Dekoracja ogrodu światłem

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Główną i najważniejszą zasadą aranżacji ogrodu jest zachowanie bezpieczeństwa. Dużo prościej będzie, jeżeli montaż oświetlenia zaplanujesz już na etapie projektu instalacji domu. Zewnętrzne oświetlenie możesz zamontować samodzielnie bez konieczności wynajmowania w tym celu specjalnej firmy. Najbardziej praktycznym i bezpiecznym sposobem na instalację oświetlenia w ogrodzie jest dodatkowy obwód z instalacji domowej. Ważne by zapewniał ciągłość zasilania i chronił przed porażeniami, powinien zatem posiadać wyłącznik różnicowoprądowy i nadmiarowo-prądowy, który został dobrany do obciążenia instalacji. Zamontowane w ogrodzie oświetlenie może być zasilane instalacją nisko lub wysokonapięciową.

Światło w ogrodzie powinno dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Mając w planach takie działanie powinniśmy również zatroszczyć się o oświetlenie wejścia do domu czy furtki wejściowej, bramy wjazdowej, itp. Jeżeli przy wejściu do domu znajdują się schody lub taras powinniśmy również zadbać o te miejsca wybierając odpowiednie elementy oświetleniowe. Tak zaaranżowany taras posłuży jako idealne miejsce wieczornego relaksu.

Dekoracja ogrodu światłem

Instalacja niskonapięciowa - 12 lub 24 V

Taki wariant pozwala nam na samodzielne i co najważniejsze w pełni bezpieczne ułożenie przewodów elektrycznych. Niestety takie rozwiązanie ma również swoje wady, a jedną z najbardziej przeszkadzających jest bardziej skomplikowane sterowanie oświetleniem w ogrodzie, dodatkowo nie będziesz mógł użyć opraw energooszczędnych. W przypadku długich linii będziesz również zmuszony do zastosowania grubszych przewodów zasilających, takie przewody są zazwyczaj droższe i mniej giętkie, a co więcej współpracują tylko z określonymi typami opraw. W celu uniknięcia zbyt dużych spadków napięcia nie powinny być dłuższe niż 25m. Kolejnym minusem jest fakt, że mamy ograniczoną liczbę lamp, które możemy podłączyć do takiej instalacji. Decyzja jest więc trudna i wymagająca głębszego zastanowienia. Ogólnie rzecz biorąc, taki wariant jest drogi i nie zawsze opłacalny. Ten rodzaj oświetlenia w ogrodzie dobrze sprawdza się w przypadku basenów i oczek wodnych.

Instalacja zasilania napięciem sieciowym - 230 V

Opcja praktyczna i uniwersalna w przypadku montażu oświetlenia w ogrodzie. Dużym plusem jest fakt, że bez żadnego problemu można podłączyć do niej dowolną liczbę lamp oraz inne urządzenia. Dodatkowo w odróżnieniu do poprzedniej opcji możliwe jest tutaj zastosowanie większej ilości opraw zewnętrznych oświetleniowych dostosowanych do zasilania napięciem 230 V. Takie oświetlenie dobrze jest zaprojektować i ułożyć instalację przed urządzeniem ogrodu, wówczas unikniemy rozkopywania i niszczenia podczas prac remontowo-budowlanych.

WAŻNE: Zlecenie powinien wykonać doświadczony i profesjonalny elektryk. Przewody elektryczne powinny zostać ułożone w rurkach ochronnych na głębokości ok 80 cm. Przy układaniu instalacji należy zachować odpowiedni odstęp od fundamentów, instalacji wodociągowej oraz drzew.

Oszczędnie, modnie i praktycznie

Zastosowane na zewnątrz oprawy oświetleniowe powinny charakteryzować się kilkoma niezbędnymi czynnikami. Po pierwsze wysoki wskaźnik IP, który wskazuje nam dwie ważne liczby. Pierwsza liczba oznacza stopień odporności na pyły, a druga wodoszczelność. Pamiętaj, że oprawy mają również klasę ochronności, a do ogrodu najlepiej zaleca się I i II.

Obecnie w ogrodach bardzo często stosowane są lampy wyposażone w czujniki ruchu, które włączają się gdy zachodzi taka potrzeba. Oprócz funkcji oświetleniowej pełnią one również przydatną funkcję alarmu, jeżeli ktoś wejdzie na teren podwórka, lampy automatycznie się zaświecą. W sklepach z oświetleniem do domu i ogrodu znajdziesz wiele praktycznych i nowoczesnych rozwiązań. Producenci oferują szeroki asortyment żarówek energooszczędnych oraz elementów takich jak lampy wiszące, kinkiety ogrodowe, plafony, latarnie, lampy wbijane na baterie słoneczne, reflektory i wiele innych. Większość z tych elementów znajdziesz w internetowym sklepie https://leddo.pl/ z oświetleniem ogrodowym i nie tylko. Warto wspomnieć, że coraz większą popularność zyskują lampy solarne, nie dają co prawda dużej dawki światła, ale są pięknym elementem dekoracyjnym donic czy rabatek. Do wyboru są różne kształty i kolory, dzięki czemu z łatwością wybierzesz coś odpowiedniego do swojego ogrodu.

Dekoracja ogrodu światłem

Dekoracja ogrodu światłem

Dzięki umiejętnemu operowaniu światłem w bardzo ciekawy sposób możesz wyeksponować swój ogród i sprawić, że będzie rzucał się w oczy nawet nocą. W trakcie wykonywania projektu, zastanów się, które fragmenty chcesz podkreślić, wówczas po zmroku nabierze on całkiem nowego wyrazu. Oto trzy najbardziej popularne sposoby oświetlenia otoczenia domu:

  • oświetlenie światłem - podkreślenie faktury i koloru ścian za pomocą odpowiedniego oświetlenia,
  • akcentowanie światłem - zwracasz uwagę tylko na konkretne elementy, które chciałbyś wyeksponować w ogrodzie,
  • cieniowanie - odpowiednie oświetlenie obiektu, zazwyczaj krzewu lub drzewa w taki sposób aby rzucał cień.

Jak widzisz jest wiele metod aranżacji ogrodu światłem. W dobrym sklepie znajdziesz sporo akcesoriów dzięki, którym Twój własny skrawek zieleni nabierze całkiem nowego charakteru. Odpowiednio przemyślana aranżacja z całą pewnością wzbudzi podziw i zachwyt, a Ty wieczorną porą będziesz mógł odpocząć i zrelaksować się w wyjątkowym miejscu.

Materiały sponsorowane
Nowoczesne lampy oświetleniowe do ogrodu

Najczęściej wybierane modele lamp ogrodowych przez naszych czytelników

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny