Samodzielne projektowanie ogrodu. Kilka podstawowych zasad

Podczas projektowania ogrodu nie należy kierować się wyłącznie osobistymi upodobaniami i potrzebami. To podstawowy błąd, który popełnia wielu początkujących adeptów sztuki ogrodniczej. Każdy ogród posiada bowiem różne uwarunkowania, które będą wpływały na to, jakie rośliny będziemy mogli w nim zasadzić oraz jak będą się one rozwijały. Warto także mieć świadomość, że rola roślin nie ogranicza się wyłącznie do funkcji ozdobnej. Oprócz niej, rośliny możemy wykorzystać także do osłonięcia lub zakrycia pewnych elementów posesji, ograniczenia hałasu od strony ulicy lub sąsiadów, a także zapewnienia sobie dostępu do świeżych owoców, warzyw i ziół.

Pierwszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę przystępując do projektowania ogrodu, są wymagania roślin. Każdy gatunek posiada własne i zanim go kupimy, warto się z nimi uważnie zapoznać oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz ogród jest w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Rośliny, zwłaszcza te długoletnie, kupujemy bowiem na długi czas i warto inwestować w te gatunki, które przetrwają więcej niż jeden sezon. Ważne jest także odpowiednie zaplanowanie przestrzeni i umieszczenie na niej roślin tak, aby ogród prezentował się zarówno estetycznie, jak i był wygodny w użytkowaniu.

Kolejną kwestią jest pielęgnacja roślin. Niektóre gatunki są pod tym względem bardzo mało wymagające, świetnie sprawdzą się więc tam, gdzie chcemy cieszyć się ich obecnością bez specjalnego wysiłku. Inne natomiast wymagają nawożenia, systematycznego podlewania, a także umiejętnego przycinania i kształtowana. Warto zdawać sobie z tego sprawę i postawić na takie rośliny, które będą dopasowane do naszego stylu życia.

Jak wybierać rośliny do ogrodu? Gdzie je kupować?
Jak wybierać rośliny do ogrodu? Gdzie je kupować?

Jakie rośliny warto zasadzić w ogrodzie? Gdzie je kupować?

W przydomowym ogrodzie mogą zagościć różne gatunki roślin. Na początku jego aranżacji wiele osób inwestuje w drzewa i krzewy, którymi obsadzane są zazwyczaj obrzeża posesji. Drzewa rosną z roku na rok, stopniowo zwiększając zajmowany przez siebie obszar, odgradzając nas od sąsiadów oraz zacieniając posesję. Mogą być zarówno liściaste, jak i iglaste. Popularnym wyborem do ogrodu są także pnącza, które świetnie sprawdzają się jako żywa dekoracja ścian budynków. Odpowiednio dobrane tworzą unikalną atmosferę, wprowadzając do ogrodu więcej tajemniczości.

W zadbanym ogrodzie nie może zabraknąć także kwiatów. Szczególnie chętnie wybieranym ich gatunkiem są róże. Są to wyjątkowe rośliny ogrodowe, które można zakupić zarówno w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, jak i online prosto od ich producenta, na stronie rozeogrodowe.pl. Róże to przepiękne kwiaty dostępne w tak wielu odmianach, rozmiarach i kolorach, że każdy znajdzie wśród nich rośliny, które idealnie odnajdą się w jego ogrodzie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej