Pelargonie w skrzynkach na balkonie - dlaczego ich uprawa jest tak popularna

Pelargonie w skrzynkach na balkonie czy tarasie to widok, który towarzyszy nam bardzo często. Pelargonie są bardzo pięknymi kwiatami, które osoby z balkonem lub tarasem powinny poznać. Ich popularność jest ogromna, ponieważ większość z gatunków i odmian może kwitnąć od maja do jesieni. Co więcej, hodowla pelargonii nie jest trudna, bo mają one małe wymagania uprawowe. Nie zapominajmy również o szerokiej różnorodności tych pięknych kwiatów, która dotyczy nie tylko barwy kwiatów, ale również ich wielkości, koloru liści czy pokroju.

Decydując się na uprawę pelargonii, powinniśmy wiedzieć, że są to rośliny wrażliwe na mróz, ale trwałe. Pochodzą one z południowej Afryki, a ich najczęściej spotykanym gatunkiem jest pelargonia wielkokwiatowa - Pelargonium grandiflorum i jej odmiany. Z kolei ten gatunek pelargonii jest bardziej wrażliwy na mróz, przez co może być wystawiony na balkon jedynie latem.

Jeśli poszukujemy odpowiednich pelargonii na ogród, powinniśmy postawić na pelargonie rabatowe - Pelargonium hortorum, które mają krzaczasty i wzniesiony pokrój. Warto też wspomnieć o tym, że wyróżnia się także pelargonie ozdobne z liści. Co więcej, niektóre odmiany mają też pachnące liście.

Odmiany o liściach pachnących nie zawsze są łatwo dostępne do zakupu. Właśnie z tego powodu decydujemy się właśnie na piękne pelargonie wielkokwiatowe - Pelargonium grandiflorum oraz pelargonie bluszczolistne - Pelargonium x hederifolium, które znane są także jako pelargonie zwisające.

Surfinia - cechy charakterystyczne, które wpływają na to, że hodowla kwiatów jest tak często spotykana na balkonach i tarasach

Surfinia jest grupą odmian petunii ogrodowych - Petunia x hybrida, która charakteryzuje się zwisającymi i długimi pędami. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest dodatkowo jej bardzo okazałe kwitnienie, ponieważ na pędach w okresie kwitnienia, czyli od VI do jesieni, pojawia się mnóstwo pięknych kwiatów. Liście surfinii są jajowate i mogą być siedzące lub krótkoogonkowe.

Właśnie z tego powodu surfinie są częstą ozdobą naszych balkonów oraz tarasów. Czasami sadzone są również w donicach wiszących i różnego typu koszach w ogrodach. Dodatkową zaletą jest to, że kwiaty surfinii wybarwiają się na różne kolory. Możemy więc zakupić na swój balkon surfinie w kolorze białym, różowym, a nawet ciemnofioletowym.

Surfinie podczas sadzenia w doniczkach, a także ziemia do pelargonii oraz ziemia do surfinii
Ziemia do surfinii i ziemia do pelargonii, a także uprawa tych kwiatów

Warto wiedzieć, że surfinie, które nazywane są także petuniami kaskadowymi, ze względu na swój pokrój, dzieli się na dwie grupy kolorystyczne. Pierwsze z nich to surfinie o jednobarwnych kwiatach, które mogą występować w kolorze żółtym, czerwonym, różowym, purpurowym i niebieskim. Z kolei druga grupa to surfinie o wielobarwnych kwiatach, z których popularne są dwubarwne surfinie w kolorze niebiesko-białym, różowym z białą obwódką, czy też białym z purpurowym środkiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pelargoniach na balkon i taras?

Uprawa pelargonii i surfinii - przesadzanie oraz jaka ziemia do pelargonii i ziemia do surfinii będzie najlepsza

Jeśli chcemy, by nasze pelargonie i surfinie jako kwiaty balkonowe obficie kwitły i dobrze się rozwijały, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda ich uprawa, a w tym, jaka ziemia do pelargonii i ziemia do surfinii jest najlepsza, jak przebiega ich przesadzanie, jakie mają wymagania, a także, jaka powinna być ich pielęgnacja.

Podczas przesadzania i samego sadzenia pelargonii i surfinii, bardzo istotnym elementem jest to, w jakim podłożu będą one się rozwijały. Tutaj powinniśmy pamiętać, że najlepsza ziemia do pelargonii, a przy okazji ziemia do surfinii, to taka, która zawiera glinkę, ponieważ ona zatrzymuje wodę w glebie. Dodatkowo ziemia powinna być żyzna i zasobna w składniki pokarmowe.

Jeśli chodzi o stopień nasłonecznienia dla tych roślin, może być on nieco inny w zależności od danego gatunku kwiatów, a także ich odmiany. Natomiast w większości przypadków stanowisko powinno być nasłonecznione, by kwiaty mogły się prawidłowo rozwijać. Z kolei kwestia pielęgnacji jest bardzo indywidualna i tu warto zapoznać się z tym, z jaką roślinna mamy do czynienia. Ważne przy tych roślinach jest to, by usuwać przekwitnięte kwiaty, dzięki czemu będą one mogły poświęcić swoje zasoby i energię na rozwój kolejnych kwiatów, liści i pędów.

Jeśli marzy nam się hodowla surfinii lub pelargonii, powinniśmy więc zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki. Dzięki temu uprawa nie będzie tak skomplikowana, a kwiaty będą się doskonale rozwijały. Właśnie dlatego najlepszym wyborem będzie posadzenie tych kwiatów w ziemi do pelargonii lub uniwersalnej ziemi do kwiatów kwitnących.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 77.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny