Sadzonki winogron - cena za sadzonki winorośli i ich odmiany

Na rynku ogrodniczym możliwy jest bardzo szeroki wybór sadzonek winorośli. Sadzonki winogron czy też sadzonki winorośli dostępne są w bardzo różnych cenach i zależą one od tego, czy zdecydujemy się na zakup rośliny w doniczkach, z odkrytym systemem korzeniowym oraz czy skorzystamy ze sprzedaży wysyłkowej, zakupu w sklepie ogrodniczym lub skorzystamy z usług szkółek winogron.

Winorośl jest to pnączy, które złożone jest z łóz, innymi słowy z pędów jednorocznych i dużej ilości pędów owoconośnych. Na każdym z pędów znajdują się 3-4 pojedyncze liście, a dalej 1-2 przeciwstawne do grona liście, a na samym końcu są liście przeciwstawnie ułożone do wąsów czepnych.

W Polsce dostępne są dwa rodzaje sadzonek winorośli. Pierwsze to sadzonki długie, które pochodzą z polowej szkółki winogron i mają od 3 do 4 pąkowych odcinków łozy. Z kolei drugie sadzonki to sadzonki winogron krótkie, pochodzące z uprawy w pojemnikach pod osłonami i sprzedawane w doniczkach.

Sadzonki winorośli nie są drogie, a ich ceny wynoszą od około 13 do 15 zł za sztukę w przypadku odmian standardowych i od około 18 zł za odmiany będące nowościami na rynku ogrodniczym. Sprzedaż wysyłkowa i stacjonarna oferuje nam zarówno bezpestkowe, jak i pestkowe odmiany. Winorośle dzieli się natomiast pod względem kolorystycznym, a ich proces dojrzewania zaczyna się już od połowy VIII i trwa aż do X. Szkółki winogron pozwalają nam na zakup zielonożółtych odmian, różowych, a także ciemnogranatowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i cięciu winogron?

Bardzo dużą popularnością cieszy się odmiana 'Aloszenkin', której owoce doskonale sprawdzają się zarówno do konsumpcji, jak i do wyrobu wina. 'Aloszenkin' jest odmianą deserową o słodkich i bardzo smacznych owocach. Owoce odmiany 'Aloszenkin' są głównie bezpestkowe, czasami jednak w ich wnętrzu znajduje się jedno nasionko. Sadzonki winorośli to wybór wart rozważenia.

Gdzie kupić sadzonki winogron i jakie wybrać?

Odpowiadając na pytanie, gdzie zakupić sadzonki winogron, powinniśmy wiedzieć, że przez wielu producentów prowadzona jest sprzedaż wysyłkowa, lecz warto jechać samemu do szkółki winogron i tam wybrać odpowiednie krzewy winogron. Jest to bezpieczniejsze, ponieważ widzimy, jak wygląda rozsada i w jakiej jest kondycji oraz czy nie jest ona porażona przez choroby i szkodniki.

Ze względu na to, że coraz popularniejsze staje się szczepienie winogron, w sprzedaży dostępne są również takie rośliny. Kupując jednak rozsadę, decydujemy się na standardową odmianę, która nie podlegała pod szczepienie winogron. Pamiętajmy również, że kupując rośliny po szczepieniu winogron, lepiej jest wybrać kwalifikowaną szkółkę, od której otrzymamy dokumenty świadczące o jakości krzewu.

Do zakupu najlepsza będzie rozsada ukorzeniona, ponieważ łatwiej przyjmuje się ona w gruncie. Nie warto natomiast kupować roślin starszych niż 3-letnie. Prawidłowo rozwinięte sadzonki powinny osiągać grubość u nasady około 5 mm, a w połowie pędu 4 mm. Pamiętajmy również, że sadzonki powinny mieć minimum 70 cm długości, a każda z nich minimum 3 rozwinięte korzenie. Oczywiście nie dotyczy to sadzonki, którą kupujemy w doniczce. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o winogronach.

Zarówno sadzonki winogron bezpestkowych, jak i pestkowych powinny być w pełni zdrowe, bez oznak chorobowych i bez oznak aktywności szkodników. Muszą mieć one prawidłowo rozwinięty system korzeniowy. Jeśli kupujemy rośliny w doniczkach, wtedy muszą mieć one całą objętość doniczki wypełnioną korzeniami.

Kiedy i gdzie sadzić krzewy winogron?

Aby nasza uprawa i włożona w nią praca miała pożądane efekty, powinniśmy dowiedzieć się, kiedy oraz gdzie sadzić krzewy winogron. Sadząc je w złym terminie, a także w złym miejscu jesteśmy wielokrotnie narażeni na to, że sadzonki winogron zaczynają obumierać, albo też ich owoce się nie pojawiają lub wyrastają o wiele mniejsze niż miały. Dlatego też tak istotnym elementem jest dobór stanowiska pod uprawę naszych krzewów winogron.

Sadzonki winogron posadzone przy palikach oraz ich cena, a także porady gdzie kupić sadzonki winorośli
Jak wybrać sadzonki winogron? Odmiany, ceny, porady przy wyborze

Zacznijmy więc od tego, kiedy sadzić krzewy winogron. Termin sadzenia zależy głównie od tego, czy zakupiliśmy rośliny z odkrytymi systemami korzeniowymi, czy też kupiliśmy sadzonki winogron w doniczkach. Jeśli planujemy zasadzić w naszym ogrodzie krzewy winogron o odkrytym systemie korzeniowym, wtedy ich termin sadzenia przypada na wczesną wiosnę, a najczęściej jest to kwiecień. Musimy pamiętać, że w takim terminie sadzimy nasze rośliny, tylko wtedy, gdy nie zagrażają już im wiosenne przymrozki. Sadzonki te można również sadzić na jesień, głównie w listopadzie.

Krzewy winogron w pojemnikach możemy sadzić w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Zasadą jest jednak to, że gdy na naszym ogrodzie mamy lekkie i przepuszczalne gleby, wtedy sadzenie lepiej jest wykonać jesienią, natomiast na glebach bardziej wilgotnych i ciężkich, zalecane jest wiosenne sadzenie krzewów winogron. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sadzeniu winogron wiosną i jesienią?

Aby nasze sadzonki winogron prawidłowo się rozwijały, musimy zadbać o to, by gleby przeznaczone pod sadzenie były przepuszczalne o pH 6,5-7,2, a także powinny mieć dobre właściwości fizyczne. Z pewnością nasze plony nie będą duże, jeśli posadzimy je na bardzo wilgotnych, ciężkich, podmokłych, zimnych, słabo przepuszczalnych o wysokim poziomie wody gruntowej glebach, których pH będzie niskie. Pamiętajmy też, że krzewy nie są mrozoodporne, dlatego lepiej jest sadzić je w cieplejszych rejonach kraju, ponieważ ich pąki mogą przemarzać już przy -2oC.

Zakup sadzonek winogron nie jest trudny, ponieważ w wielu miejscach dostępna jest sprzedaż ich sadzonek. Musimy jednak pamiętać, aby dostosować swoje wymagania i preferencje co do owoców, w stosunku do konkretnej odmiany. Przed jej zakupem musimy również zapoznać się z wszystkimi wymaganiami dotyczącymi stanowiska, a następnie powinniśmy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie im sprostać. Nie zapominajmy też o tym, że zakup sadzonek w szkółkach winogron będzie lepszy i bezpieczniejszy, niż zakup sadzonek od nieznanego producenta. Sprawdź także ten artykuł o chorobach winogron i winorośli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny