cierpią na tę dolegliwość, wywołaną zbyt niską wilgotnością powietrza. Aby pomarszczone liście storczyka wróciły do zdrowia, wystarczy roślinę częściej podlewać i zadbać o wyższą wilgotność otoczenia. Najlepiej do podlewania używać miękkiej odstałej wody. Raz w miesiącu warto storczyk spryskać wodą, a przy okazji prysznica - odkurzymy liście.
Storczyki są zwykle odporne na atak bakterii i wirusów. Pojawiające się dolegliwości wywołują najczęściej błędy uprawowe. Patogeny chorobowe bywają przenoszone przez owady, zakażenie może pojawić się po użyciu niewysterylizowanych narzędzi, np. przesadzanie storczyków wymaga zanurzenia narzędzi w alkoholu i podpalenia. Istotnym wymogiem uprawowym jest sadzenie storczyków w nowych doniczkach.