Cena lasu w słoiku

Zamknięty ogródek w szkle

Zanim zaczniesz tworzyć swój własny las w butelce musisz pomyśleć nad tym, który będzie najbardziej odpowiedni. Najbardziej polecany ogród to ten utworzony z roślin lubiących wilgotny klimat – np. paprotki, bluszcz, trawy bądź mech. Jeżeli zdecydujesz się właśnie na takiego rodzaju las, to warto będzie postawić go w słonecznym miejscu, by ekosystem w szkle mógł prawidłowo się rozwijać. Rośliny do lasu w słoiku powinny mieć bowiem odpowiedni klimat do wzrostu i życia. Kiedy słój będzie stał zamknięty w dość dobrze nasłonecznionym miejscu, stworzy swój własny ekosystem, będący samowystarczalnym. Wówczas nie trzeba będzie go nawet podlewać – tym zajmie się wytwarzająca się w środku para wodna.

Słoika można też nie zamykać i postawić w nieco bardziej zacienionym miejscu. Las przeżyje, jednak musisz wówczas go podlewać i pilnować, by był odpowiednio wilgotny każdego dnia – jak tylko zrobi się w nim sucho (sprawdzaj palcem!), należy natychmiastowo uzupełnić stan wody. Sklep internetowy oferuje również możliwość kupna lasów z sukulentami czy kaktusami, co umożliwia nabywać ogrody również w otwartych słojach.

Żywy las – można zrobić samodzielnie?

Oczywiście, że tak! Jest to o wiele bardziej opłacalne zwłaszcza, że gotowy ogródek w doniczce ze szkła czy w butelce kosztuje naprawdę niemało. Zazwyczaj można go kupić  od 200 zł do nawet kilkuset zł za jeden słoik. Oczywiście, cena lasu w słoiku zależna jest od wielkości słoja (bardzo duży kosztuje często powyżej 500 zł) oraz tego, jakie rośliny się w nim będą znajdowały. Grządki podwyższone czy rzadkie produkty zawsze będą nieco podbijały finalną cenę lasu zamkniętego w słoiku.

Jeżeli wolisz uniknąć aż tak wysokich kosztów, warto będzie odwiedzić któryś ze sklepów florystycznych online i wyposażyć się w:

 • rośliny do lasu w słoiku (uzależnione od tego, jakiego rodzaju las chcesz wyhodować),
 • szklany słoik albo butelkę,
 • mech (do wilgotnego lasu),
 • węgiel drzewny,
 • keramzyt ogrodniczy (odprowadzać on będzie wilgoć),
 • żwirek (najlepiej możliwie drobny),
 • większe ozdoby takie, jak: kora, kamienie, korzenie, żołędzie,
 • rękawiczki do ogrodowych prac.
 1. Wysyp keramzyt na jakieś 3 cm grubości. Keramzyt będzie odciągał wilgoć, ponieważ w słoiku nie znajdują się otwory.
 2. Połóż na ziemię węgiel drzewny, by rośliny nie zgniły. Węgiel usunie też niezbyt przyjemne zapachy.
 3. Kolejną warstwą będzie ziemia, w której należy starannie zasadzić roślinki. Następnie, należy podlać wszystko wodą.
 4. Teraz należy rozłożyć mech między roślinami i dokładnie zrosić go wodą. No chyba, że sadzisz np. kaktusy – wówczas trzeba będzie rozsypać kamyczki.
 5. Wyłóż na wierzchu ozdoby, m.in. korę, korzenie czy szyszki, a następnie zamknij swój słoik.            

Jeżeli chodzi o pielęgnowanie lasu, zależeć to będzie od rodzaju roślin i tego, na jaki właściwie rodzaju lasu się zdecydowałeś. Posiadasz las w zamkniętym słoiku? A więc nie będziesz przy nim musiał robić nic więcej, oprócz podlania roślin i wcześniejszego ich posadzenia. Później możesz postawić go w dobrze nasłonecznionym miejscu, by para wodna mogła skraplać się na ścianach słoja i cały czas zraszać w ten sposób rośliny. Widzisz, że woda ścieka ze ścianek? Może to oznaczać, że jest jej trochę za dużo. W takiej sytuacji należy otworzyć słoik i pozwolić wodzie, by wyparowała (zazwyczaj w przeciągu 3 dni).

Innym rodzajem jest otwarty słoik z lasem, w którym posadzone są np. sukulenty. Takim roślinom woda nie służy! Ważne będzie więc pilnowanie poziomu wody i uważanie – bo zbyt duża jej ilość sprawi, że rośliny zgniją.

Koszt lasu w słoiku

W jakiej cenie można stworzyć swój własny las w słoju?

Jeżeli chodzi o najtańszą opcję (np. z jednym, małym kwiatem w środku), istnieje szansa na kupno go w cenie ok. 50 zł. Jednak będzie to naprawdę mały słoik, który mieści się w ręce. Średnie słoiki z gotowym lasem będą kosztować ok. 200 zł wzwyż, zaś duże znacznie powyżej tej kwoty – często osiągając cenę między 300 do nawet 700-800 zł.

Należy też pamiętać, że las lasowi równy nie jest. Niektóre ogrody w szkle są naprawdę ogromnymi dziełami sztuki, inne są skromniejsze i tańsze. Naprawdę duże lasy zamknięte w szkle, w którym znajduje się wiele roślin i niesamowitych ozdób, potrafią kosztować znacznie powyżej 800 zł – dochodząc nieraz do 1000 zł.

Ile kosztują materiały do stworzenia własnego słoika z lasem?

W tym przypadku, cena lasu w słoiku będzie o wiele niższa. Oto spis przedmiotów, które możesz wykorzystać do stworzenia swojego własnego lasu:

 • szklany słoik – cena ok. 30 – 100 zł
 • mech – ok. 20 zł za skrzynkę
 • roślinki – mniej więcej 10 zł / jedną
 • ziemia, keramzyt – ok. 10zł / jeden worek
 • ozdoby do słoika – w zasadzie można je znaleźć np. w lesie (szyszki, patyczki)

Łatwo wyliczyć można więc, że za samodzielnie przygotowany słoik z lasem w szkle zapłacić można mniej, niż 100 lub nieco więcej, jak 100 zł (zależy od rodzaju szkła). Z tą różnicą, że zamknięty bądź otwarty las będzie można „od A do Z” skomponować dowolnie i zupełnie samodzielnie.

Jeżeli zaś chodzi o pielęgnację takiego lasu, to nie jest zbyt skomplikowana sprawa. Oczywiście, hodowanie lasu w szkle różni się o wiele, niż pielęgnowanie zwykłych roślinek w doniczce. Dlatego też należy mocno przyłożyć się do dbania o swój zamknięty w słoiku las, by nie doprowadzić m.in. do zgnicia roślin. I fakt, para wodna przyczynia się do samowystarczalności roślin. Jednak od czasu do czasu należy im pomóc, by mogły bezpiecznie się rozwijać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny