Oprysk na chwasty w ogrodzie

Środki chwastobójcze a pielenie chwastów

Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem jest ekologiczna uprawa roślin, zwłaszcza warzyw i krzewów owocowych. Dlatego pielenie chwastów byłoby najlepszym wyjściem. Warto jednak wiedzieć, że jest to syzyfowa praca. Wymaga wiele wysiłku, a mnóstwo gatunków chwastów odrasta z korzenia, więc usunięcie ich na stałe z ziemi jest po prostu nie możliwe. Na dodatek wymaga to regularności – dla osób, które mają duży ogród jest to naprawdę trudne.

Z tego właśnie powodu warto sięgnąć po herbicydy, czyli środki do zwalczania chwastów, które działają na całą roślinę, usuwają nie tylko nadziemną, lecz także podziemną część. Dzięki nim tępienie chwastów jest szybkie. Wiele osób decyduje się na stosowanie środków w roślinach ozdobnych, na trawnikach i kostkach brukowych, a w miejscu, gdzie rosną rośliny jadalne, wykonuje pielenie ręczne. To skuteczne rozwiązanie. Dobrym pomysłem jest także ekologiczny środek na chwasty – duża część z nich jest po prostu bardzo skuteczna.

Konieczna likwidacja chwastów w ogrodzie

Chwasty są konkurencyjne dla innych roślin. Zabierają im wodę i składniki odżywcze, dlatego mogą zmniejszyć kwitnienie i plonowanie, zagłuszają roślinę. Właśnie z tego względu likwidacja chwastów jest tak ważna w przypadku upraw warzywnych lub owocowych. Ale na kostce brukowej czy w trawniku? Czy naprawdę trzeba je usuwać?

Niestety tak, ponieważ chwasty te nie tylko nie wyglądają zbyt ładnie i psują darń, lecz także mogą sprawić zanieczyszczenie materiału siewnego. Na dodatek są czasami źródłem patogenów grzybowych i innych chorób, które mogą roznosić się na rośliny uprawne. Tępienie chwastów należy regularnie robić także z tego powodu, że to bardzo ekspansywne rośliny. Jeden lub dwa sezony zaniechania mogą spowodować, że ogród będzie zachwaszczony i trudno będzie doprowadzić go do porządku. Jeśli borykasz się z problemem chwastów w konkretnym miejscu, sprawdź także ten artykuł o sposobach na chwasty na trawniku.

Oprysk na chwasty w ogrodzie

Uniwersalne środki chwastobójcze

Chwasty można podzielić na dwa rodzaje – jednoliścienne i dwuliścienne. Nazwy są związane z pierwszym stadium rozwoju tych roślin. Każde z nich zwalcza się innymi środkami, jednak preparat na chwasty jednoliścienny najczęściej jest uniwersalny i można go stosować do roślin dwuliściennych także. Te uniwersalne środki chwastobójcze działają bardzo szybko. Oprysk na chwasty daje efekt maksymalnie po dwóch tygodniach – tyle potrzebuje środek, by przez liście dotrzeć do korzenia i spowodować uschnięcie chwastów.

Środek na chwasty, który najbardziej zasługuje na uwagę jest Target Focus Ultra 100EC. To preparat w granulacie, służący do zrobienia zawiesiny z wody, działa na samosiewy zbóż, a także gwiazdnicę, perz, życicę i włośnicę. Ten oprysk na chwasty działa zwłaszcza na początku, to znaczy, kiedy chwasty są jeszcze niskie, dlatego używa się go zwłaszcza wiosną.

Możesz jednak kupić także preparaty o silniejszym działaniu i bardziej złożonym składzie, które działają zarówno na dwuliścienne, jednoliścienne, jak i mech. Plewienie nie będzie konieczne, jeśli zastosujesz środek Effect 680 EC. To najszybszy środek na polskim rynku, a efekty można zobaczyć już po upływie doby. Jest to środek uniwersalny, który sprawdza się w warzywach i roślinach ozdobnych.

Oprysk na rośliny dwuliścienne

W ogrodzie jednak największą zmorą są tak naprawdę chwasty dwuliścienne. To takie rośliny jak mlecze, mniszki, gwiazdnica, skrzyp czy perz. Nie jest to łatwe, by usunąć je na dobre, dlatego właśnie z ich powodu najczęściej kupuje się środki do zwalczania chwastów.

Mężczyzna w ogrodzie i środek na chwasty lub oprysk na chwasty, czyli likwidacja chwastów i środki do zwalczania chwastów
Jaki jest najlepszy środek na chwasty? Oto najlepsze opryski na usuwanie chwastów

Preparat na chwasty, który najbardziej zasługuje na uwagę jest popularny Roundap, czyli środek, który idealnie nadaje się do usuwania chwastów dwuliściennych. Roundap pozwala na oszczędzenie roślin rosnących wokół chwastu. Marka Ziemowit oferuje preparat Chwastox Trio 540 SL marki Ziemowit, który niemal natychmiast powoduje skarłowacienie i zahamowanie wzrostu roślin dwuliściennych niemal natychmiast. Dzięki temu można bardzo szybko pozbyć się problemu z chwastami dwuliściennymi na dobre.

Środek na chwasty na trawniku i w kostce

Tępienie chwastów na trawniku

Zdecydowana większość chwastów na trawniku to rośliny dwuliścienne, ale zdarzają się także jednoliścienne – samosiewy innych traw. Część z nich można postrzegać jako ozdobę – koniczynę, stokrotki czy jaskry najczęściej się zostawia, ponieważ są po prostu ładne. Jednakże inne chwasty, zwłaszcza mlecze i mniszki pospolite, a także perz i podagryczniki należy jak najszybciej usunąć.

Dobrym rozwiązaniem jest Chwastox Complex 260EW Chwasty trawnika, który dobrze radzi sobie zwłaszcza z mniszkiem. Dobrze sprawdza się także dobrej jakości preparat Substral Trawnik. Ta sama substancja czynna jest w preparacie Starane. W obu przypadkach działanie jest błyskawiczne. Na trawniku można użyć także ekologiczny środek na chwasty Dicotex. Może działa nieco wolniej, jest jednak naprawdę bardzo skuteczny.

Środek na chwasty w kostce

Kostka brukowa także bardzo często zostaje porośnięta chwastami. Ich usunięcie jest trudne, dlatego warto stosować herbicydy. Muszą być jednak takie, by nie powodowały zniszczeń na powierzchni kostek.

W tym celu najczęściej stosuje się Effect 24H 680 EC w innym stężeniu niż w ogrodzie. Target wypuścił oprysk dedykowany Chwasty, Mech na ścieżki, chodniki, podjazdy, który bardzo dobrze się sprawdza. Dobrym rozwiązaniem jest także Roundap do kostki. Jest wygodny – znajduje się w butelce z atomizerem, dzięki czemu można bez problemu dotrzeć do każdej szczeliny w kostce. Na uwagę zasługuje również Compo Herbistop Spray, który jest gotowy do użycia i nie niszczy powierzchni kostki.

ikona podziel się Przekaż dalej