Choinka do mieszkania i na zewnątrz

Stworzenie choinki we własnym zakresie jest prostsze, niż się początkowo wydaje. Istnieją do wyboru rozmaite wersje wykonania. Samodzielnie złożoną choinkę można dekorować w mieszkaniu albo na balkonie lub tarasie. Na zewnątrz zieleń zachowa oczywiście dłużej świeżość. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby każdy element choinki był odporny na warunki atmosferyczne. W pomieszczeniu iglaste gałęzie reagują na ciepłe i suche powietrze centralnego ogrzewania i prędzej schną.

Jodła szlachetna albo jodła kaukaska nadają się szczególnie dobrze, ponieważ ich igły nie opadają nawet po wyschnięciu. Jeśli ktoś chce zastosować inne iglaki, na przykład żywotniki albo sosny, powinien uważać, aby później choinki nie dotykać i nie przestawiać, co grozi opadaniem igieł. Ale ogólnie biorąc, do zrobienia choinki nadają się wszystkie gatunki iglaste. Dla przedłużenia żywotności dekoracji można gałęzie od czasu do czasu opryskać wodą, a całość odsunąć możliwie daleko od kominka i grzejnika. Jodłowe choinki można dodatkowo wystawiać na noc do chłodnego pomieszczenia.

Jak zrobić choinkę – przykład pierwszy krok po kroku

Materiały i narzędzia

  • stożek ze styropianu – średnica podstawy i wysokość w zależności od planowanej wielkości choinki;
  • kawałek prostej gałęzi albo cienkiego pnia drzewka;
  • doniczka o wymiarach odpowiednich do wielkości choinki;
  • gałązki iglaste (jodła kaukaska, szlachetna, jednobarwna, sosna czarna, żywotnik, itp.);
  • mech;
  • według uznania: suche kwiaty, kolorowe owoce, szyszki, łańcuch świateł LED, ozdoby choinkowe;
  • drut florystyczny, klamry florystyczne, glina, gips albo inny wypełniacz doniczki;
  • wiertarka, wkrętak, kombinerki, piłka do drewna, nożyce do gałęzi.

Wykonanie

  1. W podstawie styropianowego stożka należy wykonać otwór (narzędzie dowolne) i umieścić w nim pień choinki. Aby całość była mocno połączona, można użyć nieco kleju odpowiedniego do styropianu.
  2. Pociąć na odpowiednie kawałki gałęzie jodłowe, świerkowe lub inne iglaste. W przypadku jodły Nordmanna i szlachetnej dobrze jest wziąć odcinki gałązek z trzema wierzchołkami. Pierwszy okółek choinki powinien być najdłuższy, a kolejne w kierunku wierzchołka, mogą być krótsze.
  3. Przygotowaną gałązkę należy ułożyć odpowiednio na stożku i przymocować do styropianu klamrą florystyczną. Następną gałązkę układa się możliwie blisko poprzedniej i solidnie mocuje klamrą. W ten sposób postępuje się z każdą gałązką, tworząc pełny okółek. Gałązki tego pierwszego okółka wystają poza krawędź stożka. Nie powinny jednak być zbyt długie, ponieważ fragment pnia zostanie umieszczony w doniczce. Aby widoczny pozostał kawałek pnia, należy pomyśleć o tym już na początku pracy.
  4. W następnym kroku układa się kolejny okółek, przykrywając gałązkami miejsca mocowania pierwszego wianka gałązek. Nachodzą one na siebie dachówkowato. W ten sposób układacie okółek za okółkiem aż do wierzchołka stożka. Zieleń w okółkach można zmieniać według uznania, dla uzyskania specjalnego efektu. Można więc wmieszać od czasu do czasu na przykład gałązkę z jagodami, zielonymi liśćmi albo inny naturalny element.
  5. Mocując ostatnie gałązki na wierzchołku choinki, trzeba pośród igieł starannie ukryć klamry. Zamiast gotowych klamer można użyć kawałków zielonego drutu florystycznego. Odcinki 5-6 cm drutu, wygięte w formie litery „U”, dają się łatwo ukryć w zieleni igieł.
  6. Teraz należy przygotować doniczkę do obsadzenia choinki. Aby umocować w niej pień choinki, trzeba wypełnić doniczką gliną, masą gipsową albo opcjonalnie pianką do suchych kompozycji. Każde wypełnienie musi zapewnić stabilność choinki, aby nie przechylała się na boki.
  7. Pień choinki trzeba umieścić centralnie w doniczce i dobrze go ustabilizować. Na wierzch można ułożyć warstwę mchu i według uznania udekorować.
  8. Na koniec pozostaje tylko dekoracja choinki. Można użyć po prostu łańcucha światełek LED albo dodatkowo umocować małe szyszki. Do mocowania szyszek również dobrze nadaje się drut florystyczny. Dłuższe odcinki drutu, po zaczepieniu na dolnej łusce szyszki, przymocowuje się do stożka choinki. Sprawdź także ten artykuł na temat świerku srebrnego.

Kilka praktycznych rad

  • Należy zwracać uwagę, aby biały styropian nie prześwitywał między zielonymi gałązkami. To może się zdarzyć również później, kiedy gałązki już nieco podeschną. Dlatego też dobrze jest gałązki układać na stożku możliwie ciasno. Aby tej niedogodności od razu zaradzić, można styropianowy stożek pomalować na zielono.
  • Trzeba pamiętać o tym, że styropian jest wrażliwy na wysoką temperaturę i chemikalia. Z tego powodu należy w razie potrzeby stosować kleje i farby, które są przeznaczone do styropianu.
  • Drut florystyczny albo klamry można kupić w sklepach ogrodniczych albo z artykułami do majsterkowania.
  • Pokryty zielonymi gałązkami stożek może być dosyć ciężki, dlatego doniczka również powinna mieć odpowiednią masę, która zapewni stabilność dekoracji. Najlepsza będzie doniczka ceramiczna wypełniona gliną.
  • Poprzez wielkość i proporcje styropianowego stożka można określić wielkość choinki. Może więc kształtować go zupełnie indywidualnie według gustu i możliwości.

Jak zrobić choinkę – przykład drugi krok po kroku

Materiały i narzędzia

  • gałęzie jodłowe;
  • kawałek cienkiego pnia albo grubej gałęzi – im dłuższy, tym większa będzie choinka;
  • plaster okrągłego drewna o średnicy kilku centymetrów i średnicy, która zapewni stabilność osadzonej w nim choinki;
  • wiertarka, nożyce do gałęzi, drut florystyczny.

Wykonanie

  1. Pośrodku plastra/tarczy drewna należy wywiercić otwór o średnicy pnia choinki.
  2. Pień osadza się w wykonanym otworze, zabezpieczając go ewentualnie klejem przed wahaniem się na boki.
  3. Przygotowuje się odpowiednią ilość odcinków gałęzi jodłowych, przy czym trudno z góry ustalić ich liczbę; lepiej mieć ich więcej, niż za mało.
  4. Koniec drutu przymocowuje się do pnia choinki i zaczyna układanie gałęzi. Najlepiej jest ułożyć gałązkę i drut jeden raz mocno owinąć wokół pnia, potem ułożyć drugą gałązkę… i tak dalej. Na początek dobrze jest wykorzystać dłuższe gałęzie, a potem stopniowo coraz krótsze. Każdą kolejną warstwę/okółek choinki nakłada się dachówkowato, aż dojdzie się do wierzchołka. Jeśli całość przesunie się Wam w górę lub w dół poi pniu, znaczy to, że nie dość mocno zawinęliście drut. Odrobina luzu może w każdym razie pozostać.
  5. Na zakończenie bierze się kilka małych gałązek, aby na wierzchołku wykonać ładne zwieńczenie drzewka. Drut trzeba dobrze umocować, ukryć pod igłami i odciąć.
  6. Choinkę można ozdobić według uznania: światełkami LED, małymi bombkami, łańcuchami itp.
ikona podziel się Przekaż dalej