Jaka ziemia do róż będzie najlepsza? Sprawdzamy dla różnych odmian
Róże rabatowe, tak samo, jak i pienne i pnące, są bardzo pięknymi kwiatami, które bardzo często goszczą w naszych ogrodach i domach. Jednak zanim takie róże pojawią się w naszych ogrodach, powinniśmy wiedzieć, jakie mają wymagania, między innymi, jaka ziemia do róż jest odpowiednia, jak wygląda sadzenie róż pnących, róż rabatowych i piennych, a także, jak wygląda ich pielęgnacja.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.
Jakie stanowisko lubią róże - co warto wiedzieć na ten temat
Róże - Rosa, znane są przede wszystkim ze swoich pięknych kwiatów. Właśnie dlatego w naszym ogrodzie często sadzimy róże pnące, róże rabatowe, czy róże pienne. Zanim jednak przejdziemy do zakupu róż, powinniśmy wiedzieć, jakie mają one wymagania, biorąc pod uwagę to, że wśród odmian, wymagania mogą się między sobą nieco różnić. Jednak da się określić, jaką glebę i stanowisko lubią róże.
Warto wiedzieć, że te piękne rośliny są dość tolerancyjne co do stanowiska i możemy je sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Doskonale poradzą sobie w ogrodach, rosariach, w donicach na tarasie i balkonie, a nawet można z nich stworzyć bardzo oryginalne niskie lub średniowysokie żywopłoty.
Sadzenie róż pnących, piennych i rabatowych powinno odbywać się na dość przewiewnym i słonecznym stanowisku. Warto jednak zaznaczyć, że południowa wystawa przy budynku, może nie okazać się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w tych miejscach słońce może spowodować poparzenia, a nawet zasychanie rośliny. Z kolei niedobór słońca, zarówno wiosną, latem, jak i jesienią, powoduje, że nasze róże nie rosną prawidłowo, a ich kwitnienie jest znacznie słabsze.
Jeśli natomiast nie ma w naszym ogrodzie miejsca, które lubi róża, wtedy możemy ją ewentualnie posadzić w półcieniu, natomiast warto przy tym zwrócić uwagę, by zasadzić róże pnące, krzewiaste czy parkowe, które lepiej poradzą sobie w tym miejscu niż piękne i bardzo okazałe róże wielkokwiatowe. Skoro interesuje cię podłoże do tych kwiatów, sprawdź także ten artykuł z popularnymi odmianami róż.
Ziemia do róż - na jakie podłoże do róż powinniśmy się zdecydować
Tak jak i ziemia do kaktusów, czy ziemia do iglaków, tak samo ważna jest ziemia do róż. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach konieczne będzie nawet zakwaszanie ziemi, jeśli gleba nie będzie miała odpowiedniego pH. Zatem jakie podłoże do róż wybrać? Odpowiedź jest bardzo prosta.
Najlepsza ziemia do róż powinna mieć pH w granicy 6-6,5. Jest to bardzo istotne, ponieważ gleba lekko kwaśna najlepiej sprzyja rozwojowi kwiatów. Jeśli natomiast na naszym ogrodzie jest odczyn zasadowy, wtedy konieczne będzie zakwaszenie ziemi. Do zakwaszania ziemi możemy użyć siarczanu amonu, pamiętając przy tym, by użyć go w odpowiedniej dawce, by gleba nie zmieniła swojego odczynu na bardzo kwaśny, a jedynie lekko kwaśny. Właśnie wtedy róże najlepiej przyswajają składniki odżywcze z gleby.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest to, że nieodpowiednim podłożem do róż będą ciężkie, podmokłe, gliniaste gleby, ale również te suche i piaszczyste. Właśnie dlatego, zanim posadzimy nasze róże, powinniśmy odpowiednio przygotować naszą glebę. Na jesień przekopujemy glebę pod uprawę róż, dodając do niej obornik i ziemię właściwą. Na wiosnę dodatkowo przekopujemy glebę i dodajemy do niej dawkę kompostu lub specjalnego podłoże do róż.
Sadzenie i przesadzanie róż - co powinniśmy wiedzieć o tych zabiegach
Sadzenie i przesadzanie róż to bardzo ważne zagadnienia, z którymi powinniśmy się zapoznać jeszcze przed zakupem róż. Jeśli prawidłowo posadzimy nasze rośliny, wtedy będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami w naszym ogrodzie, na tarasie lub na balkonie.
Warto wspomnieć, że róże możemy zakupić w doniczkach, ale także w balocie i z odkrytym systemem korzeniowym. Róże, które sprzedawane są w pojemnikach, można sadzić przez cały rok, natomiast te z okrytą bryłą korzeniową lub z odkrytym systemem korzeniowym, najlepiej jest sadzić jesienią. Pamiętajmy też o tym, że róże powinny być sadzone nieco głębiej niż wcześniej rosły w doniczce lub gruncie.
Róże doniczkowe możemy z powodzeniem sadzić od końca III do jesieni. Z kolei róże balotowane powinniśmy sadzić od razu po przyniesieniu do domu, ponieważ ich korzenie mogą wysychać. Róże z odkrytą bryłą korzeniową również sadzimy od razu po przyniesieniu do domu, ale pamiętajmy, by najpierw moczyć je przez około 3-5 godzin.
Istotnym zagadnieniem jest przesadzanie róż, które najlepiej jest wykonać wiosną. Termin ten daje roślinom możliwość porządnego ukorzenienia się przed nadejściem mrozów. Musimy także pamiętać o tym, by ziemię wokół pnia przysypać 5 cm warstwą ściółki, co zapobiegnie rozwijaniu się chwastów, a dodatkowo pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w glebie.
Wszystkie wyżej wymienione aspekty są bardzo istotne, jeśli decydujemy się na uprawę róż i zależy nam na tym, by nasze ozdobne rośliny prawidłowo się rozwijały. Dodatkowo powinniśmy też pamiętać o tym, by zachować odpowiednią odległość między różami, która jest bardzo indywidualna, ponieważ zależy od konkretnego gatunku róży, a także jej odmiany. Jeśli podołamy tym wszystkim wymaganiom, będziemy mogli cieszyć się niewiarygodnym pięknem kwiatów w naszym ogrodzie.