Wysokie temperatury, gorące i suche powietrze oraz palące przez cały dzień słońce. W takich warunkach nie ma nic przyjemniejszego i bardziej orzeźwiającego niż zanurzenie się w chłodnej i czystej wodzie. Najmłodsi uwielbiają z kolei możliwość beztroskiego chlapania i pluskania się, zwłaszcza przy użyciu dmuchanych zabawek czy piłek. Czas zatem wybrać basen do swojego ogrodu. Od czego zacząć?

Basen ogrodowy - dla kogo?

Wybierając basen ogrodowy warto najpierw zastanowić się, dla kogo będzie on przeznaczony. Czy będą z niego korzystały wyłącznie dzieci czy może także dorośli? Wpłynie to bowiem na dobór rodzaju basenu, jego rozmiarów, a także głębokości. Co oczywiste, należy również wziąć pod uwagę ilość miejsca, którym dysponujemy. W dużym ogrodzie nie stanowi to żadnego problemu, ale rozłożenie większego modelu na małej powierzchni może np. zablokować drogę do drzwi czy nieco zaburzyć estetykę wokół domu. Mierząc pole, na którym ma stanąć basen ogrodowy należy uwzględnić także miejsce na swobodne przejście.

Jak wybrać odpowiedni basen do ogrodu?
Jak wybrać odpowiedni basen do ogrodu?

Niezwykle istotna jest także stabilność. Basen ogrodowy musi być ustawiony na równej i wypoziomowanej nawierzchni. W przeciwnym razie korzystanie z niego może być bardzo niewygodne, a nawet niebezpieczne. Warto mieć na uwadze, że dzieci często dosłownie wskakują i wyskakują z basenu, kontynuując zabawę w innej części ogrodu. Wówczas sprzęt położony na zbyt miękkim i nieregularnym podłożu może zwiększać ryzyko poślizgnięć, kończących się bolesną kontuzją czy przykrym urazem. Na samym końcu należy pamiętać o odległości do źródła wody. Oczywiście przy pomocy węża ogrodowego można doprowadzić ją nawet z dalszego miejsca, jednak kran położony bliżej znacznie ułatwia napełnianie basenu ogrodowego.

Jakie są rodzaje basenów ogrodowych?

Wyróżniamy kilka typów basenów ogrodowych. Najpopularniejsze to pompowane brodziki dla dzieci i baseny stelażowe. Modele przeznaczone dla najmłodszych mogą mieć kształt koła lub prostokąta, zazwyczaj utrzymane są także w atrakcyjnej kolorystyce. Baseny ogrodowe dla dzieci wyposażone są często również w dodatkowe elementy jak np. fontanny w kształcie zwierząt oraz specjalne wentyle umożliwiające szybkie wypuszczenie powietrza. Wiele z nich posiada pokrywę, którą chroni wodę od wszelkich zanieczyszczeń. Do zestawu dołączone są zwykle także łatki naprawcze, które umożliwiają szybką naprawę miejsca uszkodzenia.

Dla starszych dzieci, nastolatków i dorosłych idealne będą baseny stelażowe. Wysokiej jakości modele wykonane są z wytrzymałych tworzyw wzmocnionych specjalną wkładką, dzięki czemu są bardziej odporne na przebicie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcja tego rodzaju basenów ogrodowych oparta jest na stelażu z rurek aluminiowych, co wpływa na wysoki poziom stabilności. Modele o dużych rozmiarach, osiągające nawet pięć metrów szerokości i ponad metr głębokości umożliwiają korzystanie z nich nawet kilku osobom jednocześnie. Zazwyczaj do basenów stelażowych dołączane są także pompy filtrujące, drabinki oraz przykrycie ochronne.

Na uwagę zasługują także coraz popularniejsze baseny ogrodowe dmuchane jacuzzi. To wygodne w obsłudze i łatwe w rozstawieniu modele zapewniające relaks i odprężenie. Wszystko dzięki połączeniu temperatury wody z masującymi strumieniami generowanymi przez specjalne dysze. Wykorzystywane są do odpoczynku i hydroterapii działającej łagodząco na sferę fizyczną i mentalną.

Najwyższej jakości baseny ogrodowe dla dzieci, stelażowe i jacuzzi można znaleźć w sklepie sportowym Sportano (TUTAJ). To wyłącznie najlepsze modele od topowych marek jak AQUASTIC czy Bestway, gwarantujących solidne wykonanie i wielosezonową trwałość.

Jak wybrać odpowiedni basen do ogrodu?
Jak wybrać odpowiedni basen do ogrodu?

Jakie parametry basenu ogrodowego wziąć pod uwagę?

Wybierając basen ogrodowy warto zastanowić się nad jego wielkością. Prostokątne brodziki dla dzieci mają zwykle ok. dwóch metrów długości i jednego metra szerokości, a modele okrągłe ok. dwóch metrów średnicy. Takie wymiary z pewnością wystarczą do zabawy nawet 2-4 juniorom w wieku do 5 lat. Mniejsze baseny ogrodowe przeznaczone dla dorosłych to takie o długości do trzech metrów, większe modele przekraczają nawet cztery metry. Swobodnie mogą z nich korzystać 3-4 osoby dorosłe, każdy z nich będzie dysponował dostateczną ilością miejsca.

Równie istotna jest oczywiście głębokość basenu ogrodowego. Ścianki brodzików dla dzieci zwykle pozwalają napełnić je wodą do ok. 20 cm wysokości, co będzie optymalnym rozwiązaniem gwarantującym frajdę przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Dla starszych dzieci można wybrać baseny dmuchane o głębokości do 50 cm. W tym miejscu warto wyraźnie zaznaczyć, że nigdy nie wolno pozostawiać najmłodszych bez nadzoru osoby dorosłej. Nawet w przypadku juniorów, którzy opanowali już podstawy pływania.

Sięgając po większy model warto postawić na baseny ogrodowe o głębokości min. jednego metra. Takie modele pozwolą na swobodne zanurzenie się i rekreacyjne pływanie, także na dmuchanych kołach i materacach.

Wybierając basen ogrodowy warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Z pewnością przyda się specjalny filtr, który pozwoli utrzymać czystą wodę, usuwając z niej wszelkie drobne owady, liście i trawę, która zwykle wnoszona jest do środka na nogach. To rozwiązanie bardzo praktyczne i przede wszystkim wygodne. Kiedy skimmer zostanie napełniony, wystarczy go opłukać i zamontować ponownie. Aby zredukować ilość zanieczyszczeń, można sięgnąć także po specjalną miskę do mycia stóp przed wejściem do basenu ogrodowego.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej