Jak zaprojektować oświetlenie salonu?

Jeszcze kilka lat temu standardowym oświetleniem salonu był rozłożysty żyrandol w centralnym miejscu sufitu. Mimo że w dalszym ciągu wykorzystuje się takie źródło światła, to współczesne zasady projektowania instalacji oświetleniowej nieco się zmieniły. Obecnie nie ma ujednoliconego schematu dotyczącego montażu lamp, gdyż dobiera się je indywidualnie do każdego wnętrza. Bierze się przy tym pod uwagę sposób korzystania z pomieszczenia, jego warunki techniczne oraz styl wystroju.

Przy planowaniu oświetlenia stosuje się także zasadę podziału salonu na strefy i każdą z nich doświetla się w najbardziej optymalny sposób. W projekcie stosuje się różne rodzaje lamp, które dzielą się na oświetlenie ogólne, robocze oraz dekoracyjne. Jak je dobrać, aby tworzyły spójną kompozycję z pozostałą aranżacją?

Jak wybrać oświetlenie do salonu w stylu nowoczesnym i industrialnym?
Jak wybrać oświetlenie do salonu w stylu nowoczesnym i industrialnym?

Oświetlenie do nowoczesnego salonu

Wnętrza urządzone w stylu modernistycznym charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Są także przestronne, jasne i uporządkowane, dlatego wymagają odpowiedniej oprawy świetlnej. W takich aranżacjach nie sprawdzą się bogato zdobione żyrandole z mnóstwem detali. Urządzając nowoczesny salon lepiej postawić na oświetlenie w prostej formie i monochromatycznych kolorach. Nie oznacza to, że oświetlenie musi być nudne i nie wnosić do wnętrza żadnej wartości dekoracyjnej. W ofercie sklepów znajdziesz bowiem ogromny wybór lamp do salonu utrzymanych w modernistycznym wzornictwie. Na jaki rodzaj oświetlenia warto zwrócić uwagę?

  • tuby sufitowe w czarno-złotej kolorystyce,
  • lampy układające się w geometryczną kompozycję,
  • taśmy LED doświetlające wybrane punkty pomieszczenia,
  • oprawy halogenowe i reflektory.

W nowoczesnych aranżacjach sprawdzi się designerskie oświetlenie, które jednocześnie nie będzie zbyt krzykliwe. Najważniejsze jest, aby znaleźć równowagę pomiędzy futurystycznym wzornictwem a minimalistyczną elegancją.

Lampy do salonu w stylu industrialny

Coraz częściej spotykanym nurtem w aranżacji wnętrz jest industrializm. Łączy on w sobie styl loftowy z nowoczesnością i jest chętnie wybierany przez osoby, które stawiają na indywidualizm. Urządzenie takich pomieszczeń jest niezwykle trudne z uwagi na konieczność trzymania się określonych reguł w doborze dodatków. Industrialne wnętrza cechują się bowiem surowością i są inspirowane fabrykami przemysłowymi. W podobnym stylu powinno być więc dobrane oświetlenie. Jakie lampy do salonu będą odpowiednie?

  • metalowe klosze,
  • oprawy druciane,
  • oświetlenie przemysłowe,
  • dekoracyjne żarówki,
  • żyrandole w geometrycznej formie,
  • wysięgniki kinkietowe.

Oświetlenie industrialne najczęściej wykonywane jest w odcieniach złota i srebra. W ofercie sklepów można znaleźć także nowoczesne lampy do salonu dostępne na tutumi.pl z detalami w formie sznurów oraz drucianych kompozycji, charakterystycznych dla stylu loftowego. Ważne jest też aby dobierać żarówki emitujące ciepłą barwę, które stworzą klimatyczny nastrój we wnętrzu.

Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzony jest Twój salon, oświetlenie powinno być dobrane pod kątem Twoich potrzeb. Przestrzeń musi być przede wszystkim komfortowa, żebyś mógł w niej się zrelaksować i miło spędzić czas.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny