Jakie są pozytywy i negatywy nano akwarium?

Nabycie tego małego wodnego świata ma niezaprzeczalne zalety w porównaniu z konwencjonalnym akwarium, ale także kilka wad. W nano akwarium możesz mieć tylko rośliny lub trzymać krewetki, ślimaki, racicznice, raki i ryby o wielkości do 6 centymetrów.

Pozytywy:

  • Atrakcyjny, nowoczesny design
  • Minimalne wymagania przestrzenne
  • Łatwa i szybka obsługa
  • Niska cena zakupu

Negatywy:

  • Nano akwarium szybciej reaguje na zmiany jakości wody, temperatury i błędy w hodowli
  • Jest ona odpowiednia tylko dla niektórych gatunków roślin i zwierząt

Zakładanie nano akwarium

Odpowiednie miejsce

Idealne jest ciemniejsze miejsce. Akwarium nie powinno być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, co spowoduje większy wzrost glonów oraz przegrzanie wody i organizmów w niej żyjących.

Wielkość i kształt

W zależności od przestrzeni, którą masz do wykorzystania na akwarium, wybierz rozmiar i kształt akwarium. Pojemność nano akwariów waha się od 10 do 30 litrów.

Przygotowanie nano akwarium

Opłucz akwarium ciepłą wodą bez użycia jakichkolwiek środków czyszczących. Tylną część akwarium można okleić ciemną folią dekoracyjną. Przygotuj matę zabezpieczającą pod akwarium i połóż je na niej.

Przygotowanie roślin

Wybierz rośliny które nie rosną zbyt duże i są odpowiednie dla nano akwarium pod względem rodzaju i wielkości. Przed umieszczeniem ich w akwarium należy usunąć podłoże lub watę i pozostawić je zanurzone w pojemniku z wodą o temperaturze 15-20°C na 3 dni, aby wypłukać wszelkie pozostałości nawozów i stymulatorów wzrostu roślin. Krewetki mogą reagować negatywnie na te środki. Codziennie wymieniaj część wody w zbiorniku na świeżą.

Substrat

Przykryj dno akwarium ok. 2 cm warstwą podłoża przeznaczonego dla roślin. Jeżeli planujesz hodować krewetki, przepłucz wodą podłoże przeznaczone specjalnie dla nich i wsyp je na wysokość ok. 3 cm na substrat z nawozem dla roślin. Substrat ma taką strukturę, że do niej nie wpada pokarm dla krewetek i rybek akwariowych.

Dekoracje

Możesz udekorować nano akwarium skałami, korzeniami i różnymi elementami dekoracyjnymi według własnego upodobania. Dekoracje powinny być chemicznie neutralne i nie powinny wydzielać niepożądanych substancji. Używaj więc tylko tych dekoracji, które są przeznaczone do akwariów. Dekoracje powinny zapewniać wystarczającą ilość schronienia dla krewetek i innych zwierząt.

Jak urządzić nano akwarium?
Jak urządzić nano akwarium?

Woda

Ostrożnie (tak, aby nie wzburzać podłoża) wlej wodę o temperaturze 20°C do dwóch trzecich wysokości akwarium. Dodać do wody środek neutralizujący.

Obsadzanie roślinami

Obsadź około 80% dna akwarium roślinami akwariowymi. Szybko rosnące rośliny łodygowe są odpowiednie do nowych akwariów, aby zapobiec rozwojowi glonów. Wybieraj niższe i mniejsze rośliny.

Urządzenia do akwarium

Zainstaluj filtr narożny w tylnym rogu akwarium i dodaj pozostałą wodę. Jeśli przykryłeś akwarium ciemną folią, filtr będzie ledwo widoczny. Zamontuj odpowiednie oświetlenie.

Osłona szklana

Przykryj akwarium szybą, aby zapobiec wyskakiwaniu ryb i krewetek ze zbiornika, a także parowaniu wody.

Uzdatnianie wody

Zanim wpuścisz mieszkańców do akwarium, wymień część wody trzy razy w ciągu 14 dni na świeżą wodę uzdatnioną preparatem przeznaczonym do uzdatniania wody w nano akwariach.

Wpuszczanie zwierząt

Po trzeciej wymianie wody, możesz wprowadzić do akwarium zwierzęta. Przestrzegaj zalecanej liczby zwierząt na objętość wody w nano akwarium.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Invital.pl oferującym największy wybór produktów akwarystycznych, sprzętów do oczek wodnych i terrarystyki.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej