Jaki grill ogrodowy wybrać?
Gazowy czy węglowy – tak brzmi dylemat wielu Polaków tuż przed sezonem grillowym. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, każde lepiej sprawdza się w innych sytuacjach, a ich zwolennicy i przeciwnicy są podzieleni. Ty też stoisz przed decyzją: jaki grill ogrodowy wybrać? Ten artykuł powstał z myślą o Tobie, bo przyglądamy się w nim dwóm najczęściej wybieranym przez Polaków rodzajom grilli.
Grill węglowy
Grill na węgiel drzewny to klasyk w swojej kategorii. Potrawy przygotowywane na nim mają charakterystyczny, dymny aromat i smak, któremu blisko do tego uzyskanego nad ogniskiem, a który – zdaniem koneserów kulinariów – jest nie do odtworzenia w innych typach grilla czy kuchenkach.
Zanim jedzenie wyląduje na ruszcie, musimy dobrać podpałkę, rozpalić palenisko, rozgrzać węgiel i uzyskać (a później utrzymać) odpowiednią temperaturę. To sprawia, że przygotowanie potraw z grilla węglowego wymaga sporo czasu i uważności. Dla jednych jest to jego minus, dla drugich – plus, bo przecież właśnie dzięki temu grillowanie żartobliwie nazywa się sportem narodowym Polaków.
Grill węglowy będzie dobrym wyborem także wtedy, gdy zależy nam na używaniu go nie tylko we własnym ogrodzie. Lżejsze modele są łatwe w transporcie, można więc zabierać je na przykład na biwak czy imprezę w plenerze w gronie znajomych i rodziny.
Ceny grilli węglowych są znacznie niższe niż gazowych odpowiedników. Korzystając z promocji w sklepach sieci Kaufland można je kupić już za kilkadziesiąt złotych. Bardziej zaawansowane modele kosztują kilkaset złotych.
Grill gazowy
Ogromną zaletą grilla gazowego jest prostota obsługi. Urządzenie szybko się nagrzewa, dzięki czemu przygotowywanie potraw można rozpocząć niemal natychmiast, a temperaturę można kontrolować i regulować pokrętłami palników niczym na domowej kuchence. Bardziej rozbudowane modele mają niezależne palniki, dzięki czemu można na nich w tym samym czasie przygotowywać kilka potraw w różnych temperaturach.
Nie bez powodu grille gazowe często wybierają profesjonaliści. Daje on wiele możliwości grillowania na różne sposoby, ale by je w pełni wykorzystać trzeba mieć wiedzę na temat sztuki kulinarnej.
Niezaprzeczalną zaletą tego typu grilla jest to, że znacznie łatwiej utrzymać go w czystości. Po zakończonym posiłku nie trzeba usuwać z niego pozostałości węgla i popiołu, co jest konieczne w przypadku grilla węglowego. Grille gazowe są zwykle znacznie droższe niż węglowe, ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych i sięgają kilku tysięcy.
Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, pozostaje nam życzyć udanego grillowania! Aż chce się powiedzieć: smacznego!
artykuł sponsorowany