Co lubią hortensje? Ziemia do hortensji

Hortensja ogrodowa powinna rosnąć w ziemi lekkiej, żyznej oraz wilgotnej. Gleba nie może zawierać wapna. Najwłaściwszy jest kwaśny i lekko kwaśny odczyn pH, w celu zapewnienia krzewom ozdobnym dostatecznego dostępu do żelaza i manganu. Na glebach zasadowych hortensje mogą cierpieć na chlorozę liści, co związane jest z brakiem żelaza.

W łatwy sposób możemy zorientować się, jaki odczyn pH ma gleba w ogrodzie. Roślinami wskaźnikowymi, rosnącymi na kwaśnej ziemi, są, np. dziurawiec, szczaw polny, goździk kropkowany, rdest ostrogorzki, skrzyp polny, czy kocanka piaskowa. Wymagania glebowe hortensji w ogrodzie oraz w doniczce zaspokoi specjalistyczna gleba dla roślin wrzosowatych. Ziemia do hortensji wymaga użyźniania. Najodpowiedniejszym nawozem jest torf, ziemia liściowa oraz kompost wymieszany z piaskiem. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Wymagania hortensji doniczkowej dotyczą zapewnienia roślinom odpowiedniego podłoża. Ziemia do hortensji – żyzna i przepuszczalna, o kwasowości poniżej 7 pH – ma wpływ na kolor kwiatów. Gleba kwaśna wpływa na ich niebieskie zabarwienie. Odczyn zasadowy powoduje zmianę barwy kwiatów na różową.

Sadzenie hortensji w ogrodzie
Jaka ziemia do hortensji będzie odpowiednia? Sprawdzamy wymagania

Co lubią hortensje? Kiedy sadzić rośliny?

Kiedy sadzić hortensje, by zapewnić roślinom najlepsze warunki wzrostu? Hydrangea macrophylla sadzimy w ogrodzie wiosną lub jesienią, do wilgotnego podłoża, co wspomoże wytworzenie mocnego systemu korzeniowego. Hortensje sadzimy na taką samą głębokość, w jakiej rosły w pojemniku. Dno dołka wypełniamy kompostem i przykrywamy ziemią. Hortensje sadzone wiosną podlewamy przez cały okres wegetacji. Najlepiej nadaje się do tego deszczówka, która nie powoduje zmiany odczynu podłoża. Jesienne nasadzenia musimy ochronić przed spadkiem temperatury, nakrywając rośliny na zimę warstwą materii organicznej. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?

Równie istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Uprawa hortensji w ogrodzie wymaga zapewnienia im miejsca lekko zacienionego, osłoniętego przed podmuchami wiatru. Pamiętajmy o dostatecznym podlewaniu roślin ze szczególną dbałością o właściwą wilgotność podłoża. Rośliny prawidłowo pielęgnowane będą zdobić ogród od czerwca do końca września. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.

Uprawa hortensji w domu sprawdzi się na jasnym stanowisku, o rozproszonym świetle. Sadzonki przesadzamy do większych pojemników i chronimy przed przeciągami i niskimi temperaturami. Niezwykle istotne jest podlewanie roślin. Zbyt obfite może doprowadzić do zgnilizny korzeni i zamierania hortensji. Niedostateczna wilgotność doprowadzi do przywiędnięcia liści. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.

Odmianom różowym zapewniamy podłoże o pH 5,5 – 6. Odmiany niebieskie preferują glebę o pH 4,5 -5. Rośliny hodowane w domu, po przekwitnięciu, należy co roku przesadzać do świeżego podłoża. Hortensje w doniczce powinny zimować w pomieszczeniach o niższej temperaturze, około +10 stopni Celsjusza.

ikona podziel się Przekaż dalej