Jaka kora pod tuje jest najlepsza? Doradzamy, którą korę wybrać
Iglaki to drzewa i krzewy, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Do popularnych iglaków zaliczają się także tuje ozdobne, między innymi tuje szmaragdowe. Jednak zanim tuja ozdobna 'Szmaragd' znajdzie się w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, czy tuje są szkodliwe, jakie są najpopularniejsze choroby tui, ile kosztują tuje ozdobne i jakie są opinie na ich temat, ale również, czy pod tuje można sypać korę i jaka podsypka będzie najlepsza do ściółkowania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Podsypka z kory - w czym pomaga użycie kory
Iglaki takie jak np. tuje szmaragdowe, to rośliny cieszące się bardzo dobrą opinią. Jednak przed kupnem tui 'Szmaragd' musimy dowiedzieć się tego, czy tuje są szkodliwe. Otóż w przypadku żywotników szmaragdowych i innych, musimy mieć na względzie to, że są to rośliny toksyczne, ponieważ w ich olejkach eterycznych zwarty jest tujon. Dlatego wielokrotnie możemy wyszukać hasła "tuja toksyczność", "czy tuja jest szkodliwa", czy "jaka jest toksyczność tui". Jeśli więc poszukujemy odpowiedzi na hasło "tuja toksyczność", musimy wziąć pod uwagę, że nawet bardzo popularne tuje 'Szmaragd' wykazują właściwości trujące dla człowieka i zwierząt.
Poza tym, że zapoznamy się ze stopniem toksyczności, jakie mają te drzewa i krzewy, powinniśmy zapoznać się także z chorobami tui, które wielokrotnie mogą być wywołane również przez nieprawidłowe stanowisko do uprawy. Choroby tui mogą wynikać również z przesuszenia, a żeby zapobiec nadmiernemu wyparowywaniu gleby stosuje się podsypki.
Jednak do czego służą podsypki ogrodowe dębowe lub też sosnowe? Otóż kora pod drzewami i krzewami zapobiega nadmiernemu wysychaniu gleby, co jest bardzo istotne szczególnie w okresie upałów i suszy. Co więcej, taka dębowa lub inne kora ogrodowa, chroni korzenie rośliny przed mrozem, a dodatkowo nie pozwala na łatwe pojawianie się chwastów oraz ogranicza ona stopień wypłukiwania substancji odżywczych z podłoża. Nie zapominajmy też o tym, że taka ogrodowa kora do wyściółkowania może mieć również funkcję dekoracyjną.
Kora pod tuje - rodzaje kory sosnowej
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kory. Zobaczmy więc, która jest najlepsza, jaka jest ich cena i czym się one od siebie różnią. Nie zapominajmy jednak o tym, że ceny mogą się różnić w zależności od miejsca zakupu, rodzaju kory, ale również ilości kory w opakowaniu. Z reguły jednak cena za 80 l kory sosnowej wynosi około 15-20 zł.
W przypadku kory sosnowej musimy wiedzieć, że jest ona dostępna w dwóch wersjach, a mianowicie jako kora świeża i przekompostowana. Kora przekompostowana jest ciemniejsza i drobniejsza. Nie jest ona tak dekoracyjna, jak świeża i szybciej się rozkłada, lecz lepiej magazynuje wodę.
Natomiast kora świeża jest jasna, bardziej dekoracyjna i wolniej się rozkłada. Pamiętajmy jednak, że ma ona więcej szkodliwych związków organicznych, które mogą utrudniać rozwój roślin. Co więcej, jeśli korzystamy z takiej kory, powinniśmy przeprowadzić nawożenie roślin na początku sezonu. Jeśli chcemy wybrać dla siebie najlepszą korę, musimy wiedzieć, że kory sosnowe dostępne są w trzech stopniach rozdrobnienia i dlatego wyróżnia się kora drobno mielona, kora średnio mielona i kora grubo mielona. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tuje.
Kora pod tuje z drzew liściastych - opinie
Kora pod tuje nie musi być jedynie korą sosnową, ale nada się również tutaj kora dębowa lub też bukowa. Musimy jednak pamiętać, że kory z drzew liściastych mają inne właściwości niż kora z iglaków. Co więcej, nie są one tak dostępne, dlatego wielokrotnie kora z drzew iglastych kosztuje więcej, niż kosztuje kora sosnowa.
Bardzo istotne jest to, że kora z drzew liściastych, np. kora dębowa lub bukowa, zazwyczaj ma odczyn zasadowy. Ta informacja jest bardzo ważna, bo mówi nam o tym, że tego rodzaju kora nadaje się jedynie dla roślin, które lepiej czują się na zasadowych lub obojętnych glebach, choć wielokrotnie nawet dla takich roślin ten typ kory może nie być dobrym rozwiązaniem.
Kora z drzew liściastych ma w sobie mniej związków żywicznych niż np. kora sosnowa, co zdecydowanie wpływa na jej plus, natomiast może mieć ona w sobie o wiele większe ilości polifenoli i garbników. Jeśli jednak chcemy kupić korę z drzew liściastych, poleca się kupno przekompostowanej kory, ponieważ ta w procesie kompostowania traci wiele szkodliwych substancji.
Wybór kory pod tuje może okazać się dla nas naprawdę ciężki. Pamiętajmy jednak o tym, że bardziej polecane jest korzystanie z sosnowej kory, ponieważ ta o wiele lepiej działa na rośliny. Możemy użyć kory przekompostowanej, lecz pamiętajmy o tym, że będziemy musieli ją częściej uzupełniać ze względu na to, że szybciej się ona rozkłada. Nie zapominajmy także o tym, aby wybrać korę, która jest rekomendowana przez wiele osób, ponieważ z reguły właśnie taka podsypka będzie o wiele lepszej jakości, a dodatkowo będzie ona bardziej wydajna. Z reguły jest taka zasada, że lepiej jest wydać więcej pieniędzy, ale mieć produkt, który jest dobry jakościowo, dzięki czemu nie będziemy musieli tak często dokupować kolejnych worków z korą.