Flance - od czego zależy ich jakość

Wybór szczepków truskawek jest bardzo istotny, jeśli zależy nam na dorodnych i zdrowych owocach o pysznym smaku. Od jakości i smaku truskawek zależy to, jak będą smakowały nasze przetwory z truskawek. Sprzedaż truskawek prowadzona jest w różnych miejscach, między innymi w sklepach internetowych i różnego rodzaju sklepach ogrodniczych i szkółkach truskawek.

Aby nasze sadzonki truskawek zaowocowały w pożądany przez nas sposób, muszą one pochodzić z rośliny matecznej, która jest na bardzo wysokim poziomie kwalifikacyjnym. Później następuje rozmnożenie flanc, zachowując przy tym prawidłowe i bardzo wymagające techniki uprawy.

Takie szczepki truskawek rozmnażane są w specjalnie wykwalifikowanych szkółkach truskawek, które dbają o to, by sadzonki były czyste odmianowo i w pełni zdrowe. Jeśli sadzonki truskawek są rozmnażane na własną rękę, bardzo często nie powielają cech genetycznych odmiany, a dodatkowo mają niskie plony i przenoszą choroby.

Jeśli kupujemy sadzonki, to bardzo ważnym elementem świadczącym o ich jakości, jest to, że są one dobrze zakorzenione, zabezpieczone i przygotowane odpowiednio do posadzenia. Dodatkowo kupując sadzonki truskawek, powinniśmy dostać certyfikat, w którym będzie informacja na temat jakości, a to gwarantuje nam szkółka truskawek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o truskawkach.

Sadzonki truskawek - wybrać odmiany czy zestawy?

Aby uzyskać dobre plony, powinniśmy zakupić najlepsze odmiany truskawek lub ich zestawy. Konkretne odmiany różnią się między sobą smakiem, kształtem owoców, ich wielkością, porą dojrzewania, a także odpornością na choroby i szkodniki oraz obfitością plonów. Zobaczmy, jakie truskawki należą do najbardziej polecanych i najlepszych odmian truskawek.

Odmiany truskawek możemy podzielić na kilka grup, pod względem szybkości wzrostu, wielkości owoców itp. I tak właśnie odmianami truskawek, które są wczesne to 'Elsariusz', 'Honeoye' i 'Hokent', natomiast do odmian późnych zalicza się 'Pandora', 'Panon' i 'Selva'. Odmiana, która nadaje się do przetworów z truskawek, w tym także do wina z truskawek, to 'Sengana', a 'Dukat' i 'Elkat' są łatwiejsze w uprawie. Z kolei słodkie owoce mają 'Kent' i 'Polka', a duże owoce wytwarzają 'Elsanta' i 'Grandarosa'.

W sprzedaży dostępne są też zestawy, które polecane są dla osób nieznających się na konkretnych odmianach. Zestawy dostępne są w różnych cenach, w zależności od tego, czy kupujemy w sklepie internetowym, ogrodniczym czy w szkółce. Zestaw składa się z 2-3 odmian, które między sobą się uzupełniają. Odmiany łączy słodki smak, natomiast pora dojrzewania, wielkość owoców, łatwość uprawy i główny cel zastosowania mogą się różnić. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu truskawek w ogrodzie.

Szczepki truskawek - jaką klasę i rodzaj wybrać?

Wszystkie sadzonki truskawek mają swój rodzaj i klasę, które odwzorowują się na podstawie wielkości owoców, szybkości plonowania oraz ceny. Rodzaj truskawek wynika z tego, jak była prowadzona uprawa, natomiast ich klasa zależy od wielkości, mierzonej w koronie sadzonki truskawki.

Wyróżniamy dwa rodzaje sadzonek. Pierwszym z nich są sadzonki zielone, które na jesień i na wiosnę są kopane bezpośrednio przed dowozem do klientów. Ich sprzedaż prowadzona jest na jesień i na wiosnę. Sadzonki zielone zapewniają nam plony już w następnym roku uprawy. Jeśli decydujemy się na zasadzenie ich w okresie wiosennym, wtedy potrzebne jest obrywanie kwiatów z pierwszego kwitnienia, co wzmocni sadzonkę i wpłynie na większy plon w przyszłym roku.

Sadzonki truskawek trzymane w dłoniach oraz ich sprzedaż, a także najlepsze odmiany truskawek do posadzenia w ogrodzie
Jak wybrać sadzonki truskawek? Odmiany, ceny, porady gdzie kupić i na co zwrócić uwagę

Sadzonki Frigo to kolejny rodzaj, który dodatkowo dzieli się na klasy. Przyjmują się one bardzo dobrze i owocują już po około 7-8 tygodniach od posadzenia, dzięki temu, że kopane są jeszcze w okresie spoczynku i utrzymywane w chłodni w stanie hibernacji. Dzielą się one na 4 klasy, które mają odwzorowanie w wielkości pierwszego plonu. Klasa A++ osiąga do 20 mm średnicy, klasa A+ od 15 do 20 mm, klasa A od 10 do 15 mm, natomiast klasa B, czyli sadzonki ekonomiczne, od 8 do 10 mm. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na przetwory z truskawek?

Kiedy sadzić truskawki?

Aby wino z truskawek oraz inne przetwory z tych owoców były smaczne, musimy wiedzieć, kiedy sadzimy truskawki. Zależy to w głównej mierze od tego, do jakiego rodzaju dane odmiany się zaliczają. Właśnie według tego dobieramy termin sadzenia i ustalamy, czy odbędzie się ono wiosną, latem, czy też jesienią.

Rodzaj sadzonek zielonych można wysadzać zarówno wiosną, jak i jesienią. Sadzenie wiosenne zaczyna się od około połowy marca do około początku maja, wtedy, gdy truskawki zaczynają kwitnąć. Oczywiście musimy tutaj brać pod uwagę warunki atmosferyczne i to, czy pozwalają one na kopanie sadzonek. Sadzenie jesienią rozpoczynamy od około połowy września, aż do zimy. W momencie rozpoczęcia sadzenia, sadzonki są już dojrzałe i łatwiej jest im znieść chłodniejsze dni.

Sadzonki Frigo są dostępne w sprzedaży przez cały rok. Ich sadzenie odbywa się w okresie od wiosny do lata. Pamiętajmy jednak, by szczepkom truskawek, które zostały posadzone po 10 lipca, usuwać kwiaty z pierwszego kwitnienia. Dzięki temu sadzonka wzmocni się i w przyszłym roku wyda większe plony. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z truskawek?

Wybór najlepszej odmiany truskawek zależy tylko od nas, naszych preferencji i tego, do czego chcemy używać swoich truskawek. Pamiętajmy o tym, by dokładnie przyjrzeć się sadzonkom truskawek podczas zakupu pod względem ewentualnych objawów chorobowych i szkodników. Powinniśmy również wybierać zakup w kwalifikowanych szkółkach truskawek, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że są one zdrowe, a ich cechy genetyczne charakterystyczne dla danej odmiany są zachowane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny