Jak posadzić ananasa – ananas w doniczce

Ananas właściwy, ananas jadalny jest byliną, która często zdobi nasze mieszkania jako oryginalny kwiat doniczkowy. Ozdobą rośliny są długie sztywne liście, obrzeżone ostrymi ząbkami, z białym nalotem na spodniej stronie blaszki. W naturze, po dwóch latach wzrostu, pojawia się kwiat ananasa, wyrastający na długim pędzie. W warunkach domowych ananas kwitnie niezwykle rzadko.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak rośnie ananas. Niektórzy uważają, że ananas to drzewo, na którym pojawiają się owoce. Nic bardziej mylnego. Charakterystyczne liście wyrastają z mocnej łodygi, dorastającej do 120 cm wysokości. Roślina owocuje tylko raz w życiu, wydając okazały owoc ważący 1-5 kg. Potem rośliny ulegają likwidacji, a ich rozmnażanie przeprowadza się przez pióropusze wierzchołkowe owoców. Jeśli więc ktoś obawia się, że w domu przyjdzie mu wyhodować drzewo ananasowe, może być spokojny. Ananas w doniczce jest efektowną rośliną, która z pewnością nie sprawi kłopotów swoim rozmiarem, bowiem dorasta do około 50 cm wysokości. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach.

Uprawa ananasa w warunkach domowych nie jest skomplikowana – wystarczy nabyć świeży owoc, który ma wykształconą zieloną koronę i przystąpić do zasadzenia rośliny w doniczce. Na co zwrócić uwagę, by ukorzenić ananasa? Oto najważniejsze zasady jak zasadzić ananasa z pozyskanej zdrowej sadzonki:

- kupując ananasy, zwróćmy uwagę na zieloną koronę znajdującą się nad owocem. Powinna być świeża, a jej środek musi zawierać środkowe liście, które często są wyrywane przed transportem owoców. Bez pełnej korony nie będziemy mogli ukorzenić ananasa i rozmnażanie rośliny nie dojdzie do skutku.

  • Środkowe liście powinny wrastać w rozetę. Jeśli sprawiają wrażenie luźnych i łatwo je wyjąć – jest to oznaką ich gnicia i nie nadają się do ukorzenienia.
  • Następnym krokiem jest obcięcie korony. Czynimy to za pomocą ostrego noża.
  • Pod dolnymi liśćmi korony często znajdują się zawiązki przyszłych korzeni. Aby je wydobyć, obrywamy wszystkie dolne liście, do momentu, aż otrzymamy bulwę z niewielkim pióropuszem liści. W ten sposób pozbędziemy się około 80 % liści.
  • Jeśli korzenie jeszcze się nie wykształciły, nastąpi to po zasadzeniu w doniczce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sadzeniu awokado w doniczce?

Sadzenie ananasa - stanowisko i gleba

Jak zasadzić ananasa, by bez problemu uzyskać dekoracyjną egzotyczną roślinę? Zanim nastąpi sadzenie ananasa, postarajmy się wyciąć miąższ, by nic nie pozostało przy łodydze. Umieszczenie sadzonki z miąższem w ziemi, spowoduje gnicie łodygi. Przed zasadzeniem, warto przez kilka godzin moczyć sadzonkę w wodzie, by dostatecznie się nawodniła. Do doniczki z warstwą drenażu sypiemy żyzną i dobrze przepuszczalną ziemię. Ananasy preferują kwaśny odczyn gleby, od 4,5 – 5,5. Sadzimy roślinę, w dołku i przysypujemy ziemią tak, by nad jej powierzchnią znajdowały się jedynie liście. Obficie podlewamy.

Ananas w doniczce na parapecie
Jak zasadzić ananasa? Praktyczny poradnik hodowli egzotycznego owocu

Bylina zasadzona latem może być wystawiona do ogrodu, w lekko zacienione miejsce. Ananas sadzony jesienią i zimą potrzebuje jasnego stanowiska, na którym będzie mógł się dostatecznie doświetlić. Po roku liście będą miały sporą długość, tworząc atrakcyjną rozetę, która może osiągnąć około 1 metra średnicy. Wiosną przesadzamy roślinę do większej doniczki. Ananas ozdobny zasilamy od maja do końca sierpnia, nawozami zakwaszającymi, przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie jagody kamczackiej?

Pielęgnacja ananasów po posadzeniu

Ananasy podlewamy w specjalny sposób, wlewając miękką wodę wprost do rozety, skąd popłynie ku korzeniom. Taki sposób pozyskiwania wody umożliwia egzotycznym roślinom w naturze dostateczne nawadnianie korzeni. W warunkach domowych ananas ozdobny rzadko wytwarza kwiatostany. Można jednak spróbować pobudzić roślinę do kwitnięcia:

  • przykrywamy roślinę folią, pod którą umieszczamy podzielone na cząstki jabłka,
  • pod wpływem wydzielającego się z jabłek etylenu, który jest fitohormonem, pojawi się kwiat ananasa i owoc.

Owoce ananasów jadalnych wyhodowanych w doniczce nie są tak smaczne, jak te pochodzące z tropikalnych terenów. Jednak oryginalny owoc jest wspaniałą dekoracją rośliny i mieszkania. Po owocowaniu ananas zamiera, więc sadzonkę pozyskujemy z owocu – z wierzchołkowej zdrowej rozety.

Czasami rośliny nie udaje się ukorzenić. Dzieje się tak wówczas, gdy nabyliśmy ananasy z uszkodzoną, gnijącą rozetą, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Jeśli rdzeń rozety zaczyna się psuć, nie uzyskamy zdrowej sadzonki. Można sprawdzić stan rozety, wyrywając ze środka jeden liść. Jeśli nie są widoczne oznaki uszkodzenia, w postaci brązowych plam, możemy przystąpić do zasadzenia rośliny. Sprawdź także ten artykuł o uprawie arbuza w gruncie.

ikona podziel się Przekaż dalej