Jaka ziemia do iglaków będzie najlepsza? Wyjaśniamy krok po kroku
Iglaki to bardzo popularne rośliny, które ładnie rosną. Nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, by się pięknie rozkrzewiać i rzucać urok swoimi wspaniałymi gałęziami. Jednak, aby uprawa iglaków się udała, musisz zapewnić im odpowiednie podłoże, takie, które najlepiej wpisze się w ich wymagania. Dowiedz się, jaka ziemia do iglaków będzie najlepsza!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o iglakach.
Ziemia do iglaków – wymagania
Czego potrzebują iglaki?
Iglaki to specyficzne rośliny. Są bardzo ciekawe i ładnie się prezentują, dlatego wiele osób decyduje się na zasadzenie ich w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że mają dość spore wymagania uprawne, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzaj podłoża. To trochę jak ziemia do róż lub ziemia do kaktusów – rośliny urosną na standardowym podłożu, ale nie będą tak bujne i wyrośnięte.
Ziemia do iglaków powinna być przepuszczalna. Iglaki mają płytki, ale rozgałęziony system korzeniowy, dlatego potrzebują przestrzeni. Lubią wilgoć w ziemi, ale zbyt dużo stojącej wody w gliniastym podłożu im nie służy. Na dodatek rośliny te bardzo cenią odpowiednią, lekką strukturę, którą może zapewnić im nawożenie naturalne. Wszystkie iglaki potrzebują zasobnego podłoża, w przeciwnym razie nie będą zbyt dobrze rosnąć. Warto mieć to na względzie wybierając miejsce i podłoże do iglaków, od tego bowiem zależy częstotliwość i dawkowanie nawożenia.
Ziemię do iglaków powinieneś wykorzystać zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Wykopując dołek dla sadzonki iglaka należy zrobić znacznie większy otwór i wypełnić go odpowiednio zmieszanym podłożem. To dobry start dla młodych roślin.
Odpowiednie pH dla iglaków
Większość iglaków potrzebuje gleby kwaśnej lub lekko kwaśnej, to znaczy o pH niższym niż 7. Po pierwsze dlatego, że w takim podłożu składniki odżywcze są łatwo dostępne, na dodatek znajdują się w nim pożyteczne mikroorganizmy, ułatwiające rozwój i przyjmowanie wody i składników odżywczych. Dlatego właśnie czasami do iglaków dodaje się szczepionkę mikoryzową. To najlepsza ziemia pod tuje i inne najbardziej popularne iglaki – jałowce, cyprysiki czy świerki. Jeśli planujesz uprawę tui, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tuje.
Jest jednak grupa iglaków, które nie przepadają za kwaśnym podłożem i zdecydowanie bardziej będą wolały podłoże zasadowe lub jak najbliżej neutralnego. Są to jednobarwne jodły, jałowiec sabiński, modrzew europejski, sosna bośniacka, sosna kosodrzewina, sosna czarna i cis pospolity. Do ich uprawy potrzebujesz nieco wyższego pH, dlatego podłoże należy regularnie zawapniać mniej więcej raz na 4 lata. Takie podłoże trzeba także im przygotować na początek. Dlaczego to takie ważne? Rośliny posadzone w nieodpowiednim zakwaszeniu często błyskawicznie zaczynają chorować.
Podłoże do iglaków – przygotowanie samodzielne
Ziemia do iglaków – samodzielne przygotowanie vs. gotowe mieszanki
Ziemię do iglaków możesz uzyskać na dwa sposoby – przygotowując je samodzielnie poprzez mieszanie ważnych składników lub kupując w ziemi gotową mieszankę przeznaczoną do iglaków. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
Nie ulega wątpliwości, że do pojemników gotowa mieszanka jest lepszym rozwiązaniem. W końcu nie potrzebujesz jej dużo, zatem sumaryczna cena ziemi do iglaków nie będzie zbyt wysoka. W ogrodzie możesz oczywiście zastosować gotowe podłoże – to wygodne rozwiązanie, na dodatek takie podłoże zawiera początkową dawkę nawozu startowego, który ułatwi roślinom przyjmowanie się w nowym miejscu. Możesz jednakże spróbować samodzielnie przygotować ziemię. W końcu ty najlepiej wiesz, jakie jest podłoże w twoim ogrodzie i czego mogą spodziewać się podrośnięte iglaki później.
Jak przygotować podłoże do iglaków
Najważniejszym elementem podłoża do iglaków jest torf. To jest jeden z najbardziej istotnych składników także gotowych mieszanek. Torf jest cenionym składnikiem, to materia organiczna, która poprawia strukturę podłoża, na dodatek jest zasobnym rezerwuarem wody. Zawiera sole kwasów humeinowych, dlatego jest także rezerwą składników odżywczych. Ziemia torfowa ma z reguły kwaśne pH, jednakże można je obniżyć.
Niektórzy uważają, że najlepszym podłożem do iglaków jest torf z ziemią ogrodową w stosunku 1:1. Można jednak spróbować stworzyć bardziej zaawansowaną mieszaninę. Jeśli zależy ci na zwiększeniu pH, koniecznie dodaj do ziemi kredę lub nawóz magnezowo-wapniowy. Warto także zastosować mieloną glinkę krzemianowo-glinową. Jest to produkt, który nie tylko zwiększa możliwość zachowania wody w podłożu, lecz także ułatwia wzrost i przemieszczanie się korzeni. Glinka jest konieczna, jeśli sadzisz iglaki w miejscu suchym lub bardzo mocno nasłonecznionym. Polecana proporcja to 1 kg proszku na 10 l podłoża.
Gotowe podłoże do iglaków
Gotowe podłoża do iglaków to także świetne rozwiązanie, zwłaszcza, że większość marek oferuje naprawdę dobrej jakości ziemie. Możesz zakupić uniwersalne podłoże do iglaków, jak i dedykowane do konkretnego gatunku, jak ziemia pod tuje. Warto jednak wiedzieć, że różnice między nimi są naprawdę maleńkie. Gotowe podłoża nadają się w zasadzie wyłącznie dla tych roślin, które tolerują zakwaszone i lekko kwaśne podłoże.
Na uwagę zasługuje ziemia torfowa z serii Substral Osmocote. Jest to połączenie torfu, keramzytu i krzemionki lub glinki wzmocnione nawozem startowym Osmocote. Takie podłoże do iglaków w opakowaniu o objętości 50 l kosztuje około 20 zł. Podobną ofertę ma popularna marka Target. Ziemia do iglaków to mieszanka torfu wysokiego i niskiego z dodatkiem przekompostowanej kory drzewnej. Dzięki temu podłoże ma dużą zawartość próchnicy. Cena ziemi do iglaków Target jest podobna – około 20 zł za 50 l. Podobne podłoża oferują także takie firmy jak Ziemowit, Masterra czy KiK Krajewscy.
Z dedykowanych podłoży najczęściej można znaleźć ziemię pod tuje. Ziemia do tui jest w ofercie na przykład marki Target. Cena jest jednak identyczna, jak w przypadku produktu podstawowego. W zasadzie bardzo podobny jest także skład. Większość produktów jest bowiem uniwersalna i tak naprawdę w podłożu do iglaków możesz uprawiać zdecydowanie większą część roślin kwasolubnych, jak borówki, rododendrony, azalie, wrzosy i wrzośce.