Skrzydłokwiat - charakterystyka roślin

Skrzydłokwiat - Spathiphyllum, znany również jako skrzydłolist, należy do rodziny obrazkowatych - Araceae. Do rodzaju zaliczanych jest 49 gatunków, występujących na terenie Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Wschodniej i Południowej, a także zachodniej części Oceanii.

Warto wiedzieć, że skrzydłokwiat olbrzymi i skrzydłokwiat fioletowy charakteryzuje się z reguły wzniesioną łodygą, choć czasem może być ona płożąca. Ta roślina zielna wytwarza lancetowate lub eliptyczne, ostro zakończone liście, których ogonki liściowe tworzą długą pochwę liściową.

Bardzo charakterystycznym elementem tych roślin są ich kwiaty. Musimy wiedzieć, że skrzydłokwiaty wytwarzają jeden kwiatostan typu kolbiastego pseudancjum. Co więcej, pędy kwiatostanowe są takiej samej długości lub czasem i dłuższe, niż ogonki liściowe. Pochwa kwiatostanowa jest ostro zakończona, twarda, z reguły podłużnie eliptyczna i biała. Czasami zdarzają się również gatunki i odmiany, których pochwy wybarwiają się na fioletowo lub zielono. Kolba kwiatostanu znajduje się na szypule, która w pewnej części przyrośnięta jest do pochwy.

Owocem tych wieczniezielonych i wieloletnich roślin zielnych są jajowate, okrągłe lub smukłe jagody w kolorze zielonym. W jagodach znajdują się nasiona. Kształt nasion jest podłużny, jajowaty lub eliptyczny. Wybarwione mogą być one od jasnożółtego do brązowego koloru.

Skrzydłokwiat olbrzymi i skrzydłokwiat fioletowy - jak wygląda uprawa

Decydując się na zakup skrzydłokwiatów do własnego domu, powinniśmy wiedzieć, jakie są właściwości skrzydłokwiatu, a także, jak wygląda ich uprawa. Zacznijmy więc od tego, że skrzydłokwiat to roślina, która najlepiej czuje się na żyznej i próchniczej glebie. Dodatkowo powinniśmy jej zapewnić około 18-25oC w okresie letnim, a zimą zmniejszyć temperaturę do około 16-18oC. Najlepszym stanowiskiem będą zacienione miejsca, ponieważ na stanowisku słonecznym ciemnozielone liście skrzydłokwiatu wyblakną. Skrzydłokwiaty wymagają umiarkowanego podlewania, ponieważ przy zbyt intensywnym podlewaniu ich liście będą żółkły i więdły.

Nie możemy zapomnieć również o utrzymaniu dość dużej wilgotności powietrza wokół rośliny. Dlatego właśnie zalecane jest jej zraszanie miękką wodą w trakcie upałów. Dzięki temu unikniemy pojawienia się niechcianych chorób i szkodników storczyków. Dodatkowo co około 2 tygodnie powinno się nawozić kwiaty wieloskładnikowym i płynnym nawozem. Ważne jest również wycieranie liści z kurzu przy pomocy nawilżonej wodą ściereczki.

Skrzydłokwiat w czasie kwitnienia w domu, a także jaka jest cena skrzydłowiatu
Jaka jest cena skrzydłowiatu i co warto wiedzieć o uprawie skrzydłokwiatu

Kolejnym zabiegiem jest przesadzanie skrzydłokwiatów, które powinno przeprowadzać się co roku do większej o jeden rozmiar doniczki. Jeśli chodzi natomiast o rozmnażanie skrzydłokwiatów, przeprowadza się je przez podział roślin lub przez wysiew nasion w szklarni, lub pod folią. Szczegółowe informacje znajdziesz w tym artykule o uprawie skrzydłokwiatu.

Cena skrzydłokwiatu - ile kosztują nasiona i roślin oraz jaki sklep wybrać

Decydując się na zakup tej rośliny wieczniezielonej, z pewnością zainteresuje nas cena skrzydłokwiatu. Pamiętajmy jednak o tym, że ceny za skrzydłokwiatu mogą się bardzo różnić. Istotną rolę ma tutaj wielkość rośliny i jej odmiana. Popularnością cieszy się odmiana 'Mauna Loa'. Skrzydłokwiat 'Mauna Loa' charakteryzuje się około 35 cm wysokości, ale około 1 m szerokości.

Ceny skrzydłokwiatów wynoszą z reguły około 10-30 zł za jedną roślinę. Jeśli chodzi natomiast o cenę nasion, jest to dość trudna kwestia, ponieważ nie są one z reguły dostępne w sprzedaży, dlatego, że skrzydłokwiat znacznie łatwiej rozmnaża się poprzez podział roślin. Jest to nie tylko szybszy, ale i bardziej efektywny sposób na rozmnożenie roślin.

Warto wiedzieć o właściwościach skrzydłokwiatu, a mianowicie tym, że oczyszczają one powietrze w naszych domach. Również z tego powodu są tak chętnie i często kupowane. Jednak gdzie kupić skrzydłokwiat? Mamy tutaj do wyboru wiele możliwości. Możemy wybrać sklep ogrodniczy lub też zakupić rośliny w internecie.

Pamiętajmy jednak o tym, że w sklepach ogrodniczych ceny za rośliny mogą być wyższe, natomiast widzimy te rośliny i wiemy, w jakiej są one kondycji. Natomiast w internecie możemy znaleźć wiele sklepów internetowych, które zajmują się sprzedażą roślin doniczkowych. Kupując jednak przez internet, z reguły zawsze musimy doliczyć dodatkowy koszt za dostawę. Jednak wybór producentów jest tam znacznie większy i nie musimy wychodzić z domu, by roślina znalazła się w naszym mieszkaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej