ZADASZENIE TARASU – JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ?

Współczesny rynek oferuje nam wiele produktów, służących do budowy konstrukcji na zadaszenie tarasu. Decydując się na odpowiednie materiały warto wybrać takie, które nie tylko będą posiadały walory estetyczne, ale również pozwolą cieszyć się tarasem przez długi czas. Funkcjonalność idąca w parze z estetyką i trwałością to komplet najważniejszych cech, jakie powinno posiadać nowoczesne zadaszenie. Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą designerskie konstrukcje wykonane z aluminium i szkła. Dzięki unowocześnionej technologii produkcji, aluminium w odróżnieniu od stali, wytrzymuje nie tylko duży nacisk, ale również próbę czasu. Jest przy tym niezwykle odporne na działanie czynników atmosferycznych. Masa trzykrotnie mniejsza od stali, w połączeniu ze sztywnością czyni ten materiał idealnym do obróbki. Aluminium doskonale komponuje się ze szkłem tworząc różnego rodzaju konstrukcje, takie jak zadaszenia tarasu bądź różnego rodzaju osłony służące zabezpieczeniu pojazdów.

JAK WŁASNORĘCZNIE ZAMONOTWAĆ ZADASZENIE NAD TARASEM – KROK PO KROKU
JAK WŁASNORĘCZNIE ZAMONOTWAĆ ZADASZENIE NAD TARASEM – KROK PO KROKU

Wiata samochodowa aluminiowa to efektowne rozwiązanie, które skutecznie ochroni pojazd przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Konstrukcja z aluminium nie elektryzuje się, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Malowanie proszkowe profili na dowolny kolor z palety RAL pozwala uzyskać nie tylko wymagany kolor, ale tworzy dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji przed utlenieniem. Na zadaszenie tarasu stosowane jest szkło bezpieczne laminowane o oznaczeniu VSG. Powstaje ono przez sklejenie dwóch szklanych tafli specjalną folią PVB (poliwinylobutylową). Jej zadaniem jest zatrzymanie odłamków szklanych w przypadku ewentualnego zbicia. Do laminowania wykorzystywane jest również szkło hartowane tj. ESG VSG. Swoją niezwykła trwałość zawdzięcza samemu procesowi tworzenia, gdzie podgrzewane jest do wysokiej temperatury, a następnie schładzane zimnym powietrzem.

MONTAŻ ZADASZENIA NAD TARASEM KROK PO KROKU

Do samodzielnego wykonania zadaszenia tarasu oprócz manualnych zdolności i zmysłu technicznego potrzebne są chęci. Możemy oczywiście skorzystać z pomocy i zlecić całkowicie to zadanie ekipie montującej, jednak jeśli dysponujemy umiejętnościami oraz odrobiną wolnego czasu warto podjąć się próby montażu konstrukcji.

KROK 1 – ASPEKTY PRAWNE

Przed rozpoczęciem montażu często pojawia się pytanie czy należy ten fakt zgłaszać czy też nie? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury jasno określa warunki techniczne, w których to do budynku wlicza się również kubaturę tarasu. Interpretacja przepisów pozwala zakwalifikować takie działanie jako remont. Nawet jeśli np. szklane zadaszenia tarasów zostaną podciągnięte pod konstrukcję wiaty czy też architekturę ogrodową, również nie będziemy musieli tego zdarzenia dokumentować. Warto jednak przed budową zadaszenia skontaktować się z lokalnym wydziałem do spraw budownictwa i zapytać o przepisy obowiązujące na terenie gminy, gdzie znajduje się inwestycja.

KROK 2 - MATERIAŁ NA TARAS

W przypadku konstrukcji drewnianej montaż tarasu można wykonać samodzielnie. Kiedy jednak decydujemy się na aluminium i szkło będziemy potrzebować pomocy m.in. ze względu na ciężar konstrukcji. Warto szczególnie przy tej opcji zdecydować się na gotowe elementy do montażu. Ominie nas obróbka oraz konieczność stosowania specjalistycznych narzędzi wymagających dużo większej wiedzy i precyzji.

KROK 3 – PRZYGOTOWANIE SZKIELETU – INFORMACJE OGÓLNE

Bez względu na to, czy chcemy złożyć zadaszenie tarasu z gotowych elementów czy na własną rękę je wybudować, musimy osadzić w podłożu słupy pod konstrukcję. Do tego zadania potrzebujemy stalowych kotw do słupów, które zalewamy betonem lub przykręcamy do betonowego fundamentu. W skład konstrukcji nośnej zadaszenia wchodzą podpory poprzeczne oraz krokwie, na których montowane jest potem pokrycie dachowe. Ilość podpór zależy od wielkości samego zadaszenia. Dokonując ich wyboru należy wziąć pod uwagę ciężar zalegających mas śnieżnych oraz ciężar pokrycia. Krokwie są położone zwykle na podporach poprzecznych tworząc podstawę do pokrycia zadaszenia. Ich rozstaw zależy ściśle od materiału, jakie stosujemy na zadaszenie w przypadku poliwęglanu powinien wynosić 85 cm, natomiast w sytuacji, gdy zastosujemy szkło czy dachówki ceramiczne należy tą wielkość zmniejszyć.

KROK 4 – INSTRUKCJA MONTAŻU ZADASZENIA

  • Montaż zadaszenia rozpoczynamy od przykręcenia profilu naściennego do fasady ściany.
  • Kolejnym krokiem jest montaż słupów do uprzednio przygotowanych kotew. Przekątne pomiędzy profilem naściennym oraz słupami muszą być tej samej długości.
  • Przy pomocy stóp górnych przymocowujemy belkę do słupów. Następnie wprowadzamy wałki łączące w odpowiednie miejsca w profilu naściennym oraz belce.
  • Kolejnym zadaniem będzie wywiercenie otworów w odpowiednich miejscach krokwi i przykręcenie ich do wałków łączących, a następnie zamontowanie uszczelek w odpowiednich miejscach w krokwiach, profilu naściennym oraz belce.
  • Po zamontowaniu konstrukcji połączone w pary za pomocą łącznika tafle szkła, umieszczamy na uszczelkach pomiędzy krokwiami. Łączniki szkła powinny mieć długość szerokości szkła.
  • W odpowiednie miejsce w profilu naściennym należy kolejno wcisnąć uszczelkę. Po wykonaniu tej czynności przychodzi czas na zamontowanie maskownic wewnętrznych na zatrzask. Następnie między szkło a maskownicę wewnętrzną krokwi wciskamy odpowiednią uszczelkę. Podobnie umieszczamy uszczelkę w odpowiednie miejsce w profilu naściennym. W dalszej części montażu montujemy maskownice zewnętrzne krokwi na zatrzask.
  • Na końcu wywiercamy w rynnie oraz belce otwory i przymocowujemy profil rynnowy do belki. Odpływ montujemy wprowadzając dekiel (sitko) odpływu przez wcześniej wywiercony otwór w rynnie, a rurę odpływu bezpośrednio do słupa. Łączymy oba elementy za pomocą śruby.
  • Ostatnim krokiem jest montaż maskownic słupa na zatrzask.

FACHOWE DORADZTWO PRZY MONTAŻU ZADASZENIA ALUMINIOWO-SZKLANEGO

W razie wątpliwości, przy montażu naszej przydomowej oazy można zawsze skorzystać z pomocy fachowców pracujących na co dzień przy konstrukcjach tego typu. Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie zadaszeń tarasów jest SALGAT. Oprócz bezpłatnych pomiarów oraz wyceny oferujemy fachową obsługę i precyzyjne wykonanie zlecenia. Stawiamy na innowacyjność i słuchamy potrzeb inwestorów, które są motorem napędzającym rozwój naszej firmy. To właśnie zadowolenie klientów jest dla nas największą nagrodą i motywacją do dalszej pracy.

Firma SALGAT jako producent konstrukcji aluminiowo-szklanych oferuje również zakup gotowych elementów do samodzielnego montażu wraz z instrukcją obsługi. Nasi fachowcy mimo ogromnej wiedzy i doświadczenia wciąż podejmują się trudnych wyzwań i doszkalają dla osiągania jeszcze lepszych efektów w tworzeniu satysfakcjonujących konstrukcji. Oferowane przez nas innowacyjne rozwiązania architektoniczne podnoszą rangę tarasów do stylowych oraz komfortowych konstrukcji z nieograniczonym dostępem do światła i świeżego powietrza. Pracujemy na materiałach najwyższej jakości, które zachowują trwałość na dłużej. Nowoczesne zadaszenie na taras posiada zintegrowany system odprowadzania wody, a gwarancję szczelności zapewniają podwójne uszczelki oraz klipsy domykające.

Przygotowanie oraz obróbka materiału wymaga czasu, warto więc pomyśleć o swoim zadaszeniu tarasu już teraz, aby móc cieszyć się nim zanim nadejdzie powiew wiosennego powietrza, a dni będą stawały się coraz dłuższe. Zamów kompletne zadaszenie aluminiowe tarasu od firmy SALGAT i stwórz ciekawą aranżację przestrzeni. Poniżej przedstawiamy garść inspiracji.

Budowa zadaszenia wymaga niekiedy podjęcia wielu decyzji oraz pracy. Mimo to warto zaangażować się w proces tworzenia tej wyjątkowej konstrukcji. Nowoczesny taras to doskonałe miejsce do relaksu i spotkań z najbliższymi, które szczególnie w okresie letnim staje się centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Włożony wkład i wysiłek z pewnością zaowocuje, a my będziemy mogli cieszyć się funkcjonalnym i atrakcyjnym tarasem przez długie lata.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny