Sadzonki malin - wybór malin letnich i malin jesiennych

Sadzonki malin, tak samo, jak i sadzonki truskawki, mogą być w różnych odmianach. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby przed zakupem dowiedzieć się, czym różnią się maliny jesienne od malin letnich. Również pod tym względem cena sadzonek może się między sobą różnić. Zobaczmy więc, czy maliny letnie, czy też wybór malin jesiennych będzie dla nas lepszy.

Odmiany malin dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są maliny letnie, czyli takie, które owocują tylko raz do roku. Do tej grupy należą również maliny wczesne. Krzaki te zawiązują swoje pąki kwiatowe na pędach dwuletnich, a ich owoce pojawiają się w okresie czerwca lub lipca. Popularnymi odmianami są: 'Glen Ample', 'Laszka', 'Tulameen' i 'Sokolica'.

Drugim rodzajem są maliny znane jako jesienne, do których też należą niektóre maliny wczesne. Krzaki te powtarzają swoje owocowanie 2 razy w roku i owocują na jednorocznych pędach. Pierwsze owocowanie następuje w czerwcu lub lipcu, a drugie we wrześniu lub październiku. Najbardziej popularna jest sprzedaż odmian: 'Pokusa', 'Polka', 'Polana', 'Polesie' i 'Poranna Rosa', której owoce są żółte. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie malin.

Krzewy malin - co warto wiedzieć o uprawie

Zanim przejdziemy do tego, gdzie możemy zakupić sadzonki malin, bez różnicy czy mowa tu o malinach wczesnych, czy późnych, powinniśmy się dowiedzieć, jakie warunki uprawy im zapewnić i co robić po ich posadzeniu. Dopiero wtedy możemy określić, czy jesteśmy w stanie podjąć się uprawy tych krzewów.

Pierwszym i z pewnością najważniejszym punktem dotyczącym uprawy będą wymagania. Rozsada malin powinna być sadzona na glebach bogatych w składniki odżywcze, żyznych, wilgotnych, ale nie mokrych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych, o pH 5,5-6,5. Nie powinno się ich sadzić na glebach zasadowych, piaszczystych i zbyt luźnych, ponieważ ich system korzeniowy będzie miał wtedy problem z pobieraniem wody z podłoża. Najlepszym stanowiskiem będzie stanowisko nasłonecznione, ponieważ w takim miejscu owoce malin dojrzewają najlepiej.

Przed sadzeniem powinniśmy także odpowiednio przygotować glebę, dlatego w pierwszej kolejności musimy ją dokładnie odchwaścić, a później wzbogacić nawozami organicznymi i dopasować pH. W tym celu najlepiej dać próbkę gleby do analizy chemicznej. Po przygotowaniu gleby możemy przystąpić do sadzenia, które wykonać można w dwóch terminach: wiosną lub jesienią. Głębokość dołka pod krzewy malin powinna wynosić 15-20 cm. Po posadzeniu ich musimy ubić dokładnie ziemię dookoła, a następnie obficie podlać krzew. Po podlaniu powinniśmy przyciąć roślinę na wysokość około 30 cm, co pobudzi ją do wzrostu. Krzewy malin mogą być sadzone w rzędach, w odstępach 50-100 cm lub w nieregularnych grupach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o malinach.

Nie możemy zapomnieć także o zabiegach pielęgnacyjnych, które w przypadku tych krzaków odgrywają bardzo ważną rolę. W pierwszej kolejności zajmijmy się ściółkowaniem, które możemy wykonać przy pomocy kory sosnowej albo agrowłókniny. Zabieg ten ma na celu ograniczenie ilości chwastów i wzrostu odrostów korzeniowych, a dodatkowo pozwala na dłuższe utrzymanie poziomu wilgoci w glebie. Jeśli nie wykonamy ściółkowanie, będziemy zmuszeni do częstego odchwaszczania i usuwania odrostów korzeniowych.

Dojrzewające na krzewie maliny, gatunki i sadzonki malin,  uprawa  a także cena sadzonki malin i porady gdzie można kupić krzewy
Jak wybrać najlepsze sadzonki malin? Odmiany, ceny, porady przy wyborze

Kolejnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój jest przycinanie, które wykonuje się od razu po posadzeniu. Dodatkowo w przypadku malin letnich wykonuje się je po zakończeniu owocowania poprzez przycinanie pędów, które owocowały do samej ziemi. Poza tym usuwamy wszystkie zniszczone i uszkodzone pędy, co prowadzi do tego, że na krzaku zostanie około 10-12 głównych pędów. Przy malinach jesiennych obcina się czubek pędu jednorocznego, na którym owocowanie się już skończyło, a w następnym roku ten pęd po zakończeniu owocowania przycinamy do samej ziemi. I tak jak przy malinach letnich usuwa się dodatkowo słabe, uszkodzone lub zbyt gęsto rosnące pędy.

Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu zwłaszcza w okresach suszy, nawożeniu azotem, a także palikowaniu. Pamiętajmy też o tym, aby sprawdzać rośliny pod względem obecności chorób i szkodników, które pojawiają się dość często. Dzięki szybkiemu zaobserwowaniu pierwszych objawów, będziemy mogli zacząć wcześniejszą walkę ze szkodnikami i chorobami. Sprawdź także ten artykuł o chorobach i szkodnikach malin.

Gdzie można kupić krzewy, jakie są ich ceny i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Rozsada malin jest dostępna w wielu stacjonarnych sklepach ogrodniczych, ale także w szkółkach. Według tego, gdzie będziemy chcieli zakupić nasze sadzonki, ich cena może się różnić między sobą. Najbardziej pewnymi miejscami zakupu są zdecydowanie wykwalifikowane szkółki roślin, w których otrzymamy informację na temat nazwy i odmiany rośliny oraz jej jakości. Cena sadzonki może zaczynać się na kilku, a kończyć na około 30 zł za jedną sadzonkę.

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy na sadzonkach nie ma żadnych objawów chorobowych i stanów zapalnych oraz czy na ich powierzchni nie widać śladów żerowania szkodników. Dodatkowo pędy krzewów malin nie powinny być połamane i wysuszone. Warto też zobaczyć, czy system korzeniowy nie jest zniszczony i wysuszony.

Jeśli mamy już wybrane swoje krzewy malin, możemy przystąpić do przewiezienia ich na miejsce stałe w naszym ogrodzie lub na polu. Pamiętajmy jednak, że ich bryła korzeniowa powinna być odpowiednio zabezpieczona do transportu, tak aby nie wyschła. Nie zapominajmy również o tym, aby zadbać o to, by odpowiednio przygotować miejsce pod ich sadzenie, a w ten sposób uzyskamy satysfakcjonujące nas plony i owoce do spożywania i przygotowania różnych przetworów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przetworach z malin?

ikona podziel się Przekaż dalej