Co zrobić z roślinami, jadąc na urlop? Przydatne porady

Tych błędów lepiej nie popełniaj!

Jednym z notorycznie popełnianych błędów, gdy na czas wakacji zostawia się rośliny w domu, jest ich przelanie. Podlewanie na zapas nigdy nie wychodzi na dobre. Po powrocie z wakacji możesz zastać bowiem kwiaty nie pięknie rozwinięte, a zgniłe lub z chorobą grzybową. Lepiej podlać je jak zawsze. Prościej będzie odratować suchą roślinę niż całkiem przelaną. Większość gatunków bardzo nie lubi kul samo nawadniających, zatem nie decyduj się na nie. Znacznie lepiej sprawdzą się nawadniacze z gliny dla kwiatów doniczkowych – będą one oddawać wilgoć poprzez parowanie. Trzymanie roślin w miskach z wodą także im nie posłuży, ponieważ sposób ten doprowadzić może do zgnicia ich korzeni.

Nie masz sąsiada, który mógłby skontrolować stan roślin podczas twojej nieobecności? Przed wyjazdem koniecznie ściągnij więc kwiaty ze słonecznych miejsc, a już zwłaszcza z naświetlonych parapetów. Większość gleb roślin będzie w takich miejscach bowiem błyskawicznie przesychać – a już na pewno szybciej niż kwiaty uprawiane w półcieniu czy całkowitym cieniu. Na czas dwutygodniowej nieobecności nie wyłączaj ogrzewania w domu i ustaw termostat! Gdy mieszkanie jest słabo ogrzewane, z dnia na dzień temperatura będzie się w nim bowiem obniżać. Większość roślin doniczkowych potrzebuje minimum 13-14 st. C do funkcjonowania. Zaleca się, aby było to jednak optymalnie ok. 18-19 st. C. Gdy kwiaty zostaną w zimnym pokoju, mogą obumrzeć. Jednocześnie pamiętaj, że zostawienie roślin w zbyt wysokiej temperaturze również może je trwale uszkodzić.

Nawadnianie metodą sznurka i wiadra

Jedną z najczęściej stosowanych metod podlewania roślin pod nieobecność jest wykorzystanie sznurka z naturalnego włókna i wiaderka. Oprócz wiadra użyć możesz również plastikowej miski albo garnka, które należy umieścić powyżej roślin. Do wybranego naczynia wypełnionego wodą wystarczy włożyć koniec sznurka na głębokość ok. 25 cm – drugi musi wylądować w doniczce i zostać wbity w ziemię szpikulcem. Właśnie w taki sposób woda będzie swobodnie wpływać po sznurku, nawadniając kwiaty bardzo dokładnie i powoli. Zanim zastosujesz ten sposób, koniecznie wypróbuj go jednak przed wyjazdem na wakacje. Dzięki temu dobierzesz prawidłową grubość sznurka do wymagań swoich roślin oraz sprawdzisz skuteczność metody. Pamiętaj, że woda może kapać na podłogę, więc ustaw konstrukcję w odpowiednim miejscu, aby nic nie uszkodzić. Warto zapamiętać, że grubszy sznurek umożliwi nakapanie do doniczki większej ilości wody.

Wyjeżdżasz na wakacje? Zobacz, jak zadbać o kwiaty doniczkowe!

Plastikowa torba i kąpiel roślin

Doskonałym sposobem na zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do życia podczas nieobecności jest owinięcie ich w plastikową torbę. Powinno się to zrobić zaraz po podlaniu kwiatów przed wyjazdem. Idealnie, gdy plastikowa torba jest przezroczysta. Kwiaty będą nią szczelnie przykryte, a woda wydobywająca się z torby zacznie parować i skraplać się na folii. Właśnie w ten sposób podlewanie roślin wykona się samodzielnie, bez twojej pomocy i bez konieczności ingerencji osób trzecich. Stosując metodę plastikowej torby, możesz również wyeliminować pojawiające się szkodniki roślin. To sposób, który można stosować na co dzień – nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów. Kwiaty bardzo polubią takie nawadnianie, odwdzięczając się nowymi liśćmi.

Dobrą metodą będzie również umieszczenie roślin w największej „doniczce” w mieszkaniu, czyli w wannie. Włóż do niej jak największą ilość kwiatów doniczkowych. Dno wanny możesz zabezpieczyć np. ręcznikami, żeby nie porysować armatury. Doniczki muszą mieć otworki, a więc specjalny drenaż, żeby sposób z wanną był skuteczny. W łazience powinno być też dostatecznie dużo światła. Najpierw zrób roślinom kąpiel wodą przed wyjazdem. Następnie zostaw je w podstawkach w wannie, napełniając ją wodą na wysokość ok. 2 cm. W ten sposób rośliny będą nawadniane metodą tzw. podsiąkową. Pamiętaj jednak o tym, aby nie stosować metody, gdy w twojej łazience nie ma okna! Brak światła słonecznego może bowiem zniszczyć pokrój kwiatów.

Mata kapilarna i hydrożel

Aby zastosować metodą na matę kapilarną, należy zaopatrzyć się w wysoką tacę lub dużą miskę – należy umieścić ją poniżej doniczek. Przyda się też materiał służący za przewód do nawadniania roślin. Napełnij naczynie wodą i ustaw doniczki z kwiatami na macie – musi ona zwisać i dotykać miski lub tacy. To idealna metoda nawadniania zwłaszcza dla roślin, które w dnie doniczek mają zrobione specjalne otwory. Sprawdź także ten artykuł na temat hydrożelu do roślin doniczkowych.

Jeszcze jednym ciekawym sposobem jest kupno preparatu pochłaniającego wodę, zwanego hydrożelem. Można otrzymać go w większości sklepów ogrodniczych. Produkt będzie pochłaniał i jednocześnie stopniowo uwalniał wodę, kiedy gleba w doniczce będzie już sucha. To świetna metoda na dostarczanie roślinom wody podczas dwutygodniowej nieobecności w mieszkaniu.

Wyjeżdżając na wakacje i zostawiając rośliny w domu, musisz o tym pamiętać!

1. Zostaw wszystkie rośliny w możliwie zaciemnionym pomieszczeniu. Sprawdź też, w jakiej optymalnej temperaturze powinny stać. Nie zapominaj również o tym, że każdy kwiat ma swoje indywidualne wymagania i potrzeby. Najlepiej zostawić rośliny w temperaturze ok. 18-19 st. C.

2. Postaraj się zebrać wszystkie rośliny w jedno miejsce. Parująca z podłoża woda będzie zwiększać wilgotność powietrza, jednocześnie nawadniając kwiaty. Nie zapominaj, że zgrupowane rośliny muszą być zdrowe! Zainfekowane mogą bowiem przenosić choroby grzybowe albo bakteryjne.

3. Nie zostawiaj kwiatów na słońcu! Lepiej opuścić rolety i zasłonić okna tam, gdzie będą stać rośliny na czas twojej nieobecności.

4. Przesusz kwiaty na ok. 2 tygodnie przed wyjazdem, żeby tuż przed rozpoczęciem wakacji porządnie je nawodnić. Zanim udasz się na urlop, podlej kwiaty w taki sposób, aby woda spłynęła obficie przez otwory na dole doniczki. Odlej ją z podstawek po kilkudziesięciu minutach, żeby przypadkowo nie doprowadzić do zgnicia roślin.

5. Ustaw naczynia z wodą niedaleko roślin. Możesz napełnić wodą np. głęboki talerz, wsypując do środka keramzyt. Dzięki temu parująca woda będzie podwyższać wilgotność powietrza wokół kwiatów. Sprawi to również, że rośliny nie będą zbyt prędko pobierać wody ze swojego podłoża.

ikona podziel się Przekaż dalej