Kaktusy doniczkowe - kilka podstawowych informacji na ich temat

Kaktusy doniczkowe, tak samo, jak i inne kaktusy - Cactaceae, należą do rodziny sukulentów łodygowych, które są roślinami wieloletnimi zielnymi lub częściowo zdrewniałymi. Kaktusy naturalnie występują przede wszystkim na kontynentach amerykańskich, lecz możemy spotkać je również u siebie w domu. Do kaktusów zalicza się aż 24-220 rodzajów, a w tym 1500-2000 gatunków.

Warto wiedzieć, że rośliny te przystosowane są zazwyczaj do dość suchych warunków, natomiast znane są również takie gatunki i odmiany, które doskonale radzą sobie w lasach deszczowych. Bardzo charakterystyczne dla kaktusów jest wytwarzanie areoli, z których wyrastają pędy i ciernie, a w niektórych przypadkach nawet kwiaty i owoce.

Kaktusowate, bo tak prawidłowo nazywane są kaktusy, są sukulentami, które przystosowały się do życia w bardzo wysokich temperaturach, gdzie inne rośliny praktycznie nie istnieją. Powinniśmy też wiedzieć, że gromadzą one swoją wodę w łodygach, przez co, jeśli decydujemy się na uprawę kaktusów w naszym domu, jest bardzo możliwe, że nie będą one wymagały praktycznie w ogóle podlewania, oczywiście wszystko zależy od danego gatunku i odmiany.

Ziemia do kaktusów - jakie podłoże do kaktusów wybrać

Podłoże do kaktusów - która ziemia będzie najlepsza

Kaktusy doniczkowe postrzegane są za rośliny mało wymagające i bardzo łatwe w uprawie. Powinniśmy jednak pamiętać, że nasza uprawa może się nie udać, jeśli zapewnimy złe podłoże do kaktusów, źle przesadzimy kaktusy lub nie będziemy wiedzieć, jak podlewać kaktusa doniczkowego. Dlatego tak istotne jest poznanie wszelkich wymagań, jakie ma roślina, by jej rozwój przebiegał prawidłowo.

Ziemia do kaktusów to bardzo istotne zagadnienie, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że to właśnie z niej nasz kaktus doniczkowy będzie pobierał wszelkie niezbędne do życia substancje odżywcze. Dlatego, jeśli decydujemy się na uprawę kaktusów doniczkowych, powinniśmy zapewnić tym roślinom lekkie i przepuszczalne podłoże. Najlepsza ziemia do kaktusów to specjalistyczne podłoże pod kaktusy.

Możemy jednak do doniczki do kaktusów wsypać także uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych, pamiętając przy tym, by było one wymieszane z piaskiem, żwirem, perlitem lub keramzytem. Keramzyt doda do naszego podłoża trochę większą przepuszczalność, której niewątpliwie potrzebują kaktusy. Co więcej keramzyt nie jest drogim materiałem, dlatego warto w niego zainwestować. Skoro wybierasz ziemię do kaktusów, może zainteresuje cię także ten artykuł o ciekawych odmianach kaktusów doniczkowych?

Kaktusy doniczkowe - jakie stanowisko będzie najlepsze do ich uprawy

Jeśli zastanawiamy się, gdzie ustawić nasze doniczki z kaktusami, wtedy powinniśmy pamiętać, że rośliny najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Nie zapominajmy, że takie stanowiska są dla nich naturalne, ponieważ ich naturalnym obszarem występowania, są właśnie dość gorące i nasłonecznione obszary Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Właśnie dlatego stawiajmy nasze kaktusy doniczkowe na parapetach okiennych, wysuniętych na południe lub południowy zachód. Jest to ważne, ponieważ kaktusy, które mają zbyt mało słońca, stają się żółte. Dodatkowo mogą one także deformować się pod wpływem wyciągania się w kierunku słońca.

Latem, o ile pogoda jest sprzyjająca, możemy nasze kaktusy wystawić na taras lub balkon. Natomiast ważne w tym jest to, by nie wystawiać ich od razu w bardzo nasłonecznione miejsce, w którym promienie słoneczne będą miały z nimi bezpośredni kontakt. Jeśli nie znajdziemy dla nich lekko ocienionego miejsca, wtedy lepiej zostawić je w domu, by nie spotkać się z problemami poparzenia.

Kaktusy doniczkowe - jak podlewać kaktusy doniczkowe i jak wygląda przesadzanie kaktusów

O czym pamiętać podczas zakupów i po przyniesieniu kaktusów do domu

Przy zakupie kaktusów, musimy pamiętać również o doborze odpowiednich doniczek do kaktusów. Tutaj bardzo ważne jest to, by w doniczce znajdował się otwór na jej dnie, przez który będzie odpływała zalegająca woda. Dzięki temu korzenie naszych kaktusów nie zaczną gnić, a roślina będzie się prawidłowo rozwijała.

Kaktusy doniczkowe oraz podłoże do kaktusków, które trzeba im zapewnić
Polecana ziemia do kaktusów i podłoże do kaktusów

Już po zakupie kaktusów, po przyniesieniu ich do domu, powinniśmy przystąpić do ich przesadzania. Przesadzanie kaktusów jest bardzo istotne, ponieważ doniczki, w jakich rosną w sklepach, są dla nich zbyt małe, przez co korzenie nie mogą się rozrastać, ograniczając tym samym rozwój rośliny.

Podczas przesadzania kaktusów, musimy pamiętać o tym, by uważać na ich bryłę korzeniową. Można ją natomiast delikatnie poluźnić, zachowując przy tym dużą ostrożność, by nie połamać, nie pourywać i nie uszkodzić korzeni. W przeciwnym razie nasz kaktus może znacznie dłużej przyswajać się do nowego miejsca lub może zacząć wykazywać objawy więdnięcia.

Kaktusy doniczkowe - jak wygląda pielęgnacja

Wiele osób zastanawia się także nad tym, jak podlewać kaktusy. Tutaj powinniśmy pamiętać, że kaktusy są sukulentami łodygowymi, co oznacza, że magazynują swoją wodę i niezbędne substancje odżywcze w swoich łodygach, dlatego kaktusy podlewa się rzadko, natomiast obficiej.

Nie możemy zapominać o tym, że wymagają one podlania na etapie, gdy ich podłoże lekko przeschło i nie możemy dopuszczać do całkowitego jego wyschnięcia. Natomiast jeśli podlewanie będzie odbywało się zbyt często, wtedy możemy spowodować, że korzenie roślin zaczną gnić. Co więcej, woda do podlewania powinna być odstana.

Bardzo istotnym zabiegiem jest wprowadzenie rośliny w okres spoczynku. Ze względu na to, że w naszych warunkach od X do II nie ma sprzyjającego nasłonecznienia, będzie miała ona problem z utrzymaniem prawidłowego rozwoju. Dlatego na ten okres warto przełożyć roślinę do chłodniejszego pomieszczenia i zaprzestać z podlewaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej