Nowoczesny taras – co trzeba wiedzieć?

Modny taras powinien być nieodłącznym elementem domu zaprojektowanego według najnowszych trendów architektonicznych. Odpowiednio zaaranżowany taras powinien być atrakcyjną i funkcjonalną strefę odpoczynku i rozrywki w otoczeniu zieleni.

W obecne trendy najbardziej wpisują się tarasy zadaszone, czyli tak zwane pergole tarasowe, które sprawdzają się idealnie bez względu na pogodę. Pergole tarasowe chronią bowiem przed intensywnym słońcem, wiatrem i mocnymi opadami deszczu. Nowoczesne, zadaszone tarasy pozwalają stworzyć intymną atmosferę koło domu. Dodatkowo, aby nowoczesny taras najlepiej spełniał swoją funkcję na jego podłodze powinna znajdować się wysokiej jakości deska tarasowa.

Jak urządzić nowoczesny i wygodny taras?
Jak urządzić nowoczesny i wygodny taras?

Rośliny tarasowe

O przytulności i estetyce tarasu w głównej mierze decydują odpowiednio dobrane rośliny, takie jak kwiaty, krzewy, zioła, trawy, drzewka. Kompozycje roślinne nadają przestrzeni tarasowej unikalnego wyglądu i wpływają kojąco na samopoczucie domowników. Wybierając rośliny tarasowe, należy wiedzieć, czy konkretne odmiany roślin preferują światło słoneczne czy cień – pozwoli to na właściwe umiejscowienie ich na tarasie.

Jako rośliny tarasowe idealnie sprawdzą się byliny, czyli rośliny wieloletnie, które można uprawiać zarówno w ogrodzie, jaki i w donicach. Tego typu rośliny są odporne na niskie temperatury i są w stanie przetrwać zimę nawet w naszym klimacie. Jeśli natomiast zależy nam na regularnej zmianie aranżacji, warto sięgać po rośliny sezonowe, które zdobią taras tylko przez określony czas (przykłady na kwietnik.pl).

Oświetlenie tarasu – jakie wybrać?

Odpowiednie oświetlenie tarasu podnosi komfort jego użytkowania i skłania do dłuższego przesiadywania na świeżym powietrzu. Dobrze jest, gdy oświetlenie składa się z zespołu różnych lamp. Pozwala to na stworzenie atmosfery odpowiadającej konkretnym okolicznościom i potrzebom. Światło na tarasie podkreśla nastrój i wydobywa na pierwszy plan dekoracje i roślinność. Lampy tarasowe powinny być dostosowane do estetyki całego domu. W nowoczesnych, minimalistycznych budynkach sprawdzi się oświetlenie oszczędne w zdobieniach – na przykład ledowe lub z oczkami – które wyeksponują geometrię budynków.

Oświetlenie tarasu powinno być zaplanowane z rozwagą. Należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie różnego typu lamp na elewacji i wokół strefy wypoczynkowej. Dobrym wyborem jest nowoczesne oświetlenie solarne.

Jak urządzić nowoczesny i wygodny taras?
Jak urządzić nowoczesny i wygodny taras?

Dodatki na taras – meble i ozdoby

O nowoczesnym stylu tarasu najbardziej decydują wykorzystane meble tarasowe i ozdoby. Wbrew pozorom ich wybór nie jest najłatwiejszym zadaniem. Idealny komplet mebli tarasowych powinien być bowiem wygodny i odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV, skrajne temperatury, zanieczyszczenia i wilgoć. Dodatkowo taras urządzony w nowoczesnym stylu musi być funkcjonalny i dopracowany pod kątem wizualnym. Aby otrzymać tego typu efekt, warto zrezygnować z klasycznych, oklepanych kompletów składających się ze stołu i krzeseł i wybrać modne zestawy wypoczynkowe. Na nowoczesnym tarasie doskonale sprawdzą się designerskie, zgrabne i niewielkie meble, takie jak sofy czy narożniki. Całość powinna być zwieńczona odpowiednio dobranymi ozdobami na taras, które wpiszą się w styl przestrzeni. Mogą to być parasole, poduszki, koce i inne dekoracyjne drobiazgi.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny