Jak zrobić las w słoiku?

W jaki sposób samemu założyć mini ogródek w szkle?

Dziś nie ma większego problemu, żeby zakupić las w słoiku. Tak naprawdę niemal wszystkie kwiaciarnie zajmują się ich sprzedażą podobnie, jak pracownie florystyczne. Jednak, wiadomo. Z zakupem gotowego słoika wiążą się spore koszta finansowe – cena często sięga bowiem powyżej 200 zł. Chociażby z tego względu warto będzie zastanowić się, czy nie lepszym pomysłem byłoby założenie własnego zagajnika w butelce czy w wazonie. Dlaczego warto spróbować? Otóż, samodzielnie będziesz  mieć szansę na dobranie odpowiedniego rozmiaru, który powinien mieć słoik. Roślina, która pojawi się w szkle, również zależeć będzie od indywidualnego pomysłu. Produkty czy konkretne warstwy można więc dobrać według własnych upodobań, co na pewno uczyni las piękniejszym.

Las w słoiku jest naprawdę szalenie ciekawą sprawą. Wiele osób zaczęło dziś doceniać naturę i to, jak bardzo jest nam ona potrzebna. Sporo ludzi mieszka w zatłoczonych miastach, a widok zieleni należy do coraz rzadszych. Z tego też względu dobrym pomysłem okazuje się właśnie las w słoiku, który potrafi choć trochę wzbogacić wystrój mieszkania i dodać mu odrobinę upragnionej zieleni. To również świetna alternatywa dla roślin doniczkowych – będąc efektowną ozdobą każdego domu.

Która roślina powinna wylądować w słoiku?

Wszelakie produkty powinno się dokładnie przemyśleć, zanim zakupi się je do słoika. Do najczęstszych należy mech, odpowiednio dobrana ziemia, żwirek bądź kamienie i różnego rodzaju rośliny. Zamknięty słoik powinien posiadać odpowiednio dobraną roślinność – bo co, jeżeli zamkniesz nieodpowiednie rośliny i nie przetrwają? Właśnie dlatego wszelakie materiały należy dobierać  z niezwykłą ostrożnością.

Należy pamiętać o tym, by tworząc konkretną kompozycję w słoiku kierować się wymaganiami danych roślin – zwłaszcza, jeżeli chodzi o ekosystem w słoiku. Różne rośliny mają różne wymagania co do wilgotności powietrza. Należy więc co rusz sprawdzać, które rośliny przepadają za wilgocią, a które z nich wolą np. suche powietrze czy też umiarkowany klimat. W takim przypadku nie powinno się umieszczać w jednym słoiku np. kaktusów i paproci – kaktusom potrzeba bowiem suchego powietrza, zaś paprotki wymagają wilgotnego środowiska.

Jak zrobić las w słoiku oraz jak pielęgnować lasy w szkle?

Las w słoiku krok po kroku – co potrzeba, by go zrobić?

Aby móc samodzielnie utworzyć taki las, potrzebne będą:

  • ziemia
  • szklane naczynie (zamykane)
  • węgiel aktywny
  • keramzyt ogrodniczy
  • mech (nie z lasu!)
  • rośliny
  • ozdobne elementy

Najpierw należy wykonać kolejne warstwy, więc wysypać na dno keramzyt – będzie on odprowadzał nadmiar wilgoci, które oddają lasy w słoikach. Trzeba pamiętać, by warstwa przykryła dno szklanego naczynia. Wówczas można przejść do kolejnych kroków.

  1. Należy wysypać na keramzyt węgiel aktywny, możliwie cienką warstwę. Dzięki niemu rośliny będą lepiej ochronione przed np. bakteriami. Na to wysypać należy ziemię – trzeba będzie w niej swobodnie posadzić roślinki.
  2. Wiesz już, jak ma wyglądać cała kompozycja? A więc, trzeba będzie zrobić zagłębienia w ziemi i wsadzić w nią roślinki. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek przestrzenie między korzeniami, a ścianką szkła, zasyp je ziemią. Należy też zwrócić uwagę na ścianki słoika i przetrzeć je, gdyby były brudne.
  3. Mech należy ułożyć tak, jak tylko się podoba. Można również uzupełnić przestrzenie między nim, a ziemią (np. kamyczkami).

Nie zapominaj o tym, że rośliny do słoika powinno się łączyć ze sobą nie ze względu na ich piękno, a osobiste preferencje. Generalnie najlepszym wyjściem zawsze są rośliny lubiące wilgoć takie, jak bluszcz albo paprotki. Nie wolno też nadmiernie podlewać roślin, ponieważ potrzebne są im mniejsze ilości wody. Można sprawdzać wilgotność palcem, raz nawet na kilka tygodni. Jeżeli podłoże przeschnie, wówczas można nieco podlać roślinę. Nie wystawiaj też lasu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych!

Co jeszcze warto wiedzieć o lesie w słoiku?

Las w szkle należy odpowiednio pielęgnować. Możesz zwilżać rośliny raz w tygodniu, najlepiej spryskiwaczem. Nie przelewaj też roślin, bo mogą zgnić. Wodę wchłaniają korzenie w zamkniętym obiegu, a więc się ona uwalnia i skrapla, wracając do ziemi. Można więc przypadkowo przelać podłoże i  wtedy cały las… spleśnieje. Jeżeli tylko zauważysz chociażby jedną spleśniałą część lasu, od razu ją usuń! Ważne jest też, by wietrzyć las i otwierać słoik przynajmniej raz na 2 tygodnie, na ok. 10-15 minut. Dzięki temu rośliny nie zagotują się lub nie zgniją.

Należy pamiętać o tym, by postawić gotowy las w odpowiednim miejscu. Jest to bardzo istotne, by rośliny mogły normalnie funkcjonować, a cały las rozwijać się – mając zapewniony dobry mikroklimat. Najlepiej zadbać o półcień i możliwie rozproszone światło, jednak z dala od wystawienia na bezpośrednie słońce. Zamiast parapetu, lepiej wybrać np. półkę czy komodę, niedaleko okna. Jeżeli odpowiednio zadbasz o las w słoiku, na pewno nie będzie większą filozofią wyhodowanie go i codzienne pielęgnowanie. Jeżeli jednak nie masz pojęcia, w jaki sposób wykonać tę ozdobę samodzielnie, zawsze pozostaje kwiaciarnia bądź sklep florystyczny. Trzeba liczyć się jednak z faktem, iż cena za szklany słoik z lasem będzie wynosić wówczas od 200 do nawet 800 zł! Także należy przemyśleć, czy nie lepiej będzie wgłębić się w tematykę lasu w słoiku i wykonać go samodzielnie.

ikona podziel się Przekaż dalej