Jaki jest optymalny czas i temperatura wędzenia - wyjaśniamy
Wędzenie mięsa i ryb staje się coraz bardziej popularne, szczególnie że nie jest to proces trudny i z powodzeniem można go wykonać samodzielnie. Wędzenie pozwala nie tylko uzyskać niepowtarzalny, wykwintny smak i aromat mięsa i ryb, lecz także sprawia, że potrawy można dłużej przechowywać. Najtrudniejszym zadaniem przy wędzeniu jest ustalenie, jaki jest najlepszy czas wędzenia i jaka jest właściwa temperatura wędzenia, aby mięso nie było surowe. Wyjaśniamy, jak długo i w jakiej temperaturze wędzić mięso i kiełbasy. Podpowiadamy też, ile czasu wędzić ryby, aby uzyskać wspaniały smak i dużą trwałość wędzonek.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wędzonkach.
Jak długo trwa wędzenie na zimno i na gorąco?
Tradycyjne metody przygotowywania potraw wracają do łask, gdyż pragniemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem potraw jakie gościły na stołach naszych babć i dziadków. W czasach, gdy nie było lodówek, tradycyjnym sposobem konserwowania i przygotowywania mięsa i ryb było wędzenie, które nadawało mięsu trwałość i pozwalało na dłuższe przechowywanie.
Obecnie wędzenie staje się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób, które mogą zbudować piec do wędzenia na ogródku. Jednak nie musisz posiadać ogrodu, aby uwędzić mięsa czy ryby. W sprzedaży dostępne są wędzarki, które pozwalają na samodzielne wędzenie potraw, nawet w czasie wyjazdu na wycieczkę.
Początkujący amatorzy wędzenia zastanawiają się, ile czasu wymaga wędzenie mięsa i jaka jest optymalna temperatura wędzenia. Czas wędzenia i właściwa temperatura wędzenia zależy od tego, czy stosujemy wędzenie na gorąco czy na zimno.
Wędzenie na gorąco to wędzenie szybkie w wysokiej temperaturze. Metoda ta nie wymaga specjalistycznego pieca, zaś czas wędzenia kiełbasy, schabu czy ryb jest krótki od pół godziny do 2 godzin. Sprawdź także ten artykuł o wędzeniu szynki krok po kroku.
Natomiast wędzenie na zimno wykorzystuje zimny dym, dlatego też czas wędzenia jest dłuższy i trwa nawet kilkanaście dni. Temperatura wędzenia zimnym dymem jest niższa i wynosi około 10-30 stopni. Wędzenie na zimno wymaga specjalnego pieca, gdyż źródło ciepła powinno być oddalone od wędzonych potraw o około 1-1.5 metra. Ponadto długi czas wędzenia wymaga stałej kontroli temperatury, podsycania pieca oraz wygaszania pieca wieczorem i ponownego rozpalania rano. Jednak praca przy zimnym wędzeniu zwraca się po wielokroć, gdyż uwędzone ryby i mięso odznaczają się niepowtarzalnym smakiem i są znacznie trwalsze. Przed wędzeniem zarówno ryby, jak i mięso powinny być peklowane, czyli namoczone w solance przez kilka godzin.
Czas wędzenia ryb
Odpowiedź na pytanie, jak długo wędzić ryby, również zależy od metody wędzenia. Czas wędzenia ryb na zimno wymaga od 2 do 3 dni. Zanim przystąpimy do właściwego wędzenia ryb na zimno ryby należy wysuszyć w piecu do wędzenia przy otwartym wylocie dymu. W przeciwnym razie ryby ugotują się zamiast uwędzić. Ryby suszymy około godziny. Ryby wędzimy na zimno przez 12 godzin pierwszego dnia, zaś następnego dnia 10 godzin. Łososia wędzimy jeszcze w kolejnym dniu przez 10 godzin.
Czas wędzenia ryb na gorąco wynosi około 3-4 godziny. Ryby należy najpierw wysuszyć przez godzinę, trzymając je w piecu z otwartym wylotem dymu. Ważne jest, aby temperatura nie przekroczyła 50 stopni. Następnie zamykamy wylot dymu i wędzimy 3-4 godziny w temperaturze 44-55 stopni. Następnie należy zwiększyć temperaturę do 90 stopni i wędzić jeszcze pół godziny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o peklowaniu szynki wędzonej?
W jakiej temperaturze wędzić mięso i ile czasu to wymaga?
Czas wędzenia schabu i szynki
Metoda wędzenia decyduje o tym w jakiej temperaturze wędzić mięso i ile czasu trwa wędzenie. Pierwszym etapem jest suszenie mięsa. W tym celu zostawiamy mięso na godzinę w wędzarni i otwieramy drzwi, aby ciepły dym wysuszył mięso.
W przypadku metody wędzenia na zimno czas wędzenia szynek może trwać nawet do kilkunastu dni. Optymalny czas wędzenia szynek to 5 do 7 dni. Szynkę wędzimy z przerwami, 2 razy po 2-3 godziny. Czynność tę powtarzamy codziennie do 7 dni.
Czas wędzenia schabu na zimno wynosi 8 godzin pierwszego dnia. Następnie przez kolejne 3 dni wędzimy przez 5 godzin.
Metoda wędzenia na gorąco jest znacznie krótsza. Czas wędzenia szynek wynosi 5-6 godzin, przy czym temperatura wędzenia to około 55-60 stopni. Następnie szynki wyjmujemy i czekamy aż ostygną. Taki sam jest czas wędzenia schabu czy boczku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wędlinach i mięsach.
Parzenie po wędzeniu
Kolejnym etapem jest parzenie po wędzeniu. Przygotowujemy w tym celu wodę w temperaturze 80 stopni i wsypujemy do niej przyprawy, na przykład ziele angielskie, liście laurowe, czosnek. Czas parzenia zależy od ilości mięsa. Jako optymalny czas przyjmuje się 50 minut na 1 kg mięsa. Mięso nie może się ugotować, gdyż straci kruchość.
Stosowana jest również inna metoda, polegająca na gotowaniu wędzonego mięsa przez 10 minut, a następnie przełożenie mięsa do chłodniejszej wody. Parzenie po wędzeniu nie jest czynnością absolutnie konieczną. Jednak lepiej sparzyć, aby usunąć z mięsa drobnoustroje i bakterie.
Czas wędzenia kiełbasy
Czas wędzenia kiełbasy na zimno jest znacznie dłuższy, gdyż zalecane jest wędzenie co najmniej 3 dni po 10-12 godzin, a nawet dłużej. Jeśli wędzimy samodzielnie wykonaną surową kiełbasę, może się okazać, że po uwędzeniu jest ona surowa w środku. Wtedy jedynym sposobem uratowania mięsa będzie parzenie po wędzeniu. Jeśli wędzimy na gorąco, to czas wędzenia kiełbasy zrobionej własnoręcznie wynosi tylko 30 minut.
Czas i temperatura wędzenia zależy od wybranej metody wędzenia. Wędzenie na zimno wymaga znacznie więcej czasu i nakładu pracy. Za to mięsa i ryby są trwalsze. Natomiast czas wędzenia na gorąco jest znacznie krótszy. Metoda ta wymaga znacznie prostszych urządzeń i pozwala na przygotowanie pysznego mięsa w czasie gdy relaksujemy się na świeżym powietrzu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o peklowaniu boczku krok po kroku?
Proponujesz suszyć mięso dymem, co spowoduje że niepożądane substancje smoliste przylgną z całą pewnością do mięsa, Mylisz proces wędzenia z procesem obróbki termicznej mięsa i doradzasz podpiekanie w dymie co spowoduje wydzielanie się tłuszczu który spowoduje że wędzonki zostaną osmolone. Proponujesz zamykanie wylotu dymu - nie nigdy nie zamyka się wylotu dymu całkowicie.
Fragment o parzeniu wędzonek to jakaś masakra, wszystko pokręcone... szkoda komentować. Piszesz o kiełbasie że po wędzeniu może się okazać że jest surowa w środku - oczywiście że powinna być surowa bo wędzenie to nie obróbka termiczna. Kiełbasa wymaga parzenia lub podpiekania po wędzeniu czy to na zimno czy to na gorąco. Wstyd! Zero przygotowania do tematu ze strony autora.
magnificent points altogether, you simply received a logo new reader.
What may you suggest about your put up that you just made a few days
ago? Any certain? Kiedy trzeba zgłosić upadłość spółki?