Jak znaleźć uczciwego najemcę?

Wyobraźcie sobie, że nawet 70% wynajmujących mieszkanie miało do czynienia z nieuczciwymi najemcami. Co istotne dotyczy to nie tylko osób, które nie płacą czynszu, ale też do tego grona zaliczają się osoby dewastujące mieszkania, czy łamiące obowiązujące umowy. Należy zdawać sobie sprawę, iż polskie prawo jest tak skonstruowane, że nie do końca chroni właścicieli nieruchomości. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, najlepiej znaleźć uczciwego najemcę. Podczas rozmowy trzeba zadawać dużo pytań, choćby na temat powodów przeprowadzki. Przyda się też Wasza intuicja. Oczywiście należy jeszcze sprawdzić historię wynajmu danej osoby oraz jej wypłacalność. Takie działanie jest nader czasochłonne. Na szczęście macie możliwość wynajęcia firmy zewnętrznej, która zweryfikuje za Was potencjalnych najemców. 

Aplikacja do zarządzania najmem mieszkania - jak działa?

Decydując się na obsługę najmu, warto wybrać firmę, która dysponuje nowoczesnymi narzędziami. Do takich należy aplikacja do zarządzania najmem mieszkania. Dzięki niej najemca może opłacać czynsz, a właściciel mieszkania kontrolować terminowość wpłat. Warto dowiedzieć się więcej na stronie: https://www.flatte.app/blog/wynajem-mieszkania-jak-sie-zabezpieczyc. Funkcjonalności takiej aplikacji jest więcej. Warto podkreślić, że istnieje tu podział na czynsz płacony właścicielowi mieszkania i czynsz administracyjny. Ponadto znajduje się też rubryka dotycząca napraw i usterek, takich które powinien naprawić właściciel oraz tych po stronie najmującego. Obowiązkiem najmującego jest zgłaszanie wszelkich napraw czy usterek w odpowiedniej rubryce. Ich obsługą może zająć się opiekun najmu na zlecenie właściciela mieszkania i znaleźć odpowiedniego wykonawcę. Kontakt jest łatwy, szybki i nie wymaga fizycznej obecności właściciela mieszkania. To odpowiednie rozwiązanie choćby dla osób, które wyjeżdżają za granicę i chcą na jakiś czas wynająć swoje mieszkanie. Zanim właściciel i najemca zaczną korzystać z aplikacji musi dojść do wielu formalności. Oczywiście wszystko zaczyna się od zamieszczenia ogłoszenia o mieszkaniu na wynajem. Firma pośrednicząca może zobowiązać się, że w ciągu 30 dni znajdzie najemcę. Jednocześnie musi zweryfikować jego wypłacalność, a także jego historię najmu. Jeżeli pozytywnie przejdzie weryfikację, to przedstawiciel firmy przygotowuje umowę w dwóch egzemplarzach, a właściciel może poprosić o umieszczenie w niej odpowiednich klauzul. Umowa zostaje podpisana w obecności notariusza. 

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą? 

Na pewno w umowie warto zawrzeć klauzule dotyczącą lokalu zastępczego, do którego najemca wyprowadzi się, jeżeli naruszy warunki umowy, co będzie wiązało się z jej rozwiązaniem. O taką klauzulę należy postarać się w każdym przypadku, a zwłaszcza wtedy gdy wynajmuje się mieszkanie rodzinie z dziećmi. Jak wiadomo prawo chroni taką rodzinę i gdy klauzula nie zostanie umieszczona będzie mogła pozostawać w mieszkaniu do momentu aż gmina czy miasto nie zapewnią lokalu zastępczego pomimo niepłaconego czynszu.  Do tego ważne jest, by najemca zobowiązał się do wykupienia ubezpieczenia OC. Jest ono zabezpieczeniem przed dewastacją mieszkania.

ikona podziel się Przekaż dalej