Jak wybrać nasiona i sadzonki lawendy? Odmiany, ceny, porady przy wyborze
Lawenda wieloletnia to roślina, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród początkujących i bardziej zaawansowanych ogrodników. Sadzonki lawend oraz nasiona lawendy są szeroko dostępne, a ich cena nie jest wysoka. Duże sadzonki lawendy lekarskiej lub lawendy francuskiej są tanie, ale ceny różnią się w zależności od miejsca zakupu, jak i producenta. Zobaczmy zatem, na co zwrócić uwagę podczas zakupu sadzonek i nasion lawendy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Lawenda wieloletnia - charakterystyka
Lawendy wieloletnie to rośliny należące do rodziny jasnotowatych, inaczej wargowych - Lamiaceae. Rodzaj lawenda - Lavendula, obejmuje około 40 gatunków roślin. Zarówno lawenda wąskolistna, znana też jako lawenda lekarska - Lavendula anqustifolia, lawenda francuska - Lavendula stoechas, jak i wiele innych, pochodzą z obszarów śródziemnomorskich, od Wysp Kanaryjskich, aż po Indie.
Obecnie wiele gatunków rozpowszechnionych jest już w uprawie. Najczęściej uprawiana jest lawenda wąskolistna/ lawenda lekarska, bo właśnie ta należy do najbardziej mrozoodpornych i wytrzymuje temperatury nawet do -10oC. Lawendę wąskolistną możemy spotkać również pod nazwą lawendy prawdziwej.
Lawendy, zarówno lawenda francuska, jak i ta wąskolistna, są wiecznie zielonymi krzewami o bardzo charakterystycznym i wonnym zapachu. Ich liście są zazwyczaj kutnerowate, a ich barwa jest szarawa. Najbardziej charakterystycznym elementem są jednak kwiaty, które zebrane są w kwiatostany na długich szypułkach. Mogą mieć one różne zabarwienia, w zależności od odmiany, natomiast zazwyczaj są one w odcieniach fioletu i niebieskości. Znana jest również biała odmiana lawendy, ale największym zainteresowaniem cieszą się odmiany 'Grosso'. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lawendzie wąskolistnej?
'Grosso' jest uważana za jedną z najpiękniejszych odmian lawendy. Jej kwiaty zebrane są w bardzo okazałe, duże, pachnące i gęste kłosy o fioletowym zabarwieniu. Cała roślina jest również bardzo wysoka, ponieważ może dorastać nawet do 90 cm wysokości i około 120 cm szerokości, co na lawendy jest bardzo dużym rozmiarem. Poza 'Grosso' możemy się spotkać z takimi odmianami, jak 'Munstead', 'Hidcote Blue' i 'Dwarf Blue', których kwiaty są fioletowe, ale także z białą odmianą 'Alba'. Biała barwa kwiatów doskonale komponuje się z fioletowym kolorem innych odmian. Odmiany te mogą się między sobą różnić wielkością, zabarwieniem kwiatów oraz wysokością.
Jak wygląda uprawa lawendy?
Kupując sadzonki lawendy bądź też nasiona lawendy na rozsadę, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda uprawa. Dlatego też przed wysiewem nasion i sadzonki lawendy musimy wiedzieć, że najlepsze pod uprawę będą nasłonecznione i osłonięte od zimnych wiatrów pola. Lawenda w doniczce również powinna mieć zapewnione takie właśnie stanowisko. Dodatkowo wysiew z nasion, ale i sadzenie małych i dużych sadzonek, powinno przeprowadzać się do piaszczystych, ciepłych, lekkich, przepuszczalnych, żyznych i bogatych w wapń gleb o odczynie zasadowym. Nasza rozsada i nasiona nie poradzą sobie natomiast na mokrych, ciężkich i zakwaszonych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lawendzie.
Wysiew z nasion do doniczek przeprowadza się wcześniej niż sadzenia rozsady. Rozsada powinna być sadzona wiosną lub późnym latem, gdy mamy pewność, że przymrozki już się skończyły. Ponadto w tym terminie małe i duże sadzonki najlepiej się ukorzeniają i dużo szybciej rosną już w pierwszym roku po posadzeniu.
Lawenda w doniczkach, ale i ta na polu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Lawenda w doniczce w okresie letnim może być wyniesiona na taras, balkon lub ogród, ale warto pamiętać o tym, by na zimę wnieść ją do domu. Lawendy na polu okrywa się, aby nie przemarzły.
Bez względu na to, gdzie uprawiane są nasze krzewy, musimy pamiętać, że w IV lub na koniec VIII przycinamy rośliny do około 10 cm wysokości. W wilgotnym i zimniejszym klimacie cięcie przeprowadza się już wiosną. Cały ten zabieg pobudzi rośliny do wytworzenia nowych pędów i wzrostu. W okresie VII i VIII jeszcze przed kwitnieniem obrywa się liście. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lawendy w doniczce?
Sadzonki lawendy - czy tanio to znaczy dobrze?
Ceny sadzonek mogą się między sobą bardzo różnić. Można je kupić tanio lub też drożej. Oczywiście konkretna cena zależy od tego, u jakiego producenta lub z jakiego źródła kupujemy. Dodatkowo nasiona lawendy są tańsze niż sadzonki lawendy, a szczególnie duże sadzonki lawendy, które są najdroższe. Pamiętajmy jednak, że cena nie jest odzwierciedleniem jakości. Tutaj musimy przede wszystkim patrzeć na to, aby nasza rozsada pochodziła od sprawdzonego i polecanego producenta. Średnia cena za standardowe odmiany lawendy wynosi około 5-8 zł za sztukę, a w przypadku nowych odmian jest to około 12-15 zł.
Sadzonki lawendy i całe krzewy produkowane są w doniczkach, które dostępne są do zakupu praktycznie przez cały okres wegetacyjny. Możemy je kupić już wczesną wiosną, aż do jesieni. Najlepiej jest wybrać sadzonki lawendy, które pochodzą z wyspecjalizowanej szkółki albo też skorzystać z oferty sklepów ogrodniczych. Pamiętajmy, że wszystkie sadzonki powinny mieć etykietę, na której znajduje się ich nazwa i odmiana. Wtedy mamy pewność, że były one rozmnażane w sposób wegetatywny.
Wybrane przez nas sadzonki lawendy nie mogą być uszkodzone i połamane. Dodatkowo bryła korzeniowa musi być zdrowa i nieprzesuszona. Pamiętajmy też, aby dokładnie oglądać sadzonki pod względem szkodników i chorób. Nawet mały stan zapalny rośliny może doprowadzić do jej całkowitego wymarcia w późniejszym okresie. Dlatego tak ważna jest konkretna diagnostyka rośliny. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu lawendy krok po kroku.
Lawenda to bardzo atrakcyjny krzew, przyciągający do siebie bardzo duże zainteresowanie. Natomiast aby uzyskać dobre rezultaty uprawy, musimy włożyć w nią dosyć dużo wysiłku. Dlatego też lawendy polecane są dla bardziej zaawansowanych ogrodników, którzy wprawieni są w zabiegi pielęgnacyjne potrzebne tym krzewinkom. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby zawitała w naszym domu lawenda w doniczce. Z pewnością w ten sposób łatwiej będzie zapewnić jej odpowiednie warunki stanowiskowe i nie będziemy musieli martwić się o to, że przemarznie. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne będą musiały być tak samo przeprowadzane.