Ziemia pod trawnik

Nie ma najmniejszego problemu z tym, by zakupić ziemię ogrodową pod trawnik. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup, warto wcześniej sprawdzić jaką glebą dysponujemy w naszym ogrodzie. Może się okazać, że jest idealna pod trawnik. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaniesienie próbki gleby do laboratorium, w którym dowiemy się dosłownie wszystkiego na temat naszej ziemi. Innym szybkim sposobem jest próba ulepienia kulki z części ziemi. Jeżeli z łatwością się skleja, wtedy możemy domniemać, że jest ona w głównej mierze gliniasta. Taka gleba pod trawnik powinna być koniecznie wymieszana z piaskiem lub żwirem. Dzięki czemu trawa będzie miała zapewnioną odpowiednią przepuszczalność podłoża. Rozpadająca się kulka, świadczy o nadmiarze piasku i żwiru. Ratunkiem dla podłoża będzie torf. Dzięki niemu wzbogacimy ziemię o potrzebne składniki odżywcze, które niestety z łatwością są wypłukiwane. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.

Oprócz tego, czy ziemia pod trawnik jest żyzna oraz przepuszczalna, powinno zainteresować nas również jej pH. Trawa najlepiej będzie rosła na podłożu lekko kwaśnym, o ph wahającym się od 5,5 do 6,5. Tak naprawdę ph sprawdzimy przy pomocy kwasomierza elektronicznego lub polowego. Jeżeli gleba pod trawnik posiada zasadowy odczyn, wtedy sprawdzi się kwaśny torf lub nawóz siarkowy. Zbyt wysoka kwasowość także nie będzie korzystna dla rozwoju trawnika. W takich okolicznościach powinniśmy przygotować podłoże poprzez wymieszanie go z nawozem wapniowym.

Najlepszym typem ziemi pod trawnik będzie czarnoziem. Jest to gleba przepuszczalna, wzbogacona o odpowiednie składniki odżywcze, a także wyróżniająca się optymalnym odczynem. Zwykle czarnoziem oferowany jest w dwóch wersjach jako ziemia pod trawnik przesiana oraz nieprzesiana. Dlatego druga wersja może zawierać różne odpady, takie jak patyki, kamienie lub różne szczątki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zakładaniu trawnika.

Ręka siejąca trawę na ziemi
Jaka ziemia pod trawnik będzie najlepsza?

Ile ziemi pod trawnik potrzebujemy i jaka jest jej cena?

Ziemia ogrodowa jest łatwa do nabycia. Możemy ją bez problemu kupić w wielkich przedsiębiorstwach, jak i również u prywatnych gospodarzy. Jeżeli chodzi o cenę, to przykładowe koszty oscylują na poziomie:

  • Czarnoziem siany - cena od 40 zł/m3
  • Czarnoziem niesiany – cena od 20 zł/m3
  • Ziemia ogrodowa uniwersalna – od 30 zł/tona
  • Substrat torfowy 50 litrów - od 10,20 zł
  • Ziemia ogrodowa uniwersalna, paleta 44 szt. x 50 litrów – od 506,00 zł
  • Torf kwaśny, 3 litry – od 4,00 zł

Najlepiej jest oczywiście wybrać lokalnego sprzedawcę, ponieważ często do ceny ziemi pod trawnik, należy doliczyć jeszcze koszty transportu. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, ile ziemi pod trawnik jest potrzebne? Minimalna grubość podłoża pod trawę powinna wynieść około 5 cm. Oczywiście im będzie ona grubsza, tym lepiej dla trawnika. Łatwiej na pewno będzie wyliczyć, ile ziemi pod trawnik będziemy potrzebowali w metrach sześciennych. Przeliczenie tej ilości na tony jest niezwykle trudne. Ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników, do których zlicza się rodzaj gleby, jej wilgotność, czy też to, czy ziemia była już przesiewana czy nie.

Prostym wyliczeniem będzie sprawdzenie powierzchni, jaka nas interesuje pod trawnik. Następnie powierzchnię przemnażamy przez grubość podłoża, jaką chcemy zapewnić trawie. W ten sposób otrzymujemy wynik w metrach sześciennych. Jeżeli sprzedawcy oferują właśnie taką jednostkę sprzedaży ziemi ogrodowej, to problem mamy rozwiązany. W innym przypadku musimy zdać się na uczciwość sprzedawcy, którzy sami nam przeliczą metry sześcienne na tony. Następnie uzyskany wynik należy dostosować do zapewnionego transportu. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ za każdy dojazd wywrotki lub ciężarówki, musimy dopłacić stosowną kwotę. Warto kupować ziemię pod trawnik z polecenia osób, które już skorzystały z oferty sprzedażowej i rzeczywiście mogą z pełnym uznaniem pozytywnie ocenić kupioną ziemię ogrodową. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji trawnika.

ikona podziel się Przekaż dalej