Jaka powinna być ziemia do bonsai?

Drzewka bonsai potrzebują szczególnej mieszaniny frakcji (wielkości kamyczków i elementów) i podłoży różnego rodzaju. Możliwości jest bardzo dużo, a podłoże należy dobrać do konkretnego gatunku rośliny. Ficus Ginseng będzie miał inne wymagania niż na przykład bonsai zrobione z roślin iglastych. Na dodatek warto zwrócić uwagę na wielość drzewka, miejsce, w którym się znajduje (w nasłonecznionym miejscu podłoże szybciej przesycha), a także jak będziesz zimować drzewko.

Ziemię do drzewka bonsai możesz przygotować samodzielnie. Wtedy będziesz miał pewność, że będzie dobrej jakości i odpowiednie do twojej rośliny. Jest jednak kilka podstawowych zasad, które sprawdzą się wszędzie. Podłoże do bonsai musi cechować się dobrą pojemnością wodną, czyli możliwości zatrzymywania wody w strukturze, ale jednocześnie nie może utrzymywać zalegania wody na poziomie korzeni. Zarówno ficus, jak i inne rośliny tego rodzaju powinny mieć podłoże o stosunku pojemności powietrznej do wodnej jako 1:1. Doświadczeni bonsaiści mogą zmieniać ten stosunek, aby uzyskać wymarzony efekt, na przykład skarłowacenia rośliny, jednak to jest trudne i wymaga wiedzy z gleboznawstwa.

Ziemia do bonsai – podstawowe składniki

Aby przygotować odpowiednie podłoże do bonsai nie sprawdzi się ziemia do kaktusów czy ziemia ogrodowa. Nawet do tych iglastych nie sprawdzi się ziemia do iglaków. Bonsai potrzebuje specjalnego podłoża, które w dużej mierze składa się z japońskiej gliny palonej – Akadma. Jest często używana jako samodzielna ziemia, ale często rozpada się w pył. Ma za to dużą pojemność wodną (około 46%). Akadma może być wymieszana z keramzytem, który także powstaje poprzez wypalanie gliny. Dla wielu roślin doniczkowych stosuje się go na dno, by tworzył warstwę drenażu, jednak w przypadku bonsai można wmieszać go w podłoże.

Dla bonsai, które będą stały na słońcu, jak na przykład ficus Ginseng, klon czy wiąz, które lubią słoneczne podłoże i mogą stać na balkonach, dobrze sprawdzi się zeolit, który zatrzymuje wodę w glebie i redukuje wypłukiwanie się nawozu. W tym samym celu do podłoża dodaje się pumeks. Aby zwiększyć pojemność powietrzną można zastosować czerwoną lawę. Nie tylko ma 45% pojemności powietrznej, lecz także zawiera składniki odżywcze, które stymulują wzrost korzeni.

Sadzenie rośliny bonsai, a także ziemia do bonsai, czyli ziemia do drzewka bonsai krok po kroku
Jaka ziemia do bonsai będzie najlepsza? Wyjaśniamy krok po kroku

Bonsai z drzew iglastych dobrze reaguje na Kiryu – rodzaj akamy, japońskiej glinki, która jest odporna na działanie temperatur. W przypadku kwasolubnych roślin, jak azalie czy rododendrony nie sprawdzi się ziemia do róż, podstawą podłoża powinna być Kanuma, do której należy dołożyć nieco zeolitu i czerwonej lawy, by zwiększyć pojemność wodną i powietrzną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie fikusa bonsai?

Ziemia do bonsai – gotowe produkty

Przygotowanie podłoża do bonsai nie jest łatwe, ponieważ trzeba kupić co najmniej kilka różnych substancji i przeliczyć ich udział w objętości doniczki. Jeśli jesteś początkującym bonsaistą, możesz wybrać gotową ziemię do bonsai. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli wybrałeś mniej wymagające rośliny – ficus, karmona czy jałowiec.

Gotowe produkty to także mieszanka różnych składników. Najczęściej zawierają piasek kwarcowy, a także otoczkowany nawóz startowy, który powoli uwalnia mikro- i makroelementy. Dzięki temu rośliny będą odpowiednio nawiezione, a ty nie będziesz musiał przez pierwsze miesiące zastanawiać się nad preparatami zasilającymi typu Substral czy bać się przenawożenia, które jest równie niebezpieczne jak brak nawozu.

Mieszanki dedykowane do bonsai

Wiele różnych firm specjalizujących się w produkcji nawozów i podłoży do roślin wypuściło dedykowane mieszanki dla bonsai. Na uwagę zasługuje przede wszystkim podłoże COMPO Sana Bonsaierde, podłoże, które bazuje na torfie, perlicie, agrosilu i wapnie. Jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na początek. Zawiera dodatek nawozów o wydłużonym działaniu. 5 litrów kosztuje około 16 zł.

Gotowe podłoże wzmacniające korzenie drzewek bonsai oferuje także Westland. Seramis to podłoże o luźnej strukturze. Zawiera włókna drzewne, które sprawiają, że ziemia jest luźniejsza i ma większą pojemność powietrzną. Zapewnia dostęp tlenu do korzeni, dlatego nadaje się nie tylko do ficusa, lecz także trudniejszych w uprawie roślin. Jest także tańsze – opakowanie 4l kosztuje 9 zł.

Podobnie lekkie podłoże to Bonsai Focus Repotting Mix. Jest to dość droga mieszanka, która ma bardzo luźną strukturę. Świetnie sprawdza się w wielu przypadkach. To najbardziej profesjonalne z amatorskich podłoży, ale 2 litry to koszt około 20-22 zł. Podłoże zawiera nawóz, a także torf, dzięki czemu świetnie chłonie i przetrzymuje wodę na długo.

ikona podziel się Przekaż dalej